Gal eller genial - slem frø eller succesfuld kunstner?

”En smuk sommernat faldt et meteor ned over København. Det gik gennem taget og landede i fjernsynet hos en frø-familie på femte sal. Meteoret revnede, og indeni sad en lille frø.”
Sådan lyder historien i ’Lille Frø’, som Teater Fantast står bag. Forestillingen er baseret på bogen ’Lille Frø’ af Jakob Martin Strid.
I forestillingen fortælles historien om Lille Frøs liv, imens to kustoder stiller op til en udstilling af Lille Frøs kunstværker. Om hvordan han kom fra rummet og landede i et meteor hos familien frø. Om hvordan der var et problem med at det viste sig, at han nogle gange var meget slem. Om at rejse langt væk hjemmefra, men mest af alt om, at man er god nok, som man er og i virkeligheden er elsket, på trods af at man er en slem lille frø.
Klassisk dannelse og dramatisk roadmovie
Teater Fantast sætter ’Lille Frø’ i scene med alle de frække og skøre påfund fra den lille forældreløse frø fra rummet. Udover en masse festlige narrestreger er forestillingen en blanding af den klassiske dannelsesroman og en dramatisk roadmovie. Der er i sandhed tale om smæk for skillingen for de 4- til 8-årige og deres forældre.
Køb af billetter
Du kan købe billetter til ’Lille Frø’ kan på Ticketmaster.dk og i Kulturium Musikteater sammen med Girafklubbens øvrige forestillinger. Billetter som kræver medlemskab, kan du kun købe i musikteatret, da du skal vise dit medlemskort. Læs mere om Girafklubben på www.ishojbib.dk.
Vil du vide, hvad der ellers sker for børn de næste måneder, kan du med fordel hente Kulturiums børnefolder, der er fyldt med lutter gode tilbud til børn og børnefamilier. Folderen kan du finde på biblioteket eller i musikteatret.
Kontakter
Kulturium Musikteater
Tlf:43 57 71 28Billeder

Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ishøj har fået et nyt seniorråd ved fredsvalg21.10.2025 13:12:03 CEST | Pressemeddelelse
Alle interesserede Ishøj-borgere, der havde meldt sig som kandidat til Ishøj Seniorråd er nu automatisk valgt uden afstemning ved et fredsvalg. Derfor bliver der ikke valg til Ishøj Seniorråd den 18. november
Ishøj Kommune er Østdanmarks bedste idrætskommune21.10.2025 13:05:56 CEST | Pressemeddelelse
DIF kårer i en ny kommuneundersøgelse Ishøj Kommune til Østdanmarks bedste idrætskommune. På landsplan er Ishøj hoppet fra en 28. plads til en 7. plads siden 2021
Fortæl, hvor meget du bevæger dig - du kan vinde 10.000 kroner9.10.2025 09:40:11 CEST | Pressemeddelelse
Går du ture? Eller dyrker en idræt i fritiden? Ishøj Kommune indgår i Danmarks største måling af bevægelse, og der er brug for dine svar
Fra gulv til loft: Ishøjs musikteater genopstår i nye rammer30.9.2025 14:33:17 CEST | Pressemeddelelse
Efter en omfattende modernisering er Kulturium Musikteater nu klar til at byde publikum velkommen tilbage. Salen har gennemgået en gennemgribende transformation, hvor både komfort og æstetik er blevet løftet markant – fra gulv til loft.
Kulturium præsenterer nyt musikalsk koncept: Roots & Hybrids16.9.2025 08:23:21 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 26. september 2025 kan du opleve den første Roots & Hybrids-koncert i Kulturium Musikteater i Ishøj, hvor den kurdiske sangerinde Mizgin og den maliske guitarist Samba Touré åbner konceptet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
