GF Forsikring: Torben B. Pedersen valgt som ny bestyrelsesformand
30.4.2022 15:28:10 CEST | GF Forsikring | Pressemeddelelse

Det var en enstemmig generalforsamling, der i dag, lørdag, valgte 57-årige Torben B. Pedersen som ny bestyrelsesformand for GF Forsikring a/s, der er ejet af GF Fonden og 31 selvstændige forsikringsklubber bredt fordelt i Danmark. GF Forsikring er et af Danmarks største medlemsejede forsikringsselskaber mere end 330.000 medlemmer.
Torben B. Pedersen var indstillet på forhånd af hele bestyrelsen i GF Forsikring, en bred del af ejerkredsen samt den nu tidligere formand, og han er glad for den tillid, som hans bagland har vist ham.
- Jeg er naturligvis både glad og stolt over den store opbakning, som jeg fik på dagens generalforsamling fra hele selskabets ejerkreds. Det forpligter. Det er et stort ansvar, så jeg går ydmygt men også med stor fortrøstning i gang med de kommende opgaver, siger Torben B. Pedersen.
GF står et godt sted
GF Forsikring er en sund og veldrevet forretning, som er inde i en positiv udvikling med fortsat medlemstilgang og høj medlemstilfredshed. Derudover formår GF samtidig at fastholde og styrke den lokale tilstedeværelse rundt om i landet. Der er altså et godt udgangspunkt for den nye bestyrelsesformand at arbejde videre på.
- En af de første opgaver bliver at sammensætte direktionen - en proces, som vi i bestyrelsen har arbejdet de seneste to måneder. Dernæst skal vi fortsætte det strategiske arbejde med at udvikle selskabet. Tænke langt frem, siger Torben B. Pedersen og slutter:
- Forsikringsvirksomhed er de senere år blevet mere kompliceret og reguleret, så vi skal blive ved med at have øje for balancen mellem forening og forretning. Næste milepæl er at nå bruttopræmieindtægter på 3 mia. kr. Jeg ser frem til sammen med bestyrelsen og de mange dygtige mennesker, GF råder over både rundt i landet og i GF Huset, at fortsætte arbejdet til gavn for hele GF.
Torben B. Pedersen er næstformand i GF Sydvest og bor i Esbjerg. Han er oprindelig uddannet HD fra Handelshøjskolen i Aarhus, og han har gennem årene videreuddannet sig i ind- og udland i både ledelse og bestyrelsesarbejde, bl.a. inden for den finansielle sektor. Derudover har han igennem årene været benyttet som både underviser og ekstern censor inden for salg, salgsledelse og forskellige økonomiske og finansielle discipliner.
De seneste år har han alene arbejdet som professionelt bestyrelsesmedlem bredt i erhvervslivet, herunder også inden for andels- og medlemsejede virksomheder, som står hans hjerte nært.
Den øvrige bestyrelse består af Susanne Hertzum, medarbejderrepræsentant, Carsten Egevang Nielsen, GF Sydsjælland, Claus Nielsen, medarbejderrepræsentant, Michael Nørrung, medarbejderrepræsentant, Helle Okholm, uafhængigt medlem, Lykke Outzen, GF Østsjælland (genvalgt), Kim Hans Pedersen, GF Hovedstaden (indtrådt som suppleant for Torben B. Pedersen), Henrik Sangild, medarbejderrepræsentant, Mette Vinther Skriver, GF Aarhus, Mattias Andersen, GF Fyn (nyvalgt) og Gunnar Hansen, GF Sønderjylland (nyvalgt).
Nøgleord
Kontakter
Rasmus GadeFagansvarlig, Kommunikation & PresseGF Forsikring
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Et vejrskifte kan komme pludseligt: Tusindvis af bilister får ikke skiftet dæk29.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny lov og højere bøder har fået flere til at huske det vigtige skift fra sommer- til vinterdæk, men tusindvis hænger stadig i bremsen. Får man ikke skiftet, er det farligt for trafiksikkerheden, lyder det fra GF Forsikring.
LB Forsikring og GF Forsikring køber sig ind i IT-selskabet Gensam15.9.2026 10:24:49 CEST | Pressemeddelelse
Det danske forsikringsmarked får nu et styrket medlemsejet alternativ på IT-området. Landets to største medlemsejede forsikringsselskaber, LB Forsikring og GF Forsikring, køber sig ind i Gensam, der hidtil har haft Himmerland Forsikring som eneejer. Formålet er at etablere en fælles IT-platform til gavn for i alt godt en million medlemmer.
De populære el-løbehjul kan blive en dyr fornøjelse, advarer GF Forsikring7.9.2026 08:15:34 CEST | Pressemeddelelse
El-løbehjul er sjove og praktiske, men mange danskere risikerer at komme på kant med loven, hvis det nye hurtige transportmiddel viser sig at være ulovligt. Det kan i værste fald ende med et erstatningskrav i millionklassen, lyder det fra GF Forsikring.
Din nye cykel kan være ulovlig, uden du ved det3.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne køber i stigende grad cykler på nettet – men det kan være svært at gennemskue, om den cykel, man klikker hjem, overhovedet er lovlig i Danmark. Og er den ikke det, kan det få alvorlige konsekvenser for dækningen – og i værste fald ende med både store regninger og bøder.
GF Forsikring og DGU hylder hverdagens golfhelte1.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ILDSJÆLE: GF Forsikring hylder de frivillige ildsjæle i landets golfklubber. Et af de tydelige eksempler er prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som forsikringsselskabet netop har uddelt i samarbejde med Dansk Golf Union (DGU).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
