Fredensborg Kommune åbner igen pulje til istandsættelse af bevaringsværdige bygninger

Fra den 1. februar kan ejere af bevaringsværdige bygninger søge tilskud til istandsættelse og vedligeholdelse fra den særlige pulje, som byrådet har afsat i budgettet.
”Vi har heldigvis mange fine ældre bygninger overalt i kommunen, og de spiller en stor rolle i bevarelsen af vores kulturarv. Men ældre bygninger kan også være meget dyre at vedligeholde og istandsætte, og derfor har byrådet besluttet at oprette denne pulje, så vi i fællesskab kan bidrage til at bevare bygningerne og kulturarven”, siger Lars Simonsen, formand for Plan-, Trafik- og Klimaudvalget, og fortsætter:
”Puljen kan også ses som en løftestang til at gennemføre projekter, det ikke blot gavner den enkelte bevaringsværdige bygning og dennes husejer, men i mange tilfælde også hele det omkringliggende miljø. I den sammenhæng er det også interessant, at undersøgelser viser, at bevaringsværdige bygninger har en positiv afsmitning på huspriserne i hele området”.
Puljen søges via kommunens hjemmeside, hvor der offentliggøres et ansøgningsskema den 1. februar. Her kan man også læse mere om kriterierne for at søge og opnå støtte fra puljen som udgør 400.000 kr.
Fredensborg Kommune prioriterer også indsatsen for de bevaringsværdige bygninger på andre måder:
”Ud over den økonomiske støtte med denne pulje arbejder vi også for at beskytte vores bevaringsværdige bygninger gennem lokalplanerne og en konstruktiv dialog om de gamle bygningers muligheder og kvaliteter, når ejerne henvender sig til os med ønsker om at bygge nyt”, slutter Lars Simonsen.
Kontakter
Udvalgsformand Lars Simonsen (B) tlf. 27 36 56 68
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Bæredygtighed og lyst til håndværk mødes i Ungfritidsjob i Nivå29.3.2023 09:45:56 CEST | Pressemeddelelse
Træværk fra den lukkede skole Nivå Skole Syd bliver nu genbrugt til plantekasser, som fremover skal stå på skoler og børnehuse i hele kommunen
Partierne bag budgettet er enige om besparelser i 202328.3.2023 09:18:12 CEST | Pressemeddelelse
Der gennemføres nu en række besparelser for ca. 8 mio. kr. allerede i budgettet for 2023 og knap 7 mio. kr. årligt fra 2024 og frem. Det besluttede partierne bag budgettet for 2023 på et møde mandag eftermiddag.
Byrådet drøftede muligheder og udfordringer ved øget boligbyggeri28.3.2023 09:02:49 CEST | Pressemeddelelse
De kommende 10 år bliver der bygget ca. 1.400 nye boliger i kommunen. Men er der behov for og plads til endnu flere, og hvad indebærer det økonomisk? De spørgsmål drøftede byrådet lørdag på sin egen ”Vækstkonference”.
Kongelig Sommerballet gæster Fredensborg Slotshave den 13. juni 202324.3.2023 08:54:58 CET | Pressemeddelelse
På en helt almindelig tirsdag i juni forvandles plænen ved Frederik d. 9´s mindesten i Fredensborg Slotshave til et lille stykke af Det Kongelige Teater. Den 13. juni kl. 19 gæster de kongelige balletdansere nemlig igen Fredensborg til en forrygende gratis friluftsforestilling
Fredensborg Kommune indgår partnerskab om innovative velfærdsløsninger sammen med Nordic Health Lab22.3.2023 09:29:17 CET | Pressemeddelelse
Sammen med nonprofit organisationen Nordic Health Lab vil Fredensborg Kommune afprøve nye innovative løsninger på ældre- og sundhedsområdet til gavn for både medarbejdere og borgere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum