Frivillige skal sikre en tryggere tour
16.3.2022 12:52:41 CET | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
Evnen til at yde førstehjælp og betjene en hjertestarter kan være forskellen mellem liv og død. Og i disse uger er op mod 50 frivillige i Haderslev Kommune på førstehjælpskursus i Sundhedscenter Vojens.
Ideen til projektet ”En tryggere tour” kommer fra Nyborg Kommunes Sundhedsafdeling, og er udviklet i samarbejde med Roskilde Kommune i forbindelse med sommerens Tour de France-start i Danmark. Projektet har modtaget 1 million kroner fra TRYGFonden.
”Vi er rigtig glade for, at så mange frivillige kan se idéen med at få et førstehjælpskursus. Det er med til at skabe tryghed for de mange tilskuere, der vil være til stede under både Tour de France og VM i Mountainbike og så er det vigtige kompetencer, som de frivillige også kan gøre brug af i andre sammenhænge”, siger borgmester Mads Skau.
I Haderslev Kommune er det Bent Skov, der står for tilmelding og koordinerer førstehjælpskurserne, og han glæder sig over, at de frivillige får mulighed for at tilegne sig den viden.
”Vi håber selvfølgelig ikke, at de frivillige får brug for at yde førstehjælp, fordi vi selvfølgelig gerne vil have, at vores events forløber uden problemer, men skulle uheldet være ude, så er det en stor fordel, at så mange af de frivillige langs ruten er klar til at hjælpe”, siger Bent Skov.
Udover kurset får Haderslev Kommune to mobile og fleksible hjertestartere, der vil kunne bruges til ved efterfølgende events i kommune.
”Og så vil vi orientere og motivere førstehjælperne til at tilmelde sig Hjerteløberordningen. Det er en ordning, som kan redde liv, og den håber vi, at de frivillige vil tilmelde sig”, siger Mads Skau.
Førstehjælpskurserne i Haderslev Kommune foregår alle i Sundhedscenter Vojens i løbet af marts. De sidste kurser gennemføres i denne uge.
Tour de France-feltet kører gennem Haderslev Kommune den 3. juli 2022. Den 17. september 2022 afvikles der både Haderslev MTB Challenge og køres VM i mountainbike.
Kontakter
Mads SkauBorgmester
Tlf:40 78 14 75mskau@haderslev.dkBent Gravgaard SkovProjektleder
Tlf:20 16 53 58besk@haderslev.dkLine LindKommunikationskonsulent
Tlf:74 34 00 14lili@haderslev.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Ridehuset i Haderslev solgt til lokal udvikler25.6.2026 12:00:24 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune har solgt den historiske bygning Ridehuset på Haderslev Havn. Den markante bygning fra 1797 er solgt til CP Ejendom I/S, der med købet ønsker at udvikle stedet til gavn for byens borgere.
Haderslev Kommune køber bygninger af Det Blå Gymnasium11.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Planerne om et samlet campusmiljø i Haderslev Nord er nu kommet et skridt nærmere. Haderslev Kommune har købt bygningerne på Kroghs Kobbel 2 i Haderslev af Det Blå Gymnasium. Dermed har skolen mulighed for at flytte sine aktiviteter sammen med Haderslev Katedralskole på Christiansfeldvej.
Historie Haderslev får ny visuel identitet27.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Historie Haderslev har gennem det seneste år lagt en ny strategi og i den forbindelse arbejdet på en mere moderne og organisk visuel identitet, med nyt logo og ny designlinje, som skaber rammerne og virkemidlerne til vores fremtidige formidling. Derudover har farvepaletten fået et frisk pust, og den visuelle formidling er blevet mere fængende og iøjnefaldende.
Bevaringsværdige sejlskibe vender tilbage til Haderslev24.4.2026 08:32:10 CEST | Pressemeddelelse
Det var et smukt syn, da 52 bevaringsværdige sejlskibe besøgte Haderslev Havn i juli 2024. Nu byder Haderslev Kommune begivenheden velkommen igen i 2026.
Haderslev Lysfest 2026 markerer befrielsen i en urolig tid20.4.2026 10:36:57 CEST | Pressemeddelelse
Når Haderslev Lysfest i 2026 tænder lys, sker det i en tid præget af krig, konflikter og global usikkerhed. Netop derfor får markeringen af Danmarks befrielse i 1945 en særlig aktualitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
