Furesøs plejehjem og botilbud gør klar til jul
Furesø Kommune julehygger på kommunens plejehjem og botilbud, og personalet gør alt for, at det bliver en hyggelig og stemningsfuld jul til trods for de svære vilkår. Der er også lavet detaljerede beredskabsplaner for julen, så der er den nødvendige bemanding til de borgere, der er afhængig af daglig hjælp fra kommunen.

”Jeg vil gerne give en klar besked til vores ældre, sårbare borgere på botilbud og pårørende: I kan trygt gå julen i møde. Vi tager os af jer uanset, om der kommer coronaudbrud eller ej. Vi har lavet beredskabsplaner og vagtordninger, der skal sikre, at vi kommer godt igennem jul og nytår. Så selvom julen i år bliver anderledes end den plejer for mange af os på grund af corona, så bliver der gjort alt for, at vores ældre og borgere på botilbud kan julehygge og fejre en rar jul, fortæller Matilde Powers (A), formand for Udvalg for sociale forhold, sundhed og et godt seniorliv.
Julehygge på plejehjem i december og juleaften
Hele december har stået i julehyggens tegn. Der er pyntet op med gran, lys og nisser. Hver søndag er der glöck og æbleskiver, og der synges og holdes julefrokost. Et enkelt plejehjem nåede i kirke, inden de seneste restriktioner, så de resterende må følge julegudstjeneste i TV. Særligt for i år har der været udendørs julesang og musik på flere plejehjem, da musikerne ikke må komme ind. Og personalet har selv gået lucia, fordi børnehaver og skolebørn ikke måtte komme.
Medarbejderne gør alt, hvad de kan for at holde alle traditioner i hævd. Desværre får alle pårørende ikke lov til at opleve julehyggen sammen med deres kære i år, men den nærmeste pårørende kan fejre jul sammen med deres pårørende i plejehjemsboligen, hvis de ønsker det.
Julemad og gaver juleaften på botilbud
Blandt borgere på botilbud vil flere end sædvanligt ikke tage hjem til deres familier i år. Derfor fejres der jul på botilbuddene. Det bliver en rigtig hyggelig aften med masser af dejlig julemad, juletræ og gaver. I juledagene er der julefrokost og julebanko. Dog i år med behørig afstand og ingen gæster.
Beredskabsplaner i tilfælde af coronaudbrud
Alle ansatte inden for sundheds-, ældre-, og det sociale område kender til den plan, der er beskrevet i de ”actioncards ”, der er lavet. Her står der, hvad man skal gøre, hvis der opstår coronasmitte i julen. Medarbejdere, ledere og direktører ved præcis, hvad de skal gøre, fordi det er afgørende, at alle reagerer øjeblikkeligt i tilfælde af coronasmitte for at inddæmme smitten og holde den under kontrol.
Desuden er der lavet beredskabsplaner for alle plejehjem, hjemmeplejen, på det sociale område og i forhold til botilbud.
”Alle medarbejdere, der varetager kritiske funktioner, f.eks. i hjemme- og sygeplejen, på plejehjemmene, i vores botilbud og på vores Rehabiliteringscenter, hvor vores borgere ikke kan klare sig uden af få hjælp, er informeret om vores beredskab. Vi håber selvfølgelig, at alt det, vi har forsøgt at forudse og håndtere på forhånd, er nok til, at vi kan lade julefreden sænke sig. Hvis smitten udvikler sig mere, end vi har forudset, kan det være nødvendigt, at flere af vores medarbejdere må stå til rådighed og endda kan blive pålagt at møde på arbejde. Det ved medarbejderne, og flere har også meldt sig klar til at komme, hvis det skulle blive nødvendigt. Vores medarbejdere viser et formidabelt samfundssind. Det sætter jeg utrolig stor pris på,” siger Tine Gram, velfærdsdirektør i Furesø Kommune.
Holder øje med udskrivninger fra hospitalet
De medarbejdere, der holder øje med udskrivninger fra hospitalet, er også klar til jul og nytår. Der er gjort plads til flere sengepladser på Rehabiliteringscentret, hvis hospitalerne udskriver patienter på grund af mange akut indlagte. Der er også en plan for, at kommunens aflastningspladser på Svanepunktet kan udvides med ekstra senge, hvis der er brug for ekstra aflastningspladser. Desuden har hjemme- og sygeplejen lavet en plan for, hvordan de kan håndtere at tage imod flere borgere, der sendes hjem tidligere end ellers på grund af mange coronapatienter på hospitalerne.
Der vil være ledere tilstede i alle dele af organisationen, så medarbejdere altid kan få fat i én. Furesøs interne coronateam vil ligeledes være til at træffe mellem jul og nytår for at rådgive bedst muligt. Furesø Kommune har dermed gjort sig klar, og når alle overholder anbefalingerne om corona, kommer vi sammen godt og trygt gennem juleferien. Med dette ønskes alle en glædelig jul og et godt nytår.
Billedtekst: Da børn ikke kunne synge lucia for beboerne i år, besluttede medarbejderne i Kornelhaven på Plejecenter Lillevang at gøre det selv med lederen som luciabrud. Der var sang og glæde og ingen øjne tørre.
Kontakter
Matilde Powers (A), formand for Udvalg for sociale forhold, sundhed og et godt seniorliv, tlf. Tlf. 7216 5646
Tine Gram, velfærdsdirektør, tlf. 7216 4800
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Ambitiøs plan for løft af Furesøs folkeskoler15.1.2021 10:14:28 CET | Pressemeddelelse
Udvalget for skole og ungdomsuddannelse skyder det nye år i gang med en handleplan, der skal løfte Furesøs folkeskoler. Planen skal være med til at indfri kommunens 2030-mål om et godt børneliv og visionen om, at alle børn og unge får mulighed for at udvikle sig og uddanne sig maksimalt.
Testcentre i både Farum og Værløse14.1.2021 14:47:49 CET | Pressemeddelelse
Furesø er godt med, når det handler om at blive testet for Covid19. Fra den 18.-20. januar kan borgere igen blive PCR-testet i Værløsehallerne. Den 21.-22. januar bliver reserveret til ansatte i tre af Furesøs største virksomheder med stort fysisk fremmøde. I Farum Arena kan man få hurtigtest i hele januar med svar inden for 15 minutter.
Boligpolitik skal sætte rammerne for Furesøs boligudvikling frem mod 203011.1.2021 11:38:25 CET | Pressemeddelelse
Furesø skal fastholde sin status som attraktiv bosætningskommune med gode lokale beskæftigelsesmuligheder – og naturen skal fremover spille en større rolle i byudviklingen. Det er to af hovedbudskaberne i den nye boligpolitik, som Furesø Byråd vedtog på årets sidste byrådsmøde.
Ny spildevandsplan sætter ind mod overløb8.1.2021 09:28:24 CET | Pressemeddelelse
Vi skal passe på vores natur, søer og vandløb. Furesø Byråd har vedtaget en ny plan for spildevand og fremtidens udfordringer med øgede regnmængder.
En opfordring til børnefamilierne: Bliv hjemme ved sygdom, hent børnene tidligt, hvis I kan, og brug mundbind, når I afleverer og henter4.1.2021 14:11:23 CET | Pressemeddelelse
Dagtilbuddene er ikke omfattet af de restriktioner, der kort før nytår blev forlænget frem til 17. januar. Forældre til børn i Furesøs dagtilbud opfordres nu til at bruge mundbind, at hente tidligere og at huske at blive hjemme ved sygdom.
Bregnerød skal sikres mod råstofudvinding22.12.2020 12:11:46 CET | Pressemeddelelse
Furesø Byråd har besluttet at nedlægge et såkaldt § 34-forbud for Bregnerød. Samtidig begynder arbejdet med en fredning, der skal forhindre råstofudvinding i fremtiden.
Hjemmelavet robot sparer tid og penge for Furesø21.12.2020 15:35:34 CET | Pressemeddelelse
Medarbejdere i Furesø Kommunes administration har bygget en administrativ robot, der lynhurtig har hjulpet med at bogføre corona-refusioner. Foreløbig er godt 2 mio. skattekroner hentet effektivt tilbage i kommunekassen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum