Gæstespillet Den lille prins forlænget med ekstra spilledatoer
22.9.2022 11:14:16 CEST | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse

Billetterne til Den lille prins på Takkelloftet i Operaen bliver revet væk. Derfor er gæstespillet nu forlænget med to ekstra spilledatoer.
Den lille prins er både børnebog og livsvisdom for voksne - den henvender sig til alle på tværs af alder. Den filosofiske, humoristiske og fortryllende historie sættes i et nyt lys, når musik og teater mødes i denne koncert, hvor fortællingen fortolkes af Søren Sætter-Lassen og den prisvindende Trio con Brio Copenhagen.
Musikken til koncerten er hovedværker fra den klassiske musiklitteratur for violin, cello og klaver af blandt andet Schumann, Prokofjev, Saint-Saëns, Ravel, Boulanger, Brahms og Pärt.
Den lille prins er Antoine de Saint-Exupérys fortælling om barnet, der kommer fra asteroide B612 og forlader sin elskede rose for at drage ud på en dannelsesrejse. Gang på gang forundres han over de voksne, han møder på sin vej, som kun går op i materielle ting. “De voksne er i sandhed ejendommelige” konstaterer han, men møder undervejs Ræven. “Du bliver for altid ansvarlig for det, som du har gjort tamt. Du er ansvarlig for din rose”, fortæller den ham, og minder os alle om, at vi i vores travle hverdag ofte glemmer det vigtigste: kærligheden og nærheden til vores nærmeste.
Medvirkende:
Søren Sætter-Lassen, oplæser
Soo-Jin Hong, violin
Soo-Kyung Hong, cello
Jens Elvekjær, klaver
Den lille prins er et gæstespil af Trio Con Brio Copenhagen.
Den lille prins opføres på Takkelloftet i Operaen 28. - 30. oktober og 1. - 4. november.
Se mere om Den lille prins HER
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig og intern kommunikation
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder

Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Onkel Vanja flytter til nutidens danske landbrugsland17.3.2026 07:15:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Nicolas Bro som onkel Vanja i Tjekhovs klassiker, der er flyttet til nutidens danske landbrugsland i Yana Ross' og skuespillernes bearbejdelse.
Rosenkavaleren16.3.2026 08:03:24 CET | Pressemeddelelse
Operachef Elisabeth Linton og chefdirigent Marie Jacquot står i spidsen for en ny opsætning af Richard Strauss’ overdådige opera.
Kristoffer Dahl Sakurai bliver ny kunstnerisk leder af Det Kongelige Teaters Balletskole9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tidligere solodanser og nuværende kunstnerisk leder for Tivoli Balletskole skal fra 1. april være kunstnerisk leder for en af verdens ældste balletskoler.
Kongelig sommerturné i 24 danske byer5.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med sommerturnéen 2026 fortsætter Det Kongelige Teater sin mangeårige indsats for at gøre scenekunst i verdensklasse tilgængelig i hele Danmark – gratis og under åben himmel.
Operaakademiet opfører La voix humaine og L’heure espagnole4.3.2026 12:04:49 CET | Pressemeddelelse
Årets forestilling med Operaakademiet er to franske enaktere fra det 20. århundrede.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
