Frygt for fugleinfluenza i frugtbar falkebestand
I år er det lykkedes 15 par vandrefalke i Danmark at få æg eller unger. Og mindst 35 unger er kommet på vingerne. I alt er der observeret 22 falkepar i Danmark, men syv af dem er ikke lykkedes med æg eller unger, men har nøjedes med at tage tilløb til et familieliv.
Midt i glæden over et frugtbart falkeår og en stabil bestand de seneste ynglesæsoner, er der dog en vis bekymring for, at fugleinfluenza kan give den danske bestand et dyk.
En af hunnerne fra et af de to ynglepar på Møns Klint er i løbet af sommeren dokumenteret død af fugleinfluenza og siden efteråret 2020 er adskillige vandrefalke i Danmark fundet døde med mistanke om, at de er bukket under på grund af den virussygdom, der har reduceret den svenske bestand betragteligt.
- I Sverige skønnes en vis andel af landets bestand på cirka 1.000 par vandrefalke at være døde på grund af fugleinfluenza. Endnu er der ikke fuldt overblik over antallet af døde. Da epidemien tilsyneladende ikke er slut, kan vi godt frygte, at den danske bestand også risikerer at gå ned i antal. Særligt hvis virus muterer og skaber nye smitsomme typer af fugleinfluenza, der rammer falkenes byttedyr, så rovfuglene på den måde får smitten i sig, siger ornitologen og falkeeksperten Niels Peter Andreasen, der på vegne af Dansk Ornitologisk Forening (DOF) samler data om Danmarks vandrefalke og hvert år stykker det nationale ynglefacit sammen.
Fra 1 til 15-20 par på 20 år
Danmarks ynglebestand af vandrefalk har siden omkring årene 2018/2019 fundet et niveau omkring 15-20 par.
Fremgangen skal ses i lyset af, at et enkelt falkepar for 20 år siden slog sig ned for at yngle i den danske natur efter at arten i knap 30 år forinden havde været fraværende som ynglefugl i Danmark.
På den vis repræsenterer vandrefalken en ornitologisk solstrålehistorie på linje med havørnens genindvandring og den røde glentes fremgang.
- Bestanden af vandrefalk i Danmark har næppe været større i nyere historisk tid, end det er tilfældet i disse år. I 1800-tallet var der formentlig højst 10-15 ynglepar af vandrefalk i Danmark. Nu oplever vi så hvert år omkring en snes par, der forsøger at yngle. 20-25 lokaliteter er blevet mere eller mindre faste levesteder for falkene, siger Niels Peter Andreasen.
De mest oplagte redelokaliteter på stejle klippesider og klinter på Bornholm, Møn og Stevns er ved at være optaget af vandrefalke. Men der er muligheder for flere ynglepar på broer og høje bygninger i særlig grad i havnebyer. Denne type af potentielle redesteder var begrænsede i 1800-tallet og tidligere i historien.
Forkærlighed for kraftværker
Nutidens vandrefalke har en forkærlighed for at slå sig ned på høje og bastante kraftvarmeværker og i havneområder med siloer og industribygninger. Der har de senere år været ynglepar på Kyndbyværket ved Roskilde Fjord, Stålværket i Frederiksværk, Skærbækværket ved Fredericia, Stigsnæsværket på Vestsjælland, Fynsværket ved Odense Fjord, Esbjergværket og Vestforbrændingen i Glostrup ved København. De senere år har også Nordjyllandsværket nord for Limfjorden haft ynglepar af vandrefalke, men her er begge fugle forsvundet.
Ved Aabenraa havde vandrefalken for et par år siden et ynglested på Enstedværket. Da værket blev sprængt i luften, sluttede en falkeepoke på stedet.
- Vandrefalke foretrækker store højder til deres æg og unger, gerne 80 meter oppe eller derover, siger Niels Peter Andreasen.
Kontakter
Niels Peter AndreasenOrnitolog, falkeekspert, artsansvarlig for Vandrefalk
Tlf:55 81 85 18Information om DOF BirdLife
Dansk Ornitologisk Forening (DOF)/BirdLife Danmark er en forening for fugleinteresserede og fuglebeskyttelse. DOF BirdLife arbejder for at fremme kendskabet og interessen for vilde fugle og naturbeskyttelse. Med hjælp fra mere end 2000 ornitologer overvåger DOF sjældne og truede fugle i Danmark og det danske fugleliv generelt. Foreningen har omkring 18.000 medlemmer, fordelt på 13 lokalafdelinger over hele Danmark. DOF er dansk partner i BirdLife International, et globalt netværk af fugle- og naturbeskyttelsesorganisationer. DOF arbejder internationalt med at redde fuglearter, bevare og beskytte levesteder og skabe gode levevilkår for mennesker.
Følg pressemeddelelser fra DOF BirdLife
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DOF BirdLife
Havørn dræbt med gift på Langeland9.12.2025 10:34:13 CET | Pressemeddelelse
En ung havørn er død på en kornmark nær Rudkøbing på Langeland efter at have ædt kød, der indeholdt insektgiften carbofuran, der siden 2008 har været ulovlig at bruge og besidde i EU. DOF BirdLife har anmeldt giftdrabet til Fyns Politi.
Finker og værlinger er i tilbagegang i Danmark2.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vidt udbredte småfugle som grønirisk og gulspurv går markant tilbage i den danske natur. Også finker som gråsisken og grønsisken er i tilbagegang som ynglefugle i Danmark. Det dokumenterer DOF BirdLifes fugletællinger, hvis resultater er rapporteret til EU-Kommissionen.
Kæmpeflok traner overnatter i Vadehavet28.11.2025 10:33:17 CET | Nyhed
Omkring 2.000 traner flyver hver eftermiddag til overnatning på Råhede Vade mellem Mandø i Vadehavet og fastlandet sydvest for Ribe. Flere og flere traner bliver i Danmark om vinteren i stedet for som tidligere at flyve til Sydfrankrig eller Spanien.
Silkehaler byder på klokkespil før middagen20.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange steder i byer og ved østvendte kyster lyder der himmelske toner i disse uger, når flokke af silkehaler flyver over os på jagt efter røde rønnebær, tjørnebær eller måske sæsonens sidste æbler. Særligt i den østlige del af Danmark kan man i denne tid opleve tillidsfulde silkehaler, der er spisende gæster fra de store nåleskove mod nord og østpå i Rusland.
Søkonger på besøg i danske havne13.11.2025 06:00:00 CET | Nyhed
De senere uger er der i flere danske havne set søkonger på visit fra arktiske fuglefjelde. De små alkefugle er observeret i både sjællandske, fynske og jyske havne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
