Foredrag på Roskilde Museum: få den nyeste viden om domkirken på Verdensarvsdagen
24.9.2021 10:38:00 CEST | ROMU | Pressemeddelelse

Til UNESCO’s verdensarvsdag d. 1. oktober vil arkæolog og arkitekturhistoriker Thomas Bertelsen fortælle om de nyeste undersøgelser af Roskilde Domkirkes historie. Hidtil har man især læste franske forbilleder ind i arkitekturen, men de nyere undersøgelser viser, at inspirationen til den sjællandske stiftskirke i høj grad er at finde i Rhinlandet, hvor fransk gotik og tyske håndværkstraditioner smeltede sammen til helt nye former.
Direktør Morten Thomsen Højsgaard fra ROMU glæder sig til dagen med fokus på verdensarv:
”Thomas Bertelsen har et helt særligt talent og en genial dobbelt faglighed, når det handler om at forstå domkirkens historie. Jeg ved, at Thomas skriver på et dybt fascinerende værk, der kortlægger katedralens historie som bygning midt i Roskilde. Og nu ser jeg frem til at høre de overraskende fakta og de mange detaljer fra århundreders kamp med alt fra mursten og mørtel til mægtige visioner for at gøre kirken til det, den er i dag”, siger museumsdirektøren.
Domkirken er fra 1200-tallet og et af de største kirkebygninger, der blev lavet i dansk middelalder. Arkitekturen kan klassificeres som unggotisk og har fascineret historikere og arkitekter siden 1800-tallet.
Med foredraget med Thomas Bertelsen tager Roskilde Museum samtidig hul på et nyt kapitel i museets egen historie. Det bliver nemlig første arrangement i museets spritnye foredragssal, der ud over at kunne huse museets egne aktiviteter vil kunne bookes til selskaber og arrangementer af Roskildes borgere og virksomheder.
Læs mere om, hvad der ellers foregår på Verdensarvsdagen her.
Tid, sted, pris
1. oktober kl. 16-17.30
85 kr.
Billetter købes via billetto.dk
Sankt Ols Stræde 3, 4000 Roskilde
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Morten Thomsen HøjsgaardMuseumsdirektørROMU
Tlf:+45 40 17 84 16mortenth@romu.dkBilleder

Information om ROMU
Museumsorganisationen ROMU blev etableret i 2015 og udgøres i dag af besøgsstederne Roskilde Museum, Frederikssund Museum Færgegården, Lejre Museum, RAGNAROCK – museet for pop, rock og ungdomskultur, Lützhøfts Købmandsgård, Håndværksmuseet, Sankt Laurentius, Gl. Kongsgård, Tadre Mølle og Domkirkemuseet.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Kom på byvandring og dyk ned i Roskildes rige middelalderhistorie8.4.2026 10:42:43 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af Fortidsmindedagen inviterer ROMU på byvandring gennem Roskildes middelalderlige landskab og fortællinger. Tag med på opdagelse i byens fortid, hvor kirker, gadenavne og skjulte spor fortæller historien om en af Nordens vigtigste byer.
Et længe ventet navneskifte: Nu hedder det Rockmuseet20.3.2026 07:58:00 CET | Pressemeddelelse
Med en ny, sitrende grafisk identitet, ny hjemmeside og en omfattende opdatering af stil og look bliver museet, vi kendte som RAGNAROCK nu til Rockmuseet.
Fond giver fem millioner til at styrke sårbare børn og unges møde med kulturarven3.3.2026 08:20:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan gør man kulturarv tilgængelig for endnu flere børn og unge? Liljeborgfonden har givet en stor donation til Formidlingsfonden bag kulturarven ved Roskilde Domkirke, som sammen med ROMU og Kulturens Analyseinstitut skal udvikle, teste og analysere aktiviteter særligt for udsatte børn og unges møde med kultur- og verdensarv.
Musik, mod og fællesskab: Rockmuseet markerer kvindernes internationale kampdag med tre stærke arrangementer2.3.2026 08:10:00 CET | Pressemeddelelse
Dicte og A Mess er to af navnene på programmet, når Danmarks rockmuseum, RAGNAROCK i marts sætter fokus på kvindelige stemmer, rollemodeller og fællesskaber i musikbranchen.
Cobe vinder konkurrence om Roskilde Domkirke Verdensarvscenter5.2.2026 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Det bliver arkitektfirmaet Cobe, der skal stå i spidsen for at omdanne dele af Det Kongelige Palæ i Roskilde til verdensarvscenter for Roskilde Domkirke. Cobe vandt udbuddet med et forslag, der nænsomt omdanner de historiske bygninger til et moderne besøgscenter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
