GF Forsikring vender tilbage til Thisted

Det er efterhånden et år siden, at GF Skive, Thy og Mors lukkede sit gamle kontor i Thisted og for en stund forlod byen. Nu er de tilbage. Om kort tid rykker GF Skive, Thy og Mors nemlig ind i et nyt domicil på Havnetorv 1.
– Vi har egentlig hele tiden haft planer om at vende tilbage til Thisted. At det lige bliver nu, skyldes både, at de rigtige lokaler er ledige, og at vi har oplevet stor opbakning fra thyboerne i det seneste år, siger afdelingschef hos det medlemsejede GF Skive, Thy og Mors, Lasse Rytter Leander og fortæller, at det nye kontor indrettes i lokalerne, hvor Telenor tidligere havde til huse.
– Det er en meget synlig adresse for enden af gågaden og lige midt i byens nerve. Derfor er det også oplagt, at vi benytter placeringen til at agere udadtil i bybilledet. Eksempelvis med stande på torvet, hvor vi i ny og næ vil invitere byens borgere på en snak krydret med lidt godt til ganen. Åbenhed og synlighed er en klar strategi hos GF, så derfor er det vigtigt for os med en central placering i bybilledet, fortæller afdelingschefen.
Fire medarbejdere med fast base i Thisted
I øjeblikket er håndværkerne i fuld gang med at renovere lokalerne, så de bliver klar til at give GF Skive, Thy og Mors en god og solid base i Thisted. Her bliver der masser af plads til personlige samtaler med klubbens lokale medlemmer og nye potentielle kunder.
– Vores nye kontor bliver på cirka 100 kvadratmeter og bliver daglig arbejdsplads for tre rådgivere og en enkelt assurandør, fortæller Lasse Rytter Leander. Han slår videre fast, at GF Forsikring med genåbningen også efterkommer et bredt ønske hos de lokale medlemmer.
– Vi har fået rigtig mange opfordringer til igen at åbne i Thisted. Det tager vi som et kompliment og som et tydeligt eksempel på den medlemsindflydelse, der er i både GF Skive, Thy og Mors og i hele GF Forsikring. Derfor er det også vigtigt, at vi er repræsenteret i en regional hovedby som Thisted, forklarer Lasse Rytter Leander.
Åbent for alle
Netop åbenheden kommer ifølge afdelingschefen også til at spille en stor rolle i det nye kontor. Kontoret bliver nemlig indrettet med en lille lounge, hvor både gamle, nye og potentielle medlemmer kan få sig en god kop kaffe eller te.
– Alle er velkomne indenfor. Man behøver såmænd ikke være medlem for at kigge forbi. Vi møder gerne både høj og lav til en snak om forsikring, fodbold eller alt mulig andet. Og så glæder vi os bare til igen at være repræsenteret med en fast adresse i Thisted. Vi har rigtig mange medlemmer i området, og vi er glade for at vi nu igen kan betjene dem fra et lokalt kontor, siger Lasse Rytter Leander.
Der er endnu ikke sat en præcis dato på åbningen af det nye kontor, men det bliver formentlig i begyndelsen af maj.
Nøgleord
Kontakter
Lasse Rytter LeanderAfdelingschefGF Skive, Thy og Mors
Tlf:72 24 47 11Tlf:28 40 92 26lasr@gfforsikring.dkwww.gfforsikring.dk/gf-skiveRikke Stange LaursenPresse og kommunikationGF Forsikring
Tlf:28 10 83 23presse@gfforsikring.dkwww.gfforsikring.dk/om-gf/presserumBilleder
Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring med opfordring til danskerne: Husk forsikringen før din 17-årige sætter sig bag rattet22.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 1. juli har 17-årige med kørekort kunne sætte sig alene bag bilrattet i visse tidsrum. Det har medført øget frihed i de danske familier, men ifølge GF Forsikring er mange stadig i tvivl om forsikringsreglerne.
GF Forsikring advarer: Mange ved ikke, at de kører ulovligt på elcykel, og det kan blive dyrt8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elcykler er blevet et populært alternativ til bilen – men mange danskere risikerer at køre rundt på en ulovlig model uden at vide det. Det kan i værste fald ende med et erstatningskrav i millionklassen, lyder det fra GF Forsikring.
GF Forsikring melder om relativt få skader efter Amy5.10.2025 08:29:46 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Lidt mere end 100 anmeldte skader. Sådan lyder status fra GF Forsikring, der gør skaderne op efter det seneste meget blæsende og regnfulde døgn i Danmark.
Stormende og våd weekend i vente: GF Forsikring giver gode råd til at forebygge skader3.10.2025 12:52:13 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Sæsonens første efterårsstorm er på vej. DMI varsler nemlig stormende kuling med vindstød af stormstyrke i store dele af landet hen over weekenden. Forebyggelse er vejen frem, lyder det fra GF Forsikring, der følger situationen nøje.
Når kulden kommer, rykker skadedyrene ind: Dette dyr frygtes af flest danskere30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De kolde måneder står for døren, og det betyder mus, rotter og andet utøj, som søger ind i dit hjem i ly for kulden udenfor. Ifølge ny undersøgelse har tæt på hver femte dansker fået synlige skader på deres ejendom forårsaget af skadedyr det seneste år. GF Forsikring anbefaler forebyggende tiltag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


