Fredensborg Kommune har ansat ny kommunaldirektør

Mads Toftegaard er fra 1. juni ansat som ny kommunaldirektør i Fredensborg Kommune. Det besluttede et enigt byråd mandag aften.
”Mads har på bedste vis fungeret som direktør, økonomichef og centerchef, og i hele organisationen og byrådet er der stor tilfredshed med hans indsats, resultater og ledelse. Derfor pegede et enigt ansættelsesudvalg også på Mads som vores nye kommunaldirektør”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen og fortsætter:
” Vi ser derfor nu frem til at fortsætte det gode samarbejde og realisere kommunens visioner - især de store byudviklingsprojekter - og samtidig løse de mange nye store udfordringer som kommunen har fået””.
Mads Toftegaard, 53 år, er uddannet cand.polit. i 1993 og efter ansættelse i bl.a. Finansministeriet, Økonomiministeriet og diplomatiet blev han i 2005 ansat som sekretariatschef i ”Ny Fredensborg Kommune” som led i kommunesammenlægningen. Herefter fulgte stillinger som afdelingschef og centerchef i Fredensborg Kommune indtil han i 2010 blev økonomichef. I 2015 fulgte så udnævnelsen til direktør, hvor han udover økonomi har haft ledelsesansvaret på mange forskellige områder – herunder børn, skole, ældre, handicap- og familieområdet, ejendomme, IT mv.
”Fredensborg Kommune er en fantastisk kommune og arbejdsplads, hvor der både er plads til store udviklingsprojekterog at medarbejderne kan trives og levere kvalitet og velfærd i særklasse til kommunens borgere. Jeg er derfor beæret over, at byrådet viser mig denne tillid og ser frem til at fortsætte det gode samarbejde om drift og udvikling af kommunen med alle de engagerede politikere, borgere, ansatte, virksomheder og foreninger, som jeg møder på min vej”, siger Mads Toftegaard.
Mads Toftegaard afløser Kim Herlev Jørgensen, der efter 15 år som kommunaldirektør har valgt at stoppe ved udgangen af maj.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Direktør Mads Toftegård, tlf. 72 56 51 36
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
DI kan hjælpe os med at forbedre dialogen med private virksomheder7.10.2025 10:50:05 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommune opfordrer DI til at formidle kontakt til de virksomheder, som medvirker i DI’s måling af erhvervsvenlighed
Kommunen udvider indsatsen for at forbedre børn og unges trivsel7.10.2025 08:12:58 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye budgetaftale for 2026 afsætter byrådet flere ressourcer til at styrke børn og unges trivsel. Det sker i tråd med 2030-planen for børn og unges trivsel, som nu er opdateret
Spil Dansk Ugen 2025 i Fredensborg Kommune6.10.2025 15:41:06 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 27. oktober til den 2. november summer hele Danmark af toner og sang, når Spil Dansk Ugen løber af stablen. I Fredensborg Kommune markeres ugen med et program, der byder på både koncerter, workshops og fællessang – og som frem for alt hylder den danske musik i alle dens afskygninger.
Odderen er tilbage på Sjælland og lever godt ved Nivåen2.10.2025 12:25:25 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommunes indsats for at skabe gode og sikre levesteder for odderen er en succes. Oddere er ellers ikke set på Sjælland siden 1970’erne
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum