GF Forsikring får ny it-direktør

Steen Salling har arbejdet med it siden 1994, blandt andet i det daværende Tryg-Baltica og senere Danske Bank. Gennem årene har han haft stillinger, som spænder bredt lige fra it-udvikler, til leder af projekter - og de seneste mange år som leder af større it-områder. Nu har han sat sig i stolen som den nye it-direktør i GF.
- Jeg mener, at en af mine styrker er, at jeg ser tingene fra begge sider af bordet. Det skyldes, at jeg både har arbejdet med drift og udvikling, og samtidig har jeg i andre roller været kravstiller til it-systemer ud fra et forretningsmæssigt synspunkt. Det er denne erfaring, jeg kan bruge til at skabe værdifulde it-løsninger med udgangspunkt i en god forståelse mellem it og forretningen, siger han.
En af Steens kæpheste er, at it er til for forretningens skyld – og at det dermed skal skabe værdi for forretningen. Og som noget af det første vil han danne sig et billede af, hvor GF står rent it-mæssigt.
- Jeg vil betegne mig selv som en holdspiller: Det er vigtigt at få alle med – derfor er det vigtigt for mig, at både ledere og medarbejdere ved, hvad der forventes af dem - og hvad deres roller er. Dybest set handler det om, at alle er motiverede og forstår, hvor vi er på vej hen – og her bliver det en af mine opgaver at sætte retningen samt støtte og hjælpe til med, at vi når i mål med det, siger han.
Godt match
GF Forsikring er et medlemsejet forsikringsselskab med lokale forsikringsklubber, hvor det er medlemmerne, der deler overskuddet. Og netop den profil passer godt til Steen Salling.
- I GF arbejder vi hver dag for at skabe værdi for medlemmerne, og det er en kultur, jeg tror, jeg vil passe godt ind i. Jeg glæder mig til for alvor at komme i gang med arbejdet, og jeg glæder mig til at lære mine medarbejdere og resten af kollegerne i GF at kende, siger han.
Privat bor Steen i Karlslunde med sin hustru Dorthe og deres hund - og tilsammen har de tre børn. Når han rigtig skal slappe af, befinder han sig i sit køkken, hvor han eksperimenterer med kogekunsten. Ellers nyder han at cykle en lang tur eller styrketræne i det motionsrum, han selv har indrettet i privaten.
Nøgleord
Kontakter
Rasmus DamkjærKommunikationsmedarbejderGF Forsikring
Tlf:26799673presse@gfforsikring.dkgfforsikring.dk/presseBilleder

Information om GF Forsikring
Følg pressemeddelelser fra GF Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Forsikring
Papir på ledelse: GF Forsikrings interne uddannelse giver officiel anerkendelse11.9.2025 15:33:36 CEST | Pressemeddelelse
Det er helt unikt, at et internt lederprogram tæller som officiel uddannelse. Men det gør den hos GF Forsikring. Her giver forløbet ”Ledelse i bevægelse” nemlig deltagerne ECTS-point på Akademiuddannelsen i ledelse. ”Det understreger, at vi ser ledelse som en strategisk drivkraft”, siger direktør for Mennesker & Kultur.
Dyr elektronik kan blive endnu dyrere: Danske studerende risikerer at dobbeltforsikre sig28.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I disse uger gør tusindvis af danske unge sig klar til en ny tilværelse som studerende, hvilket ofte inkluderer ny og dyr elektronik. Men de unge risikerer at dobbeltforsikre sig, og det kan ende med at være dumme penge at bruge, advarer GF Forsikring.
GF Forsikring og DGU hylder hverdagens golfhelte26.8.2025 06:51:52 CEST | Pressemeddelelse
ILDSJÆLE: GF Forsikring hylder de frivillige ildsjæle landet over. Et godt eksempel på det er prisen ”Hverdagens Golfhelte”, som forsikringsselskabet netop har uddelt i samarbejde med sin samarbejdspartner Dansk Golf Union (DGU).
GF Forsikring: Våd juli gav fordobling af vandskader31.7.2025 13:21:35 CEST | Pressemeddelelse
Juli måned blev en våd omgang for GF Forsikring, der har modtaget dobbelt så mange skadeanmeldelser relateret til regnvejr som samme måned sidste år. - Den gode nyhed er dog, at skaderne har været mindre voldsomme end sidste år. Det skyldes i høj grad, at danskerne har været gode til at begrænse skaderne, så de ikke har udviklet sig, lyder det fra skadechef Christian Stubkjær fra GF Forsikring.
GF Forsikring: Indtil videre få skader, men pas på i trafikken22.7.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
De store regnmængder, der ruller over Danmark i disse timer, har indtil videre kun ført til en lille håndfuld skadeanmeldelser hos det medlemsejede GF Forsikring. Men situationen kan fortsat udvikle sig hen over tirsdagen, og særligt i trafikken er der grund til at være påpasselig, lyder rådet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum