Furesø fejrer Flagdag
”229 mænd og kvinder her i Furesø har været udsendt som soldat, politi, præst, sundhedspersonel eller i et andet ærinde på vegne af Danmark. De fortjener at blive hædret for den indsats, de har ydet på vegne af Danmark. Derfor inviterer vi til reception på Rådhuset, hvor der vil være taler og også tid til at tale og udveksle erfaringer,” siger Furesøs borgmester Ole Bondo Christensen.
Receptionen er lørdag den 5. september kl. 10-12 på Furesøs Rådhus. Borgmester Ole Bondo Christensen (A) byder velkommen. Desuden taler Visti Lindemann, der er kaptajn og veteran fra Forsvarets materiel- og indkøbsstyrelse og træner for det paraalpine landshold. Byrådsmedlem Susanne Mortensen (C) holder også en tale, og så er der nyt fra Furesø veterancafe.
På grund af corona-restriktioner og forplejning er tilmelding nødvendig. Man kan melde sig til ved at sende en mail til tno@furesoe.dk.
Tid og sted:
Lørdag den 5. september kl. 10-12, Furesø Rådhus, Stiager 2, 3500 Værløse
Program:
- 10.00: Velkomst og tale v/ borgmester Ole Bondo Christensen
- 10.10: Tale v/ Kaptajn Visti Lindemann, Forsvarets materiel- og indkøbsstyrelse
- 10.20: Tale v/ byrådsmedlem Susanne Mortensen
- 10.30: Nyt .fra Furesø Veterancafe.
- 10.40: Tid til uformel snak
- 12.00: Receptionen slutter
Arrangementet vil blive afholdt indenfor de gældende corona-restriktioner og hensyn.
Kontakter
Trine Nobel, chefsekretær i Furesø Kommune, tlf. 7235 4005, E-mail: tno@furesoe.dk
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Overvældende interesse for Furesø Kulturskoles Kulturpakker28.11.2025 10:02:09 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole lancerede før sommeren det nye koncept Kulturpakker med tilbud til kommunens daginstitutioner og skoler. Interessen har været overvældende. Nu er de første workshops godt i gang.
Furesø Kommune har sendt sms til alle, der kan stemme til kommunalvalget17.11.2025 13:47:53 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der kommunal- og regionsrådsvalg. For at oplyse alle om valget, har alle stemmeberettigede Furesø-borgere fået tilsendt en sms mellem torsdag og søndag.
Valgbussen besøger Kirke Værløse, Gedevasevang og flere almene boligområder6.11.2025 09:53:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 13. november stopper valgbussen ved Netto i Kirke Værløse, Gedevasevang, Ungekulturhuset og almene boligområder.
Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes29.10.2025 13:33:07 CET | Pressemeddelelse
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:35:47 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 31. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
