GF Skive udvider omegnen mod nord
SAMMENLÆGNING: GF Skive og Omegn har valgt at fusionere med naboklubben mod nord, GF Thy og Mors. Det vil styrke de to kontorer i Skive og Nykøbing Mors og betyde flere fordele for medlemmerne, lyder det fra afdelingschefen.

Sammen er vi stærkere. Det er logikken bag sammenlægningen af GF Forsikrings kontorer i Skive og Omegn, der nu har fået fælles ledelse. De to bagvedliggende foreninger - eller forsikringsklubber, som GF kalder dem - har nemlig valgt af fusionere. Formålet er, på samme tid, at styrke lokalkontorerne og øge fordelene for medlemmerne på begge sider af Sallingsund.
- I GF Forsikring ønsker vi at give et endnu stærkere forsikrings- og fordelstilbud til hele området fra Fjends og Salling i syd over Mors og Thy til Fjerritslev i Hanherred. Det gør vi bedst ved at forblive lokale og ved at samarbejde lokalt, fortæller Lasse Rytter Leander, der fremover er leder af både kontoret i Skive og i Nykøbing Mors.
Flere fordele i fællesskab
Fra årsskiftet kommer der flere nye medlemsfordele, samtidig med at den billige vejhjælp i GF Skive og omegn fortsætter. Også overskudsdelingen på alle forsikringer fortsætter, siger den lokale afdelingschef og tilføjer:
- Vi bakker samtidig op om lokalområdet gennem arrangementer og støtte til gode projekter via GF Fonden. Sidste vinter har vi blandt andet leveret sikkerhedspakker med reflekser til de mindste klasser på Privatskolen i Skive. Derudover har vi i årevis haft arrangementer på køreteknisk anlæg, hvor medlemmerne får styrket deres færdigheder bag rattet.
Nogle gange opstår medlemsfordelene helt spontant, som da et par medlemmer i den forgangne sommer - bogstavelig talt - måtte sadle om og ændre deres ferieplaner til en cykeltur rundt i Danmark. Til dette lånte de en GF-elcykel i en uge til en tur ned langs den danske østkyst.
Går ikke på kompromis med nærheden
En af de mærkbare fordele ved sammenlægningen er fleksibilitet. Hvis medarbejderne i Skive er optaget samtidig, så ryger kaldet videre til kollegerne i Nykøbing Mors. På den måde sikres nærheden, også når der er travlt.
- Nærheden er meget vigtig for vores medlemmer – både de private forbrugere og erhvervsvirksomheder, siger Lasse Rytter Leander og slutter:
- I GF er man aldrig bare et nummer i rækken. Vi har ikke aktionærer, vi skal tjene penge til. Vores medarbejdere på de to kontorer kender vores medlemmer, og med rådgivere og assurandører bosat i hele området er vi aldrig længere væk end 30 minutter i bil. Er man mere til den digitale service, har GF både digital skadeanmeldelse og mange selvbetjeningsmuligheder på nettet.
GF Forsikring i Skive, Thy og Mors har i alt 11 medarbejdere og forsikrer tilsammen mere end 12.000 medlemmer.
Nøgleord
Billeder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Vejengenser bliver ny forretningsfører for GF TrekantOmrådet15.1.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
JOBNYT: Jesper Momsen Bertelsen fra Vejen-området skifter jobbet som daglig leder i GF Sønderjylland ud med en ny stilling som forretningsfører i GF TrekantOmrådet.
Forsikringsfordele på fairwayen11.1.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
NYT STRATEGISK PARTNERSKAB: Vejen mod et hole-in-one skal også gå forbi gode forsikringer, synes Dansk Golf Union og GF Forsikring, der nu går sammen for at tilbyde golfspillere attraktive dækninger og fordele.
Forsikringsselskab deler millionoverskud5.1.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
OVERSKUDSDELING: GF Forsikrings medlemmer får glæde af mere end 215 millioner kroner efter et coronaår, der har rykket rundt på fordelingen af skader.
Shop foder og forsikring på samme tid9.12.2020 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
STRATEGISK PARTNERSKAB: Kan der puttes forsikring i kurven samtidig med halsbånd, hundetegn og hundefoder? Ja, hvis man spørger Maxi Zoo og GF Forsikring, der går sammen om at gøre det nemt at forsikre sig som hundeejer.
Corona flytter julehandlen online: Beskyt din identitet i gaveræset9.12.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
IDENTITETSTYVERI/FORSIKRING: Med en julehandel, der med al sandsynlighed ender overvejende digital, er der stor grund til at være vågen for ikke at blive udsat for identitetstyveri. Der kan heldigvis være hjælp at hente, hvis uheldet er ude. GF Forsikring guider til sikker nethandel.
Elektronikforsikring: God investering eller spild af penge? 27.11.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
BLACK FRIDAY: Årets allerstørste shoppingdag er over os, og danskerne er klar til at udnytte de vilde tilbud og handle elektronik i stor stil. Men kan det egentlig betale sig at købe en elektronikforsikring med, når man shopper telefoner, computere og spilkonsoller? GF Forsikring guider dig igennem junglen.
GF Forsikring får sin første medlemsdirektør26.11.2020 11:29:58 CET | Pressemeddelelse
57-årige Bjarne Toftlund er udnævnt som medlemsdirektør i GF Forsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum