GF skærper sin position på partnerområdet

Det medlemsejede GF Forsikring ser strategiske partnerskaber som et vigtigt bidrag til at løfte selskabets mål om 3 mia. kroner i bruttopræmier med udgangen af 2023. For selvom GF’s portefølje fortsat vokser, er markedet under forandring.
- Konkurrencen om de gode, lønsomme medlemmer bliver stadig skarpere. Det bliver et udskilningsløb, hvor det simpelthen bliver afgørende at have et stærkt og attraktivt brand. Det er ikke nok blot at være ”en god forsikringspartner”, siger Martin Høj.
Han blev tidligere på året en del af direktionen i en nyoprettet stilling som kommerciel direktør, blandt andet med ansvar for at styrke partnerområdet. Ifølge ham er lokal synlighed og lokalkendskab blandt GF’s stærkeste kort på partnerområdet.
To stærke kort i kombination
- I GF har vi to stærke kort, som i kombination gør os unikke. Det er på den ene side vores lokale distribution og på den anden side vores brandposition ”overskud til hinanden”. Det er med dette afsæt, vi vil styrke vores position både over for nuværende og nye samarbejdspartnere, siger Martin Høj og fortsætter:
- Med 46 medlemskontorer – fra Esbjerg i vest til Rønne i øst – dækker ingen hele Danmark bedre end os, GF er ganske enkelt ”landsdækkende lokale”. Det handler ikke bare om, at vi har flere lokale mursten, end konkurrenterne har. Vi bringer mennesker, værdier og lokalkendskab i spil. Og vi gør det i et gensidigt partnerskab – både fysisk og digitalt, siger Martin Høj.
Partnerchef med lokale rødder
GF har netop hentet den tidligere afdelingsdirektør for GF Nordsjælland/Storkøbenhavn, Susie Uldall Klausen, til en central stilling som partnerchef for hele Danmark. Med hende får GF tilført en partnerchef med omfattende praktisk erfaring med at aktivere partnerskaber lokalt.
- Jeg har en proaktiv tilgang til både lederjobbet og arbejdet med partnerne. Vi dyrker langvarige partnerskaber, som skaber værdi for både samarbejdspartnere og GF, siger GF’s nye partnerchef, Susie Uldall Klausen, og slutter:
- At lykkes på partnerområdet handler i høj grad om at pleje de gode relationer – hele vejen fra topledelsen til den lokale afdeling.
Kontakter
GF Forsikrings pressetelefon
Send også gerne mail. Det er ikke muligt
at sende sms'er til pressetelefonen.
Billeder

Information om GF Forsikring
Læs mere om GF Forsikrings strategiske partnerskaber
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring advarer: Mange ved ikke, at de kører ulovligt på elcykel, og det kan blive dyrt8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elcykler er blevet et populært alternativ til bilen – men mange danskere risikerer at køre rundt på en ulovlig model uden at vide det. Det kan i værste fald ende med et erstatningskrav i millionklassen, lyder det fra GF Forsikring.
GF Forsikring melder om relativt få skader efter Amy5.10.2025 08:29:46 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Lidt mere end 100 anmeldte skader. Sådan lyder status fra GF Forsikring, der gør skaderne op efter det seneste meget blæsende og regnfulde døgn i Danmark.
Stormende og våd weekend i vente: GF Forsikring giver gode råd til at forebygge skader3.10.2025 12:52:13 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Sæsonens første efterårsstorm er på vej. DMI varsler nemlig stormende kuling med vindstød af stormstyrke i store dele af landet hen over weekenden. Forebyggelse er vejen frem, lyder det fra GF Forsikring, der følger situationen nøje.
Når kulden kommer, rykker skadedyrene ind: Dette dyr frygtes af flest danskere30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De kolde måneder står for døren, og det betyder mus, rotter og andet utøj, som søger ind i dit hjem i ly for kulden udenfor. Ifølge ny undersøgelse har tæt på hver femte dansker fået synlige skader på deres ejendom forårsaget af skadedyr det seneste år. GF Forsikring anbefaler forebyggende tiltag.
Samme afdeling, vild udvikling: Claus runder 40 år i GF Forsikring30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ÅLØKKE: 64-årige Claus Thorup kan 1. oktober fejre sit 40-årsjubilæum i GF Forsikring. Checks i pallevis og ét fælles password til hele afdelingen er bare noget af det, Claus har været vidne til igennem fire årtier i det medlemsejede forsikringsselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum