GF Forsikring: Torben B. Pedersen valgt som ny bestyrelsesformand

Det var en enstemmig generalforsamling, der i dag, lørdag, valgte 57-årige Torben B. Pedersen som ny bestyrelsesformand for GF Forsikring a/s, der er ejet af GF Fonden og 31 selvstændige forsikringsklubber bredt fordelt i Danmark. GF Forsikring er et af Danmarks største medlemsejede forsikringsselskaber mere end 330.000 medlemmer.
Torben B. Pedersen var indstillet på forhånd af hele bestyrelsen i GF Forsikring, en bred del af ejerkredsen samt den nu tidligere formand, og han er glad for den tillid, som hans bagland har vist ham.
- Jeg er naturligvis både glad og stolt over den store opbakning, som jeg fik på dagens generalforsamling fra hele selskabets ejerkreds. Det forpligter. Det er et stort ansvar, så jeg går ydmygt men også med stor fortrøstning i gang med de kommende opgaver, siger Torben B. Pedersen.
GF står et godt sted
GF Forsikring er en sund og veldrevet forretning, som er inde i en positiv udvikling med fortsat medlemstilgang og høj medlemstilfredshed. Derudover formår GF samtidig at fastholde og styrke den lokale tilstedeværelse rundt om i landet. Der er altså et godt udgangspunkt for den nye bestyrelsesformand at arbejde videre på.
- En af de første opgaver bliver at sammensætte direktionen - en proces, som vi i bestyrelsen har arbejdet de seneste to måneder. Dernæst skal vi fortsætte det strategiske arbejde med at udvikle selskabet. Tænke langt frem, siger Torben B. Pedersen og slutter:
- Forsikringsvirksomhed er de senere år blevet mere kompliceret og reguleret, så vi skal blive ved med at have øje for balancen mellem forening og forretning. Næste milepæl er at nå bruttopræmieindtægter på 3 mia. kr. Jeg ser frem til sammen med bestyrelsen og de mange dygtige mennesker, GF råder over både rundt i landet og i GF Huset, at fortsætte arbejdet til gavn for hele GF.
Torben B. Pedersen er næstformand i GF Sydvest og bor i Esbjerg. Han er oprindelig uddannet HD fra Handelshøjskolen i Aarhus, og han har gennem årene videreuddannet sig i ind- og udland i både ledelse og bestyrelsesarbejde, bl.a. inden for den finansielle sektor. Derudover har han igennem årene været benyttet som både underviser og ekstern censor inden for salg, salgsledelse og forskellige økonomiske og finansielle discipliner.
De seneste år har han alene arbejdet som professionelt bestyrelsesmedlem bredt i erhvervslivet, herunder også inden for andels- og medlemsejede virksomheder, som står hans hjerte nært.
Den øvrige bestyrelse består af Susanne Hertzum, medarbejderrepræsentant, Carsten Egevang Nielsen, GF Sydsjælland, Claus Nielsen, medarbejderrepræsentant, Michael Nørrung, medarbejderrepræsentant, Helle Okholm, uafhængigt medlem, Lykke Outzen, GF Østsjælland (genvalgt), Kim Hans Pedersen, GF Hovedstaden (indtrådt som suppleant for Torben B. Pedersen), Henrik Sangild, medarbejderrepræsentant, Mette Vinther Skriver, GF Aarhus, Mattias Andersen, GF Fyn (nyvalgt) og Gunnar Hansen, GF Sønderjylland (nyvalgt).
Nøgleord
Kontakter
Rasmus GadeFagansvarlig, Kommunikation & PresseGF Forsikring
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
GF Forsikring med opfordring til danskerne: Husk forsikringen før din 17-årige sætter sig bag rattet22.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 1. juli har 17-årige med kørekort kunne sætte sig alene bag bilrattet i visse tidsrum. Det har medført øget frihed i de danske familier, men ifølge GF Forsikring er mange stadig i tvivl om forsikringsreglerne.
GF Forsikring advarer: Mange ved ikke, at de kører ulovligt på elcykel, og det kan blive dyrt8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elcykler er blevet et populært alternativ til bilen – men mange danskere risikerer at køre rundt på en ulovlig model uden at vide det. Det kan i værste fald ende med et erstatningskrav i millionklassen, lyder det fra GF Forsikring.
GF Forsikring melder om relativt få skader efter Amy5.10.2025 08:29:46 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Lidt mere end 100 anmeldte skader. Sådan lyder status fra GF Forsikring, der gør skaderne op efter det seneste meget blæsende og regnfulde døgn i Danmark.
Stormende og våd weekend i vente: GF Forsikring giver gode råd til at forebygge skader3.10.2025 12:52:13 CEST | Pressemeddelelse
EFTERÅRSSTORM: Sæsonens første efterårsstorm er på vej. DMI varsler nemlig stormende kuling med vindstød af stormstyrke i store dele af landet hen over weekenden. Forebyggelse er vejen frem, lyder det fra GF Forsikring, der følger situationen nøje.
Når kulden kommer, rykker skadedyrene ind: Dette dyr frygtes af flest danskere30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De kolde måneder står for døren, og det betyder mus, rotter og andet utøj, som søger ind i dit hjem i ly for kulden udenfor. Ifølge ny undersøgelse har tæt på hver femte dansker fået synlige skader på deres ejendom forårsaget af skadedyr det seneste år. GF Forsikring anbefaler forebyggende tiltag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
