Frederikke er danmarksmester i overskudsretter
29.9.2021 10:17:47 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

Tirsdag den 28. september blev der for andet år i træk afholdt finale i DM i overskudsretter arrangeret af Lidl og Too Good To Go.
I finalen var de tre hverdagskokke Frederikke Grove Knutsen fra Amager, Sigurd Høeg fra Hørning og Sys fra Broby, der dystede om at kreere Danmarks mest kreative overskudsret i Storms Pakhus i Odense.
300 danskere havde tilmeldt sig konkurrencen ved at indsende deres bedste bud på en overskudsret og tirsdag aften dystede de tre finalister samtidig med, at der blev afholdt madspilds-quiz med Anders Lund Madsen som quizmaster.
Og vinderens af Danmarks bedste overskudsret blev Frederikke Grove Knutsen, der havde tryllet nogle bagte kartofler, en parmesan-rest og nogle halv-slatne tomater om til en velsmagende og kreativ gnocchi-ret, der imponerede dommerpanelet.
Bedømt af erfarent dommerpanel
Til at afgøre, hvem der kunne kalde sig vinder af DM i overskudsretter var Jasmin Gabay, tidligere deltager i Den Store Bagedyst, Christian Wellendorf, holdkaptajn på det danske kokkelandshold, og Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel.
Og efter en grundig smagning og votering blev de tre dommere enige om, at det var Frederikke, der skulle løbe med sejren:
“Frederikke lavede en ret med kartoffel-gnocchier, hvor hun ramte konsistenser og tilsmagninger spot on. Idéen med at bruge tomater til at give retten syre og sødme og parmesan til at give umami var rigtig god - og det gjorde, at Frederikke fik kreeret en enormt fuldendt ret til trods for, at hun brugte overskudsvarer,” fortæller Christian Wellendorf.
Jasmin Gabay tilføjer:
“Frederikke vandt, fordi det var en fuldstændig fantastisk overskudsret. Hun havde virkelig tænkt over ikke kun at bruge overskudsvarer, men også at bruge så meget af råvaren som muligt. Hun brugte for eksempel hele kartoflen ved også at bruge kartoffelskrællerne til chips. Jeg synes, at det var super godt tænkt.”
Hovedpersonen selv var både glad og stolt over at kunne forlade Storms Pakhus med den nye titel som danmarksmester i overskudsretter:
“Det her er virkelig noget, jeg brænder for. Når jeg laver mad, går jeg enormt meget op i at udnytte mest muligt af råvarene og undgå at smide ud. Derfor håber jeg også, at jeg med min ret kan inspirere andre til også at være mere kreative med deres rester derhjemme”, siger Frederikke Grove Knutsen.
Udover titlen kunne Frederikke også tage afsted med et gavekort på 10.000 kroner til Lidl og 1 års forbrug af Too Good To Go.
Nøgleord
Kontakter
Tanja Møller Andersen, pressechef for Too Good To Go: presse@toogoodtogo.dk eller tlf. 81 77 37 18
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 167 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl og UEFA lancerer unikt strategisk partnerskab17.3.2026 11:46:14 CET | Pressemeddelelse
Virksomhederne i Schwarz Group udvider deres engagement i europæisk fodbold ved at indgå et langsigtet strategisk partnerskab med det europæiske fodboldforbund (UEFA) – det første af sin slags i UEFAs historie.
Lidl investerer yderligere i Danmark med lancering af onlineshop9.3.2026 11:01:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne handler online som aldrig før, og nu rykker Lidl sit populære nonfoodsortiment med sig og lancerer i løbet af 2027 en onlineshop, der gør produkter tilgængelige året rundt i hele landet. Ambitionen er at styrke kædens samlede tilstedeværelse og imødekomme kundernes stigende forventninger til fleksibel handel.
Lidl runder butik nummer 170: Ny butik på Randersvej i Aarhus markerer milepæl26.2.2026 11:52:00 CET | Pressemeddelelse
Aarhusianerne strømmede torsdag morgen til Randersvej for at fejre åbningen af en ny, moderne Lidl. Butikken er ikke kun en gevinst for lokalområdet, men markerer også en milepæl som butik nummer 170 i Danmark - et vigtigt skridt mod ambitionen om at nå over 200 butikker i Danmark.
Greve tog imod ny Lidl med fuldt hus: Lokalkendt butikschef klippede snoren26.2.2026 11:51:00 CET | Pressemeddelelse
Stor lokal opbakning og lange køer prægede åbningsdagen, da Lidl slog dørene op til sin nye butik på Mosede Strandvej i Greve. Med en lokalkendt butikschef i spidsen har byen fået en moderne dagligvarebutik med fokus på pris, kvalitet og friske råvarer.
Herning strømmede til ny Lidl på Messevejen: Klar med skarpe priser og høj kvalitet26.2.2026 11:50:00 CET | Pressemeddelelse
Lange køer og lokal nysgerrighed prægede åbningsdagen, da Lidl slog dørene op til sin anden butik i Herning. Den nye butik på Messevejen skal gøre det lettere at handle lokalt i den sydvestlige del af byen og er samtidig tobaks- og nikotinfri.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

