GF Forsikring udnævner Mark Palmberg som ny CEO

Mark Palmberg kender allerede GF Forsikring godt: Siden 2018 har han været CFO, og da den tidligere CEO Jan Parner forlod selskabet i marts 2022, blev han konstitueret som adm. direktør. Nu har en enig bestyrelse udnævnt Mark Palmberg som GF’s nye topleder. Mark Palmberg er uddannet statsautoriseret revisor og har i en længere årrække, før han kom til GF Forsikring, arbejdet i big four-selskaberne EY og KPMG med speciale inden for forsikring.
- Mark har den helt rigtige kombination af det, vi har været på udkig efter. Han har en stor erfaring inden for skadeforsikring, værktøjskassen i orden, og så har han et væsen, der passer godt ind i GF Forsikrings DNA. Mark er allerede godt inde i GF-organisationen med vores særlige foreningsstruktur og lokale medlemsejerskab - han kender simpelthen GF indefra, siger bestyrelsesformand Torben B. Pedersen og fortsætter:
- Valget af Mark er resultatet af en grundig proces, hvor han er blevet testet på lige fod med andre kandidater. Bestyrelsen har samtidig besluttet at udvide direktionen med en kommerciel direktør. Det gør vi for at sikre den rette balance mellem maskinrummet og medlemsoplevelsen samt en tilstrækkelig kapacitet til GF Forsikrings fortsatte vækstrejse. Arbejdet med rekrutteringen af den kommercielle direktør går i gang om kort tid, og Mark er selvfølgelig med i processen.
Mark Palmberg glæder sig til at stå i spidsen for GF Forsikring, som er inde i en god udvikling.
- Jeg er meget glad for den tillid, bestyrelsen har vist mig, og jeg går ydmygt til opgaven. GF Forsikring er de seneste fem år vokset med 45 procent, så vi er blevet en stor spiller i markedet, takket være en enorm indsats fra alle GF’ere både i vores klubber og i GF Huset. Vores position som ”landsdækkende lokalt selskab” er noget af det, der adskiller os fra andre i markedet - og det er en forretningsmodel, jeg i meget høj grad tror på. Det er en position vi skal fortsætte med at udvide, og det er lige præcis dér, hvor vi kommer til at levere endnu mere værdi for både vores private og erhvervsmedlemmer, siger Mark Palmberg.
Med udnævnelsen af Mark Palmberg som CEO vil hans tidligere stilling som økonomidirektør (CFO) nu blive ledig.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationskonsulentGF Forsikring
Tlf:+45 26 79 96 73presse@gfforsikring.dkgfforsikring.dk/presseBilleder


Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Papir på ledelse: GF Forsikrings interne uddannelse giver officiel anerkendelse11.9.2025 15:33:36 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt unikt, at et internt lederprogram tæller som officiel uddannelse. Men det gør den hos GF Forsikring. Her giver forløbet ”Ledelse i bevægelse” nemlig deltagerne ECTS-point på Akademiuddannelsen i ledelse. ”Det understreger, at vi ser ledelse som en strategisk drivkraft”, siger direktør for Mennesker & Kultur.
Dyr elektronik kan blive endnu dyrere: Danske studerende risikerer at dobbeltforsikre sig28.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I disse uger gør tusindvis af danske unge sig klar til en ny tilværelse som studerende, hvilket ofte inkluderer ny og dyr elektronik. Men de unge risikerer at dobbeltforsikre sig, og det kan ende med at være dumme penge at bruge, advarer GF Forsikring.
GF Forsikring og DGU hylder hverdagens golfhelte26.8.2025 06:51:52 CEST | Pressemeddelelse
ILDSJÆLE: GF Forsikring hylder de frivillige ildsjæle landet over. Et godt eksempel på det er prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som forsikringsselskabet netop har uddelt i samarbejde med sin samarbejdspartner Dansk Golf Union (DGU).
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum