Giv nu mellemlederne plads til at lede!
“Problemet i dag er virksomheders voksende antal målinger og kontrolinstanser, der slider på den tillid, som binder vores samfund sammen og i sidste ende skaber de bedste resultater for danske virksomheder. Hvad enten systemerne kaldes trivselsmåling, KPI’er, tilfredshedsundersøgelser eller performance-management, gør de ofte mere skade end gavn, fordi de skaber en illusion om, at ledelse kan udøves med excel-ark og digitale værktøjer. Det kan ledelse ikke,” siger Henrik Jespersen og fortsætter:
“Senest har vi set eksempler på endog meget uheldige konsekvenser inden for plejehjemssektoren, hvor medarbejdere står alene med det daglige arbejde og de daglige dilemmaer, fordi deres nærmeste ledere i stigende grad bevæger sig væk fra netop ledelse og den sunde fornuft – til fordel for kontrollerende skemaer og afrapporteringer.”
Intet i de sidste årtiers udvikling tyder på, at forandringerne kommer oppefra, og derfor må mellemlederne selv skabe sig pladsen til at lede. Det kan virke som en uoverstigelig opgave, men er det ikke, hvis mellemlederen forstår sin rolle i organisationen og sine egne værdier som menneske og leder.
“Løsningen på det her enorme problem er naturligvis kompleks, men starter nedefra som en form for civil ulydighed og en forståelse af, at ledelse er en social proces. Det er vigtigt, at du som leder tør gå dine overordnede imod og agere talerør for dine medarbejdere, men også at du træder ind i konflikter med dine medarbejdere og formår at udnytte deres fulde potentiale til at skabe resultater. Du skal finde dine værdier og din kerne som leder, så du har noget at holde fast i i pressede situationer. Dét – og ikke målinger – giver ganske enkelt de bedste resultater,” siger Henrik Jespersen.
‘Kontrol er let, ledelse er svært – en håndbog til mellemlederen’ henvender sig til de ledere, der leder og bliver ledt, hvad end de arbejder i store eller små virksomheder, det private eller offentlige, store organisationer eller det såkaldte produktionsdanmark. Med afsæt i Henrik Jespersens egne erfaringer som ledelseskonsulent og leder i store danske virksomheder leverer han i bogen en konkret og letforståelig guide til, hvordan du som leder kan stå imod presset oppefra og skabe de bedst mulige resultater nedefra. Dét, du som leder er ansat til.
Henrik Jespersen (f. 1967) er grundlægger af Pro-Lead A/S, og hans primære fokus er på resultatskabelse ved at koble forretningsstrategi med organisationsstrategi. Han har en fortid med talent– og lederudvikling i Grundfos, koncernledelsesniveau i Fertin Pharma og Gumlink (tidligere Dandy) og bestyrelsesformand i en række selskaber. Uddannet linjeofficer i forsvaret og har en MBA i psykologi og ledelse. I dag er han direktør i sin egen tech-startup.
Fakta om bogen:
Kontrol er let, ledelse er svært – en håndbog til mellemlederen
Forfatter: Henrik Jespersen (i samarbejde med Peter Krogh Andersen)
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740664058
Sidetal: 156
Vejl. pris: 249,95 kr.
Udkommer d. 20. august 2020
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkLinks
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Minoritetskvinder tager del i samfundet20.11.2025 09:17:00 CET | Pressemeddelelse
I bogen Globale kvindefortællinger i Danmark tegner Hanne Fabricius 21 portrætter af stærke kvinder, der alle har minoritetsbaggrund og bidrager positivt til det danske samfund. De har hver især kæmpet for deres plads, og blandt kvinderne findes akademikere, iværksættere og en folketingspolitiker.
Raquel Rastenni hyldes i en ny biografi13.11.2025 13:13:02 CET | Pressemeddelelse
Journalist og forfatter Torben Kitaj har som den første skrevet en biografi om Raquel Rastenni, hvis stemme fyldte de danske hjem i 1950’erne og 60’erne, når radioprogrammet Giro 413 blev sendt. Her var det ofte Raquel Rastennis popsange, der blev ønsket af lytterne.
Fredericianernes historie dokumenteres i ny fotobog13.11.2025 12:12:24 CET | Pressemeddelelse
Fredericia 1950’erne og 1960’erne – Fredericianernes historie fortalt i billeder af Lisbeth Aagaard Lykke og Emil Tellerup er første bind i serien ”Fredericia i årtier”, der årti for årti dokumenterer byens liv og udvikling med et udvalg af fotografier fra arkiverne.
Alle kan lære at sy21.10.2025 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Stine Højland – også kendt under navnet ATTER på Instagram – er klar med en ny sybog, hvor upcycling af tøj og simple syprojekter er omdrejningspunktet. Og præcis som bestselleren ATTER, så er ATTER 2 også til de utålmodige typer.
Strikkelegenden Vivian Høxbro er klar med Dominostrik fra A til Z20.10.2025 09:19:00 CEST | Pressemeddelelse
For 25 år siden udgav Vivian Høxbro sin første bog om dominostrik og var dermed med til at gøre den særlige strikketeknik udbredt. Her 25 år efter – og endda på sin 80-års fødselsdag – udgiver hun bogen Dominostrik fra A til Z, der indeholder 25 forskellige firkanter, der kan strikkes sammen i uanede variationer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
