Fra god til imponerende: Legetøjsvirksomhed vinder Temaprisen 2021 i region Nordjylland

I forbindelse med kåringen af Årets Ejerleder 2021 overrækkes for femte gang en temapris, som går til den ejerleder, der har udvist et stærkt fokus på årets tema, bæredygtighed, og derigennem bidrager til en mere bæredytig fremtid både miljømæssigt, socialt og ledelsesmæssigt. Prisen går i år til Dantoy A/S og ejerlederen Marck André Højbjerg Matthiasen.
”Temaprisen går til Marck, der står i spidsen for Dantoy, som for længst er vokset ud over de danske grænser og nu sælger til mere end 50 lande. Virksomheden er gået fra at være en god legetøjsproducent til på imponerende vis at være førende i deres branche både i forhold til vækst og økonomi, men særligt i forhold til bæredygtighed og ansvarlighed, ” udtaler Torben Toft Kristensen, partner i PwC i Aalborg, og fortsætter:
“Marck er en ambitiøs ejerleder, og det er Dantoys vision, om at være verdens mest bæredygtige brand inden for sin industri, med til at understrege. Som de første i branchen fik Dantoy Svanemærket, og nu bærer stort set alle virksomhedens kerneprodukter mærket. Det er en imponerende udvikling, som er med til at sætte nye højder for legetøjsbranchen.”
Glade børn og miljøvenlige processer
For Marck André Højbjerg Matthiasen og Dantoy er det vigtigt at bringe glæde til en masse familier og børn, men det skal gøres på en bæredygtig og ansvarlig måde med produkter, som er langtidsholdbare, og hvor sikkerheden er på plads. Udover Svanemærket har Dantoy de to internationale certifikater for kvalitets- og miljøstandard, ISO 9001 og ISO 14001.
”Marck André Højbjerg Matthiasen er en ejerleder, der går forrest og viser vejen som en af nordens største producenter af plastiklegetøj. Dantoy har lokale samarbejder med Randers Kommune for at højne genanvendelsen af legetøj, og der er indført miljøvenlige processer til produktion af legetøj, som eksempelvis anvendelsen af bioplast, der er fremstillet af sukkerrør, fremfor plast af fossile materialer,” siger Christian Vejling, viceregionsdirektør i Nykredit.
Hos Dansk Erhverv direktør for markeder, Betina Hagerup, enig i, at den rette vinder af Temaprisen 2021 i region Nordjylland er Marck André Højbjerg Matthiasen:
”Marck André Højbjerg Matthiasen har formået at få årets tema til at være indlejret i virksomheden på alle måder. Med en tydelige retning, en ambitiøs vision og fokus på en rummelig arbejdsplads har Marck André Højbjerg Matthiasen ført Dantoy i en succesfuld retning og været med til at sikre virksomhedens fremtidige konkurrencedygtighed,” udtaler Betina Hagerup.
Vinder af Årets Ejerleder i region Nordjylland 2021
Vinderen af Årets Ejerleder 2021 i region Nordjylland blev Christina Ørskov fra Orskov Yard A/S. Hun vinder prisen som Årets Ejerleder 2021 i Nordjylland for at være en ejerleder, der har sammensat det rigtige team og vist viljen til at drive væksten i Orskov Yard. Samtidig tager Christina Ørskov et globalt og lokalt samfunds- og klimamæssigt ansvar med bæredygtige investeringer og lokale projekter.
Kontakt
For yderligere information kontakt PR Manager Malene Billund fra PwC på mobil 5133 2378 eller pressekonsulent Rikke Gredsted Seidenfaden fra Nykredit på mobil 44 55 14 49 eller pressekonsulent Jesper Ingemann fra Dansk Erhverv på 22650941.
Fakta om Årets Ejerleder 2021
Det er PwC, Nykredit, Dansk Erhverv og Finans, der står bag Årets Ejerleder, som afholdes for 18. gang. Årets tema er bæredygtighed.
De syv regionale vindere går videre til landskåringen, som finder sted den 18. november 2021 hos PwC, Strandvejen 44, 2900 Hellerup.
Juryen består af repræsentanter fra Dansk Erhverv, Nykredit, PwC, Årets Ejerleder 2019 og to erhvervsprofiler.
Tidligere temaprisvindere
Anders Aagaard Jensen fra Relevant Holding ApS (2019), Dorte Thomsen og Lene Betina Hansen fra SOS Vikar A/S (2018), Per Smedegaard fra Kjærgaard A/S (2017), Charlotte Gueniau fra RICE A/S (2016)
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
7 ud af 10 erhvervsledere frygter yderligere eskalering af handelskrig3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stort flertal af danske erhvervsledere frygter yderligere eskalering af handelskrigen, og over halvdelen forventer allerede en negativ effekt på virksomhedens profitabilitet i de kommende 12 måneder som følge af de ændrede toldsatser. Usikkerheden holder mange tilbage, men enkelte virksomheder handler og tilpasser sig den nye virkelighed, viser en ny pulsmåling fra PwC.
Stor stigning i efterspørgsel efter AI-kompetencer på det danske arbejdsmarked2.7.2025 09:50:06 CEST | Pressemeddelelse
Efterspørgslen efter AI-kompetencer på det danske jobmarked stiger kraftigt. Således er antallet af danske jobopslag med krav om AI-kompetencer steget fra blot 263 jobopslag i 2018 til 23.000 i 2024. Det viser PwC’s AI Jobs Barometer 2025, som understreger AI's hastige indtog i en bred vifte af sektorer.
Slå til før renten stiger: Nu er det tid til at betale restskat, hvis du vil spare penge26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ved at være sidste udkald, hvis du vil undgå ekstra rentetillæg på din restskat. Ifølge PwC’s skatteekspert kan der være væsentlige besparelser at hente, hvis du betaler din restskat for 2024 senest den 1. juli 2025.
Nye krav til cybersikkerhed for virksomheder og myndigheder med kritiske funktioner ser dagens lys26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juli træder den danske lovgivning for EU-direktivet NIS2 i kraft, der skal øge cybersikkerheden blandt virksomheder og myndigheder. NIS2-direktivet bygger videre på forgængeren NIS1 og omfatter flere virksomheder end tidligere.
PwC styrker sin forretning inden for Financial Services18.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den finansielle sektor rammes i disse år af en ‘perfekt storm’ af regulering, teknologi og geopolitisk usikkerhed. PwC styrker derfor yderligere sin forretning inden for Financial Services.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum