GF Forsikring: Torben B. Pedersen valgt som ny bestyrelsesformand
30.4.2022 15:28:10 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse

Det var en enstemmig generalforsamling, der i dag, lørdag, valgte 57-årige Torben B. Pedersen som ny bestyrelsesformand for GF Forsikring a/s, der er ejet af GF Fonden og 31 selvstændige forsikringsklubber bredt fordelt i Danmark. GF Forsikring er et af Danmarks største medlemsejede forsikringsselskaber mere end 330.000 medlemmer.
Torben B. Pedersen var indstillet på forhånd af hele bestyrelsen i GF Forsikring, en bred del af ejerkredsen samt den nu tidligere formand, og han er glad for den tillid, som hans bagland har vist ham.
- Jeg er naturligvis både glad og stolt over den store opbakning, som jeg fik på dagens generalforsamling fra hele selskabets ejerkreds. Det forpligter. Det er et stort ansvar, så jeg går ydmygt men også med stor fortrøstning i gang med de kommende opgaver, siger Torben B. Pedersen.
GF står et godt sted
GF Forsikring er en sund og veldrevet forretning, som er inde i en positiv udvikling med fortsat medlemstilgang og høj medlemstilfredshed. Derudover formår GF samtidig at fastholde og styrke den lokale tilstedeværelse rundt om i landet. Der er altså et godt udgangspunkt for den nye bestyrelsesformand at arbejde videre på.
- En af de første opgaver bliver at sammensætte direktionen - en proces, som vi i bestyrelsen har arbejdet de seneste to måneder. Dernæst skal vi fortsætte det strategiske arbejde med at udvikle selskabet. Tænke langt frem, siger Torben B. Pedersen og slutter:
- Forsikringsvirksomhed er de senere år blevet mere kompliceret og reguleret, så vi skal blive ved med at have øje for balancen mellem forening og forretning. Næste milepæl er at nå bruttopræmieindtægter på 3 mia. kr. Jeg ser frem til sammen med bestyrelsen og de mange dygtige mennesker, GF råder over både rundt i landet og i GF Huset, at fortsætte arbejdet til gavn for hele GF.
Torben B. Pedersen er næstformand i GF Sydvest og bor i Esbjerg. Han er oprindelig uddannet HD fra Handelshøjskolen i Aarhus, og han har gennem årene videreuddannet sig i ind- og udland i både ledelse og bestyrelsesarbejde, bl.a. inden for den finansielle sektor. Derudover har han igennem årene været benyttet som både underviser og ekstern censor inden for salg, salgsledelse og forskellige økonomiske og finansielle discipliner.
De seneste år har han alene arbejdet som professionelt bestyrelsesmedlem bredt i erhvervslivet, herunder også inden for andels- og medlemsejede virksomheder, som står hans hjerte nært.
Den øvrige bestyrelse består af Susanne Hertzum, medarbejderrepræsentant, Carsten Egevang Nielsen, GF Sydsjælland, Claus Nielsen, medarbejderrepræsentant, Michael Nørrung, medarbejderrepræsentant, Helle Okholm, uafhængigt medlem, Lykke Outzen, GF Østsjælland (genvalgt), Kim Hans Pedersen, GF Hovedstaden (indtrådt som suppleant for Torben B. Pedersen), Henrik Sangild, medarbejderrepræsentant, Mette Vinther Skriver, GF Aarhus, Mattias Andersen, GF Fyn (nyvalgt) og Gunnar Hansen, GF Sønderjylland (nyvalgt).
Nøgleord
Kontakter
Rasmus GadeFagansvarlig, Kommunikation & PresseGF Forsikring
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Antallet af indbrud er steget: Tyvene ser med på danskernes sociale medier3.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 2024 til 2025 steg antallet af indbrud på landsplan. Hos GF Forsikring ser man en sammenhæng mellem anmeldte indbrud og aktive boligannoncer på nettet. Danskerne bør antage, at tyvene ser med, når huset skal sælges, lyder det.
På vej ud af dybfryseren: Tøvejr kan give husejere panderynker19.2.2026 13:32:19 CET | Pressemeddelelse
GF Forsikring forbereder husejere på det kommende tøvejr – en situation danskerne ikke er så vant til.
GF Forsikring advarer mod et farligt fænomen, når temperaturen stiger18.2.2026 11:38:05 CET | Pressemeddelelse
Efter uger med hård frost lover DMI nu plusgrader i weekenden. Det får GF Forsikring til at advare mod istapper og sne, der kan falde ned fra tage og gøre skader på fodgængere og parkerede biler.
Jubilæum: Fra fax og farvelagte joggingdragter til stort branding-univers12.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
ODENSE/BRAMDRUPDAM: Mie Stisen, afdelingskoordinator i Kommunikation & Branding, har været vidne til lidt af hvert i sin 25-årige karriere i GF Forsikring. Og hun er fortsat fuld af motivation og arbejdsglæde.
Så mange skader har GF Forsikrings medlemmer anmeldt efter hård vinter-uge9.2.2026 14:41:39 CET | Pressemeddelelse
Vejrguderne tyvstartede vinterferien med hård frost og snestormslignende tilstande flere steder i landet, og det kunne de også mærke i GF Forsikring, som melder om i alt 321 skader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
