Furesø skruer op for musikundervisningen
”Furesø har en af landets største musikskoler, hvor ca. 1000 elever lærer at spille på et instrument eller at synge og spille sammen. Men det er dyrt at gå i musikskole, og mange af vores børn og unge kender måske slet ikke til Musikskolens tilbud. Med denne budgetudvidelse kan vi få fat i et bredt udsnit af eleverne i Furesø i deres skoletid”, fortæller Tine Hessner (B), formand for Kultur, Fritid og Idræt (KFI).
Musiktilbud målrettes til udvalgte skoler
Furesø Musikskole har gennem mange år tilbudt musikundervisning på skolerne i Furesø. Tilbuddene er blevet modtaget med kyshånd af en håndfuld skoler, mens andre skoler har fokuseret på andre aktiviteter for eleverne. Eleverne på skoler, der tager imod Musikskolens tilbud, fylder mest i statistikken blandt eleverne på Furesø Musikskole. Der kan altså være en sammenhæng mellem skolernes samarbejde med Musikskolen og elevernes motivation for at melde sig ind. Dertil kommer, at også Furesø Ungdomsskole deltager i samarbejdet, hvilket kan medvirke til at også deres musiktilbud bliver udbredt.
Musiktilbud målrettes til udvalgte skoler
”Vi ved at musik og musikundervisning har en stimulerende effekt på børn og indlæring. Her tager vi et skridt videre ved at tilpasse undervisningen til børnene på udvalgte skoler. Jeg glæder mig til at følge projektet”, siger Egil Hulgaard (C), medlem af Musikskolens bestyrelse.
Muhammed Bektas (A) fra samme bestyrelse supplerer:
”Det nye ved de forløb Musikskolen tilbyder nu er, at de bliver tilbudt til specifikke skoler og tilrettet den enkelte skoles behov og ønsker. På den måde er der flere elever der får kendskab til Musikskolen og forhåbentlig får lyst til at melde sig ind og udvikle sig inden for musikken”.
Om musikforløbene
Musikskoleforløbene er udviklet til indskoling og mellemtrin og bliver i visse tilfælde koblet til andre fag som fx dansk og matematik. I 2022-23 samarbejdes med Solvangsskolen og Lyngholmsskolen, mens der i 2024-25 vil blive samarbejdet med to nye skoler.
Kontakter
- Jes Gram, leder af Furesø Musikskole, 7216 4101, jgra@furesoe.dk
Tine Hessner (B)
Formand for Kultur, Fritid og Idræt
Medlem af Økonomiudvalget
Egil Hulgaard (C)
Næstformand for Plan- og Byudvikling
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Muhammed Bektas (A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Enigt byråd bag budgetaftale for 202618.9.2025 13:02:52 CEST | Pressemeddelelse
Det er et enigt byråd, der har aftalt at justere den eksisterende 2-årige budgetaftale. De nu kendte økonomiske rammer for 2026 gør det muligt at styrke børne- og skoleområdet, ældreplejen, miljø og kultur samt sikre et budget i balance og fortsat gældsafvikling.
Endnu et skulderklap til Hjemmeplejen i Furesø5.9.2025 14:31:42 CEST | Pressemeddelelse
Særligt hjælpen til personlig pleje og ernæring scorer højt i en ny undersøgelse af tilfredsheden med hjemmehjælp, som Ældreministeriet står bag. Tilfredshedsundersøgelsen viser både styrker og udviklingspotentiale – og kommunen er allerede i gang.
Flere midler skal styrke kvaliteten yderligere i Furesøs ældrepleje4.9.2025 10:19:11 CEST | Pressemeddelelse
Udgifterne til ældreområdet i Furesø Kommune ser ud til at blive 10,5 mio. kr. lavere end forventet i 2025, da effekten af flere plejehjemspladser nu slår igennem. Udvalget for Sundhed og Ældre anbefaler, at pengene bør gå til en række indsatser, der skal videreudvikle kvalitet, kompetencer og kommunikation i Furesøs ældrepleje.
Furesø fortsat mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DI’s årlige erhvervsklimaundersøgelse bedømmer igen Furesø som den mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland. I forhold til virksomhedernes tilfredshed med den overordnede erhvervsvenlighed og dialog er kommunen placeret som nr. 24 på landsplan.
Enigt byråd bag høringssvar om Hillerødmotorvejens udvidelse: Ikke flere biler29.8.2025 13:26:43 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt Furesø Byråd har i høringssvar til Vejdirektoratet meddelt, at kommunen ikke ønsker flere biler igennem Furesø. Byrådet peger på en helhedsorienteret løsning, som både styrker den kollektive trafik, dæmper støj fra motorvejen og skaber bedre sammenhæng i byen. Planen præsenteres for Folketingets Transportudvalg den 2. september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum