Furesø Kommune vil leve op til Parisaftalen

Klimaprojektet DK2020 giver kommunerne mulighed for at få faglig bistand til at kvalificere kommende klimaindsatser og processer. Det passer rigtig fint ind i Furesøs igangværende arbejde med klima og grøn omstilling, som netop skal understøtte borgeres, erhvervslivs og kommunens egne klimaindsatser.
Ved at deltage i DK2020 kan indsatserne implementeres på et mere gedigent grundlag og skabe et solidt fundament for at omsætte målene i '2030-plan for klima og grøn omstilling' til konkrete handlinger, så Furesø Kommune kan leve op til de mål, FN har vedtaget for at reducere klimaforandringerne i Parisaftalen.
Furesø skal arbejde med den samme standard for klimaindsatser, som nogle af verdens største og mest ambitiøse byer anvender i det internationale bynetværk C40.
”Jeg er rigtig glad for, at vi allerede nu er i gang med den overordnede politiske proces med at skabe en kommune, der er robust overfor klimaforandringer og sætter retning for vores klimaindsats. Men dette har virkelig spændende perspektiver," siger borgmester Ole Bondo Christensen (A).
"Vi bruger vores viden, erfaring og ressourcer til at skabe løsninger på nutidens klimaudfordringer og forme fremtidens Furesø i en endnu mere grøn retning. Så de mennesker, der skal bo i Furesø om 10, 30 eller 100 år vil opleve en kommune, der er robust overfor de klimaforandringer, vi ser ind i. Og de vil være en del af en kommune på forkant med den grønne omstilling til vedvarende energi, attraktiv grøn transport og klimavenlige tiltag, der gør det nemt at vælge de grønne løsninger i en almindelig hverdag for både borgere og virksomheder,” siger Ole Bondo Christensen.
Det er første gang, C40’s internationale standard, ’The Climate Action Planning Framework’ (CAPF) bliver brugt og videreudviklet til brug i mindre byer og kommuner. Dermed skriver Furesø Kommune sig ind i den internationale klimahistorie sammen med de øvrige deltagende danske kommuner.
Furesø Kommune får med deltagelsen i ”DK2020” adgang til solid faglig rådgivning og sparring, så kommunen kan leve op til international best practice inden for klimaplanlægning. CONCITO – Danmarks Grønne Tænketank er overordnet projektleder og videnspartner, assistereret af det internationale bynetværk C40.
Furesø Kommune har i en årrække holdt fokus på, at skabe en grøn omstilling i alle kommunens egne aktiviteter, hvilket har givet målbare resultater og reduceret CO2-udledningen med mere end 50 procent siden 2008.
Du kan se, hvilke kommuner der er med i Klimaplaner for hele Danmark her: www.realdania.dk/dk2020
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen, borgmester i Furesø Kommune, tlf. 72165200
Stine Rahbek Pedersen, projektleder i Center for By og Miljø, tlf. 72164142
Rasmus Gorm Hansen, kommunikationskonsulent, Furesø Kommune, tlf. 72165382
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder

Links
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Indstil kandidater til Furesøs Integrationspris15.10.2025 09:13:06 CEST | Pressemeddelelse
Kender du en, som gør en særlig indsats for integrationen i Furesø Kommune? Det er nu, du kan indstille kandidater. Fristen er den 26. oktober 2025.
Nye initiativer skal hæve valgdeltagelsen10.10.2025 09:13:36 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd sendte tirsdag den 7. oktober et brev til Furesøs foreninger med en klar opfordring: Tal med medlemmerne om kommunalvalget den 18. november. Det er én af flere indsatser, der skal styrke den demokratiske deltagelse og få flere borgere til stemmeurnerne.
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien8.10.2025 08:45:33 CEST | Pressemeddelelse
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien. Tag familien med på skattejagt i Hareskovby i efterårsferien – og vær med til at gøre livet lidt mere besværligt for indbrudstyve! Skattejagten er lavet i samarbejde med Nordsjællands Politi og byder på både sjov, læring og præmier. De første deltagere får en lille gave, og alle er med i konkurrencen om at vinde en pølsevogn til næste vejfest.
Erfaren centerchef ansættes i Furesø Kommune1.10.2025 10:09:19 CEST | Pressemeddelelse
Tina Wahl bliver ny centerchef for social- og beskæftigelsesområdet i Furesø Kommune fra den 1. november 2025.
Enigt byråd bag budgetaftale for 202618.9.2025 13:02:52 CEST | Pressemeddelelse
Det er et enigt byråd, der har aftalt at justere den eksisterende 2-årige budgetaftale. De nu kendte økonomiske rammer for 2026 gør det muligt at styrke børne- og skoleområdet, ældreplejen, miljø og kultur samt sikre et budget i balance og fortsat gældsafvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum