Forhøjelse af kravet til den kontracykliske kapitalbuffer for Danmark
Erhvervsminister Simon Kollerup begrunder beslutningen med hensynet til fremtidige udsving i økonomien:
“Justeringen betyder, at det selv i dårlige tider vil være muligt at låne penge for erhvervslivet og bankkunder i det hele taget.”
Hensigten med forhøjelsen er, at sikre at bankerne udnytter de nuværende positive økonomiske vilkår til at være forberedt på dårlige.
”Det er ansvarlig politik at øge bankernes polstring i øjeblikket, hvor der er gode tider i dansk økonomi og bankerne har høj indtjening.
En øget polstring vil sørge for, at bankerne også kan låne penge ud, hvis økonomien vender.
Det er nu engang afgørende, at vi sørger for, at den finansielle sektor er robust og kan klare perioder, hvor der ikke er samme fart på dansk økonomi som nu,” siger erhvervsminister Simon Kollerup.
Krav binder mere kapital i bankerne
Den kontracykliske kapitalbuffer er et kapitalkrav til penge- og realkreditinstitutternes polstring, der varierer med den økonomiske udvikling. Kravet øges, når det går godt og reduceres, når tiderne vender. Kapitalen bliver i instituttet, men bindes, så der kan tæres på den i dårligere tider.
Formålet med den kontracykliske kapitalbuffer er at understøtte udlånet ved at frigive hele eller dele af bufferen i dårlige tider. Det forebygger, at der opstår en situation, hvor bankerne ikke kan låne ud til rentable projekter.
Det Systemiske Risikoråd henstillede den 26. marts 2019 til regeringen, at bufferen for Danmark øges med 0,5 procentpoint til 1,5 pct. med virkning fra den 30. juni 2020. Regeringen deler Rådets vurdering af, at bufferen bør forhøjes til 1,5 pct.
Ingen danske banker eller realkreditinstitutter kommer i konflikt med kapitalkravene ved, at bufferen øges til de 1,5 pct., som Det Systemiske Risikoråd anbefaler, og en forøgelse af bufferen begrænser ikke bankerne i at låne ud.
“Det er muligt, at nogle banker vil opleve, at de ikke kan udbetale helt så meget i aktieudbytte som de ellers ville have gjort. Der vil dermed være mere på kistebunden til dårligere tider,” siger erhvervsministeren.
Kontakt presserådgiver i Erhvervsministeriet Ulrik Scheibye på mail ulrsch@em.dk eller telefon 91 33 70 17 for yderligere information.
Nøgleord
Kontakter
Ulrik ScheibyePresserådgiver
Tlf:91337017ulrsch@em.dkInformation om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund19.12.2025 09:10:49 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har netop vedtaget en modernisering af lukkeloven, som bl.a. giver butikker i mindre byer lov til at holde åbent på lukkedage som f.eks. årets helligdage.
Nu bliver det langt nemmere og hurtigere for forbrugerne at finde benzinpriser online18.12.2025 12:00:05 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. januar forpligtes brændstofselskaberne til at offentliggøre pumpepriserne online. Med Google Maps bliver det hurtigt og nemt for forbrugerne at finde den bedste pris på benzin og diesel.
Dansk EU-formandskab lander aftale, der gør investeringer nemmere og billigere for europæerne18.12.2025 07:54:57 CET | Pressemeddelelse
Mange vælger at lade deres opsparing arbejde i stedet for bare at lade pengene stå i banken. Nu har EU-Parlamentet og Rådet lavet en ny aftale, der skal gøre det nemmere for helt almindelige mennesker at investere i fonde og andre investeringsprodukter.
Dansk EU-formandskab har sikret solide rammer for sikkerhed og investeringer11.12.2025 14:07:11 CET | Pressemeddelelse
Det danske formandskab har netop indgået en aftale med Europa-Parlamentet, der skal styrke sikkerheden i Europa og beskytte virksomheder mod risikable investeringer. Med de nye fælles regler ruster EU sig til en mere usikker verden og skaber samtidig mere fair og ens konkurrence for erhvervslivet.
Dansk EU-formandskab har sikret, at digitale platforme nu skal stå til ansvar for økonomisk svindel10.12.2025 14:00:10 CET | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem EU-parlamentet og Rådet betyder, at store online platforme og søgemaskiner for eksempel Amazon og Facebook får et udvidet ansvar for at forhindre økonomisk svindel.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
