Kongeørnen har ynglesucces og indtager nye områder

23.10.2026 07:00:00 CEST | DOF BirdLife | Pressemeddelelse

Del

I denne weekend mødes kongeørne-eksperter fra hele Norden i Lille Vildmose for at udveksle erfaringer, og årets resultater fra Danmark tegner lyst. Flere par kongeørne har indtaget nye territorier, hvor de forhåbentlig vil yngle i fremtiden.

Seks kongeørneunger kom på vingerne i Danmark i 2026 trods en voldsom storm. Samtidig indtog flere par kongeørne nye territorier, hvor de forhåbentlig kan få succes med at yngle i fremtiden.
Seks kongeørneunger kom på vingerne i Danmark i 2026 trods en voldsom storm. Samtidig indtog flere par kongeørne nye territorier, hvor de forhåbentlig kan få succes med at yngle i fremtiden. Jan Skriver.

Kongeørnen er en mytisk fugl, og mange danskere følger tæt med i, hvordan arten klarer sig i Danmark. 

Til forskel fra havørnen, der har spredt sig vidt og bredt i Danmark, kræver det mere, for at kongeørnene har succes med at yngle.

Men i år har der været ganske lovende takter for landets kongeørne. 

I syv kendte kongeørneterritorier var der således par på plads i de seks i 2026. Derudover er der i år kommet endnu tre territorier til. Udover et par ved Bolle Enge, har kongeørn fortrængt havørn i endnu et område og overtaget deres rede, mens et par har bygget ny rede i et tredje område.

Der har dog ikke været ynglesucces i nogen af disse nye territorier, enten fordi parrene er kommet for sent i gang eller fordi de involverede ørne endnu er for unge. Det giver dog positive forventninger til de kommende år.

Det er det danske udgangspunkt, når DOF BirdLife's førende eksperter i kongeørne i denne weekend mødes med nordiske kolleger på Lille Vildmosecentret i Nordjylland. Her vil de udveksle vigtige erfaringer ved et stort Kongeørnesymposium. 

Siden de første unger af Kongeørn kom på vingerne i 1999 er det blevet til 79 unger.

 

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra DOF BirdLife

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DOF BirdLife

DOF BirdLife håber, at naturministeren vil følge Vildtforvaltningsrådets anbefaling om stop for udsætning af gråænder30.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

For tre år siden indgik DOF BirdLife sammen med øvrige organisationer i Vildtforvaltningsrådet et forlig om udsætninger, hvori man anbefalede den daværende miljøminister at stoppe udsætning af gråænder til jagt og stramme kontrollen med udsætning af fasaner. Intet er sket siden. DOF BirdLife’s formand efterlyser snarlig handling

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye