GF Forsikring lancerer tørkedækning

Tørken i 2018 kom bag på alle. Og selvom ingen tør spå om, hvornår og hvor i landet en lignende tørke vil ramme igen, introducerer GF Forsikring nu en såkaldt tørkedækning, som kunderne kan tilkøbe til deres hus- eller sommerhusforsikring.
- Hos GF Forsikring ønsker vi at hjælpe vores kunder lidt på vej i tilfælde af en ny tørke. Tørkedækningen er ikke en fuld erstatning, men et plaster på såret, som vil være en god hjælp for mange husejere, hvis en ny tørke betyder, at deres hus slår revner, siger Jesper Mortensen, adm. direktør i GF Forsikring.
Prisen for den nye tørkedækning er ens over hele landet, under 100 kroner årligt. De første 20.000 kroner af en skade betaler man selv (selvrisiko), og derefter dækker forsikringen omkostninger til at udbedre skader på huset med op til 150.000 kroner.
- Vi har ingen fortilfælde af sommeren 2018 og er derfor lidt forsigtige i vores tilgang til det her. Men vi har den holdning, at lidt er bedre end ingenting. Så hvis en ny tørke er skyld i, at ens hus slår revner, vil der fremover være økonomisk kompensation at hente fra GF, slutter Jesper Mortensen.
GF Forsikring har informeret sine kunder med hus- og sommerhusforsikring om den nye dækningsmulighed via sit elektroniske nyhedsbrev i denne måned. Hvis man som GF-kunde ønsker den nye dækning, skal man kontakte sin lokale forsikringsrådgiver.
FAKTA
Hvornår dækker forsikringen tørke?
GF Forsikrings tørkedækning dækker, når
- DMI’s tørkeindeks i gennemsnit har været 9,0 (på en 10-punktsskala) i den kommune, hvor huset ligger.
- Tørken har varet i minimum 30 dage op til skadedatoen.
Ud fra denne definition anslår DMI, at tørkeperioden i 2018 var mere end 50 dage. De to mest betydende faktorer for beregning af tørkeindeks er nedbør, der tilfører vand til jorden, og solstråling der fjerner vandet ved fordampning.
Se mere om på www.gfforsikring.dk/tørkedækning
Kontakter
Rasmus GadePresse og kommunikation
Tlf:+45 25 57 20 20presse@gfforsikring.dkBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Tøvejr i sigte: Smeltevandet kan give problemer, advarer GF Forsikring12.1.2026 11:39:25 CET | Pressemeddelelse
GF Forsikring giver gode råd til hus- og bilejere, når sne afløses af vand.
Fra piccoline til erhvervspioner: Lene Panch markerer 40 år i GF Forsikring2.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
MUNKEBO: Lene Panch ser tilbage på 40 års tro tjeneste i GF Forsikring, hvor kolleger, arbejdskulturen og fællesskabet har været drivkraften gennem hele karrieren. Og, nå ja, så var hun blandt de første medarbejdere i GF’s erhvervssatsning.
Gør hjemmet klar til julen: Flere danskere oplever indbrud i årets sidste måneder18.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Juletiden er højsæson for ubudne gæster i hjemmet, og i Danmark er antallet af anmeldte indbrud i årets sidste måneder steget med 1,6 procent fra 2023 til 2024. Ifølge GF Forsikring skal der dog ganske lidt til for at gøre dit hjem utiltalende for tyve, mens du er bortrejst i juledagene.
GF Nordvest i Holstebro har vokseværk15.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
HOLSTEBRO: GF Forsikrings lokale kontor i Holstebro er vokset ud af de nuværende rammer på Viborgvej 41A og flytter derfor til større og mere tidssvarende lokaler.
Unge føler sig presset til at lade cykelhjelmen ligge: Den er ikke sej11.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
TRAFIKADFÆRD: En ny undersøgelse fra GF Fonden afslører, at unge mellem 18 og 29 år i stor stil dropper cykelhjelmen, fordi det ikke er sejt. Ofte handler det også om gruppepres – en farlig tendens, advarer GF Forsikring.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
