Future Friendly Fashion Week - DE NOMINEREDE & UGENS PROGRAM

De nominerede til hovedprisen ÅRETS BRAND og 100.000 dkk er:
- KnowledgeCotton
- ELSK
- Copenhagen Cartel
- WODEN
- Markberg
- Tomorrow Denim
- Underprotection
- Dear Denier
- Better World Fashion
- Le Pirol
Salling Future Friendly Fashion Award 2021 afholdes d. 16 sep. kl 16.00 på Salling ROOFTOP Aarhus.
Som noget nyt, er awardshowet åben for alle og kræver ingen tilmelding.
Stem på vinderen af Årets Publikumspris
De 10 nominerede til ÅRETS BRAND er samtidig nomineret til at vinde Årets Publikumspris, hvor Sallings kunder kan stemme på det brand, som de mener fortjener Publikumsprisen. Deltag i afstemningen om Årets Publikumspris og stem via dette link: https://salling.dk/future-friendly/publikumspris/
Vinderen offentliggøres til prisoverrækkelsen d. 16. sep.
Foruden de to førnævnte priser vil årets talentpris også blive overrakt. Igen i år har landets fire designskoler nomineret en række af de mest bemærkelsesværdige nye talenter inden for mode blandt deres studerende, som har den grønne dagsorden i fokus i deres arbejde til prisen ÅRETS TALENT.
De 10 nominerede til ÅRETS TALENT:
- Anders Vittrup Schultz, VIA
- Andres Artiles Jerrik, KEA
- Andri Unnarson, Kgl. Akademi
- Anne Mette Strand, VIA
- Caroline Hundsholt, Det Kongelige Akademi
- Cham Lo, KEA
- Emma Kathrine Beuchert, VIA
- Genert Allikmaa, VIA
- Mads Kodbøl Vindelev Jørgensen, DSKD
- Simone Olivia Bakke, DSKD
- Sofia Catalina Fiorentino, DSKD
- Vibe Juul Thomsen, DSKD
Vinderen til prisen Årets Talent udnævnes af juryen til prisoverrækkelsen d. 16. sep.
Til awardshowet vil en kompetent jury bestående af højtstående branchefolk og repræsentanter fra Salling kåre vinderne af ÅRETS BRAND og ÅRETS TALENT. Årets jury består af:
Else Skjold
Ass. Professor, PhD in Design & Sustainability KADK
As Øland
Kreativ Chef, Dansk Mode & Tekstil
Cecilie Ingdal
Chefredaktør, ELLE
Marie Busck
CSR & Bæredygtighedschef Dansk Mode & Tekstil
Carla Christine Bruus Aagaard-Strube
Chefredaktør Fashion Forum
Betina Simonsen
CEO Lifestyle & Design Cluster
Vigga Svensson
Founder Continued Fashion
Frederik Larsen
Co-founder In futurum
Birthe Wiberg
Head of Marketing Salling
Lars Højgaard
Indkøbsdirektør Salling
Ugens program til Salling Future Friendly Fashion Week 2021
Fra d. 13. til 19. sep. har Salling for andet år i træk særligt fokus på bæredygtig mode. Der vil i denne uge være spændende talks, pop-up shops, workshops og paneldebatter på Salling ROOFTOP i både Aarhus og Aalborg, som er åbent for alle, der ønsker at deltage. Salling har samlet en række af landets førende specialister samt repræsentanter fra modebrands til at dele ud af deres viden og erfaring med ansvarlig mode. De vil inspirere kunder til gøre en positiv forskel for klimaet gennem de mange valg, vi hver især træffer hver dag.
Se det fulde programoverblik her. Beskrivelser af hvert enkelt punkt på programmet kan findes på www.salling.dk.
Kontakter
Jacob Lau
jakob@laudercommunication.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Skagenfood lancerer måltidskasse til sportsfamilier i samarbejde med Team Danmark15.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skagenfood og Team Danmark har udviklet en ny serie måltidskasser, der gør det nemt for både eliteudøvere og aktive familier at få næringsrige måltider.
Salling Group klargør 50 beredskabsbutikker11.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Landets største dagligvarekoncern accelerer arbejdet med at forberede 50 beredskabsbutikker, som skal kunne fungere i minimum to dage uden strøm eller forbindelse til omverdenen. Det skal bl.a. ske ved at sikre større lagerbeholdninger og butikkernes infrastruktur såsom strøm.
Bilka-leder vinder nystiftet pris: Tobias brænder for at udvikle sine elever10.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Erhverv, HK Privat og HK Handel har i år stiftet Oplæringsprisen, hvor fokus er på at skabe de bedste læringsrammer for elever og forme dem til fremtiden. Prisen bliver uddelt på tværs af hele detailbranchen, og den første vinder af Oplæringsprisen er Tobias Højland, Teamleder Trainee i Bilka Kolding.
Salling skriver historie og slår dørene op i København4.9.2025 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Stormagasinet Salling åbner for første gang dørene til et helt nyt Salling i hjertet af København – et mere kompakt format, men med samme høje ambitioner, kvalitet og service. Den historiske åbning falder sammen med Sallings 120 års jubilæum.
Netto til angreb på inflationsdrivere: Sænker prisen på dyre dagligvarer resten af året3.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landets største dagligvarekæde sænker og låser prisen på fem af de varer, som er og har været hårdest ramt af fødevareinflationen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum