Genbrugspladserne er et tilløbsstykke for sorteringsglade borgere
Aktiviteten på genbrugspladserne er til at tage og føle på. 1.500 borgere og erhverv kommer hver dag på pladserne med affald, så det kan blive genanvendt. Igen i år har Esbjerg Kommune lavet en brugerundersøgelse for at tage pulsen blandt de besøgende.
Vi skal have endnu bedre sortering
85 % af affaldet fra Esbjerg Kommunes genbrugspladser bliver genanvendt. Men Esbjerg Kommune vil gerne have, at det tal bliver endnu højere. Derfor var sortering i fokus i årets brugerundersøgelsen, da besøgende via spørgeskemaer og interviews blev spurgt til deres oplevelse af genbrugspladserne.
”I år har vi været nysgerrige på, hvad der kan give de besøgende lyst til at sortere endnu mere. I besvarelserne er det indretningen af pladsen og medarbejdernes tilstedeværelse, der bliver lagt vægt på. Det tager vi med videre i vores arbejde med at sikre en god service på pladserne og i vores fokus på, hvordan pladserne kan optimeres, så det er nemt og intuitivt at komme affaldet i de rigtige containere.”, siger udvalgsformand for Teknik & Byggeudvalget, Søren Heide Lambertsen og fortsætter.
”Vi ønsker, at det på alle parametre skal være en god oplevelse at komme på genbrugspladserne. Den årlige brugerundersøgelse laver vi for at blive klogere på, hvordan vi kan blive endnu bedre. Og de input vi får, bruger vi aktivt i vores arbejde med at understøtter den aktuelle grønne dagsorden på affaldsområdet.”
Fælles indsats er vejen frem
Tilfredsheden med servicen på genbrugspladser har de sidste mange år været høj. Det er ikke anderledes i år, hvor medarbejderne igen får topscore og stribevis af positive tilbagemeldinger.
”Mange fortæller, at de selv lægger en stor indsats i at sortere affaldet, og med hjælpen fra medarbejderne på pladsen ender affaldet det rette sted. Den tilbagemelding er vi glade for, da vi oplever brugernes og medarbejdernes fælles indsats som nøglen til bedre affaldssortering. Det er virkelig godt, at borgerne og erhverv i Esbjerg Kommune benytter medarbejdernes vejledning ude på genbrugspladserne. Det motiverer også til at fortsætte den gode service.”
Fakta
- Esbjerg Kommune har fire genbrugspladser. En i Tarp, Måde, Ribe og Bramming.
- Hvert år gennemfører Esbjerg Kommune en brugerundersøgelse på de fire genbrugspladser. Både borgere og erhvervskunder er med i undersøgelsen.
- Kerneydelsen på genbrugspladserne er at vejlede borgerne til en sortering, der sikrer så høj genanvendelse som muligt.
- Den generelle tilfredshed med servicen på genbrugspladsen lå i år på 4,78 på en score fra 1 til 5, hvor 5 er meget højt tilfredshed.
Billede: Esbjerg Kommune
Kontakter
Udvalgsformand for Teknik & Byggeudvalget, Søren Heide Lambertsen, telefonnr.: 40 12 24 12
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Bredt budgetforlig sætter fokus på velfærd og vækst11.9.2025 10:01:08 CEST | Pressemeddelelse
Der er indgået budgetforlig om Esbjerg Kommunes økonomi i de næste fire år, og forligspartierne er blevet enige om et økonomisk ansvarligt budget, der sikrer plads til at investere i det, der styrker velfærd og vækst.
DI-undersøgelse sender Esbjerg til tops: Bedste placering nogensinde som nr. 6 i landet4.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune er rykket helt op på en 6. plads i Dansk Industris årlige undersøgelse af erhvervsvenlighed. Det er kommunens bedste resultat nogensinde og et klart signal om, at indsatsen for at skabe stærke rammer for erhvervslivet bærer frugt.
Stop Keglerne vender tilbage4.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Man lærer ikke trafikken at kende fra bagsædet. Derfor sætter Esbjerg Kommune igen fokus på, hvor vigtig børns egne erfaringer på skolevejen er, når kampagnen Stop Keglerne bliver synlig ved skolerne.
100.000 kr. til grøn byudvikling3.9.2025 13:21:51 CEST | Pressemeddelelse
Realdania og Plan- og Landdistriktsstyrelsen har gennem Plan22+ valgt at støtte Esbjerg Kommune med 100.000 kr. til et projekt, der skal udvikle grønne kantzoner centralt i Esbjerg midtby. Projektet skal bidrage til at skabe en grønnere og mere attraktiv by i samspil med eksisterende boliger.
Hvad synes du om byrumsforsøget i Skolegade?1.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Byrumsforsøget i Skolegade, der giver mere plads til udeservering og ophold, løber frem til slutningen af september. Allerede nu tager Esbjerg Kommune hul på evalueringen af, om gaden er blevet et mere levende byrum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum