Furesø fejrer Flagdag
”229 mænd og kvinder her i Furesø har været udsendt som soldat, politi, præst, sundhedspersonel eller i et andet ærinde på vegne af Danmark. De fortjener at blive hædret for den indsats, de har ydet på vegne af Danmark. Derfor inviterer vi til reception på Rådhuset, hvor der vil være taler og også tid til at tale og udveksle erfaringer,” siger Furesøs borgmester Ole Bondo Christensen.
Receptionen er lørdag den 5. september kl. 10-12 på Furesøs Rådhus. Borgmester Ole Bondo Christensen (A) byder velkommen. Desuden taler Visti Lindemann, der er kaptajn og veteran fra Forsvarets materiel- og indkøbsstyrelse og træner for det paraalpine landshold. Byrådsmedlem Susanne Mortensen (C) holder også en tale, og så er der nyt fra Furesø veterancafe.
På grund af corona-restriktioner og forplejning er tilmelding nødvendig. Man kan melde sig til ved at sende en mail til tno@furesoe.dk.
Tid og sted:
Lørdag den 5. september kl. 10-12, Furesø Rådhus, Stiager 2, 3500 Værløse
Program:
- 10.00: Velkomst og tale v/ borgmester Ole Bondo Christensen
- 10.10: Tale v/ Kaptajn Visti Lindemann, Forsvarets materiel- og indkøbsstyrelse
- 10.20: Tale v/ byrådsmedlem Susanne Mortensen
- 10.30: Nyt .fra Furesø Veterancafe.
- 10.40: Tid til uformel snak
- 12.00: Receptionen slutter
Arrangementet vil blive afholdt indenfor de gældende corona-restriktioner og hensyn.
Kontakter
Trine Nobel, chefsekretær i Furesø Kommune, tlf. 7235 4005, E-mail: tno@furesoe.dk
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø Kommune opfylder mål for genanvendelse af affald30.6.2025 15:05:05 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har et år før tid nået mål for reel genanvendelse af husholdningsaffald. Desuden er tendensen, at mængden af affald fra husholdninger ikke længere stiger.
Furesø Kulturskole lancerer Kulturpakker til kommunens dagtilbud og skoler23.6.2025 10:47:42 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole blev en realitet i 2024, da Farum Billedskole blev lagt ind under Furesø Musikskole, og har siden kunnet tilbyde en bred vifte af hold og aktiviteter for børn og unge indenfor kunstneriske og musiske fag. Nu lancerer Kulturskolen et nyt program med tilbud til skoler og dagtilbud under navnet Kulturpakker.
Faglighed og omsorg i højsædet: Kvalitet og nærvær i Børnehuset Vingesus19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Børnehuset Vingesus i Furesø Kommune starter relationen mellem barn og dagtilbud ikke ved lågen – den begynder hjemme i stuen. Her møder pædagoger og forældre hinanden for første gang, og et spirende tillidsbånd bliver skabt. Det er ikke bare en gestus – det er en grundsten i den pædagogiske tilgang, hvor tryghed, respekt og ægte nysgerrighed på barnet er i centrum.
Lokale unge vil få flere unge til at stemme i Furesø18.6.2025 13:57:13 CEST | Pressemeddelelse
Støtte fra Furesø Kommune, Nordea-fonden og Tuborgfondet har gjort det muligt at ansætte fire lokale unge, som vil hæve valgdeltagelsen blandt unge i Furesø Kommune. De har allerede store planer.
Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde om grøn trepart17.6.2025 10:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Nordsjællands Landboforeninger, den lokale grønne trepart og Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde den 26. juni om mulighederne for at omlægge landbrugsjord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum