3F

Formand og forbundsledelsen genvalgt på 3Fs kongres

Del
Forbundsformand og forbundsledelsen i 3F blev tirsdag genvalgt med stående applaus fra de 729 delegerede på 3Fs kongres. ”Vi fortsætter den linje, der er lagt – et stærkt 3F og et vedkommende 3F. Med argumenterne i orden og den danske model i ryggen,” siger forbundsformand Per Christensen.

De 729 delegerede har talt. Tirsdag blev den samlede forbundsledelse i 3F genvalgt på 3Fs femte, ordinære kongres i Aalborg. Det skete med stående bifald fra salen. 

”Det er et kæmpe privilegium at være en del af ledelsen af vores forbund og det fællesskab på over en kvart million medlemmer, som det hele handler om,” udtaler forbundsformand Per Christensen på vegne af de valgte.

I den kommende kongresperiode fortsætter indsatsen for bl.a. at sikre værdig tilbagetrækning, bekæmpe den stigende ulighed og sikre et trygt dagpengesystem.

Der vil være fokus på sikkert arbejdsmiljø, uddannelse, organisering og overenskomstdækning. Dertil kommer en stærk indsats mod social dumping og en socialt fair og ambitiøs grøn omstilling.

”Vi fortsætter den linje, der er lagt af kongressen – et stærkt 3F og et vedkommende 3F. Med argumenterne i orden og den danske model i ryggen. Jeg glæder mig til arbejdet,” siger Per Christensen.

Den kongresvalgte forbundsledelse i 3F består af:
- forbundsformand Per Christensen
- næstformand Tina Christensen
- forbundssekretær Henning Overgaard
- forbundssekretær Søren Heisel
- hovedkasserer Ulla Sørensen

Kontakter

For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.

Billeder

Information om 3F

3F
3F
Kampmannsgade 4
1790 København V

70 300 300http://www.3f.dk/

Følg pressemeddelelser fra 3F

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra 3F

3F Midtvendsyssel og Tryg indgår forlig i skadesag med ambulanceredder27.8.2025 14:45:10 CEST | Pressemeddelelse

Forsikringsselskabet Tryg har indgået et forlig med Erik Schack, repræsenteret ved fagforeningen 3F Midtvendsyssel, i en verserende skadesag, der har været genstand for ekstern opmærksomhed. Forliget er et resultat af en dialog, som blev initieret af 3F Midtvendsyssel i juni 2025, og det afspejler et kompromis, som begge parter er tilfredse med, og hvor begge parter har givet sig ud fra et fælles ønske om at indgå en gensidig aftale fremfor fortsat at måtte afvente en retssag. Forliget omhandler en sag, der udspringer af en ulykke på havnen i Strandby den 4. august 2014. Tryg blev aktivt involveret i sagen i 2021, efter arbejdsskadesagen mellem myndighederne og Erik Schack, der er tidligere indsatsleder og ambulanceredder ved Falck, blev behandlet ved flere instanser og domstole frem til en afgørelse ved Vestre Landsret i 2021. Parterne har fortsat forskellige opfattelser af sagen. Trods forlig er der uenighed om ulykkes- og sygdomsforløbet, erstatningsspørgsmålet og den juridiske vurd

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye