Gigtforeningens direktør genvalgt til Danske Patienters forretningsudvalg

Gigtforeningens direktør, Mette Bryde Lind, er genvalgt som medlem af Danske Patienters forretningsudvalg. Det skete på organisationens årlige repræsentantskabsmøde den 27. april.
”Danske Patienter har helt afgørende betydning i kampen for at sikre bedre vilkår og rettigheder for patienterne og pårørende, og den har en stærk politisk stemme i udviklingen af vores sundhedsvæsen. I en tid, hvor vores sundhedssystem er til debat og under forandring, er jeg meget, meget glad for, at jeg fortsat kan være med til at påvirke de beslutningstagere, der er med til at forme fremtiden for det danske sundhedsvæsen. Og sammen med de øvrige patient- og pårørendeforeninger sætte en dagsorden, hvor patienten og de pårørende er i centrum,” siger Mette Bryde Lind.
Danske Patienter er paraplyorganisation for 23 patientforeninger og talerør for 900.000 patienter og pårørende.
Kontakter
Marie Kristensen, pressechef i Gigtforeningen, tlf. 2485 4054, mail: MKristensen@Gigtforeningen.dk
Billeder
Information om Gigtforeningen
Gigtforeningen er en dansk patientforening med mere end 80.000 medlemmer og støtter. Patientforeningen blev grundlagt i 1936 og har som vision at sikre et bedre liv for de mere end 700.000 mennesker med sygdomme og smerter i led, ryg og muskler.
Følg pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gigtforeningen
Kun hver 3. kommune tager slidgigt alvorligt20.11.2025 13:52:30 CET | Pressemeddelelse
Ny kortlægning: Behandling af slidgigt i kommunerne fylder så lidt, at det stjæler livskvalitet og skattekroner, mener direktøren i Gigtforeningen, Mette Bryde Lind.
Dronning Margrethe overrækker forskningspris til fysioterapiens frontfigur13.10.2025 13:13:15 CEST | Pressemeddelelse
Fysioterapeut og professor Inger Mechlenburg modtager Gigtforeningens store forskningspris for sin videnskabelige indsats for at fremme forebyggelse og behandling af gigt.
Mød professoren, der kan lære dig at håndtere træthed11.9.2025 13:29:58 CEST | Pressemeddelelse
Er du træt af at være træt? Så kom med til inspirationsaften med Gigtforeningen på Rigshospitalet Glostrup, hvor du kan få gode råd til at leve med fatigue i hverdagen.
Førende gigtforskere forelæste for Dronning Margrethe3.9.2025 17:28:19 CEST | Pressemeddelelse
Dronning Margrethe besøgte i dag Dansk Gigthospital og lyttede til de nyeste resultater inden for dansk gigtforskning.
Dronning Margrethe overrækker Gigtforeningens æresmedalje til Peter Mads Clausen3.9.2025 16:34:36 CEST | Pressemeddelelse
Danfoss-arvingen og erhvervsmanden Peter Mads Clausen modtager’Gigtforeningens medalje for fremragende indsats i kampen mod gigten’. H.M. Dronning Margrethe overrakte medaljen ved et gigtforskningsseminar på Dansk Gigthospital i Sønderborg den 3. september
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


