Forældrene: Både tilfredshed og forslag til forbedringer i Furesøs dagtilbud

Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse på dagtilbud 2022 er netop blevet offentliggjort og viser, at 81 % af forældrene i Furesø Kommunes dagtilbud samlet set er enten ”tilfredse” eller ”meget tilfredse” med deres barns dagtilbud.
Særligt medarbejdernes pædagogiske arbejde med børnene, omsorgen for det enkelte barns trivsel og udviklingen, samt understøttelsen af gode relationer mellem børnene er punkter, hvor forældrene tilkendegiver stor tilfredshed.
Samtidig viser undersøgelsen en række punkter, hvor der er et udviklingspotentiale, som skal drøftes med forældrebestyrelserne og i Udvalg for Børn og Skole.
Udvalgsformand i Børn og Skole Muhammed Bektas (A) udtaler:
“Det er dejligt, at langt de fleste forældre i Furesø er tilfredse med deres barns dagtilbud, og det spejler positivt tilbage på vores rigtigt dygtige pædagogiske medarbejdere og ledere, som hver dag lægger sig i selen for at give Furesøs yngste børn de bedste betingelser for trivsel, dannelse, læring og udvikling”.
Resultater i tråd med kommunalt tilsyn
Resultatet af brugertilfredshedsundersøgelsen er i tråd med de observationer, som blev gjort ifm. tilsynene i alle kommunens dagtilbud i efteråret 2021 og vinteren 2022, hvor resultatet viste en høj kvalitet i det pædagogiske arbejde ift. at sikre de yngste børns trivsel, udvikling og læring.
Ønsker mere information om barnets dagligdag
Samtidig viser resultatet af brugertilfredshedsundersøgelsen, at der et udviklingspotentiale ift. samarbejdet med forældrene, hvor forældrene særligt savner dialog og informationer om deres barns dagligdag i dagtilbuddet.
Næstformand i udvalg for Børn og Skole Anders Medum Groth (B) understreger i den forbindelse:
“Forældrene i Furesø har med rette store forventninger til deres daginstitutioner. Vi har et arbejde foran os med at sikre, at dialogen og kommunikationen mellem dagtilbud og forældre styrkes, for at den oplevede kvalitet af tilbuddene øges. Derfor er jeg også rigtigt glad for, at forældresamarbejdet bliver sat på dagsordenen på et temamøde med alle dagtilbudslederne i efteråret. I undersøgelsen hæfter jeg mig særligt ved, at vi ser en meget stor tilfredshed med vores dagpleje og særlige dagtilbud.”
Forskellige resultater dagtilbuddene imellem
Brugertilfredshedsundersøgelsen viser naturligvis forskelle dagtilbuddene imellem, som kan skyldes forskellige lokale forhold og vilkår ift. de fysiske rammer, vakancer m.m. Samtidig er datagrundlaget for de enkelte dagtilbud spinkelt og sammenligning mellem dagtilbud skal foretages med stor forsigtighed i tolkning af resultaterne.
Generelt tyder resultaterne på, at forældrene oplever en større tilfredshed i de dagtilbud, hvor der ikke har været vakante stillinger blandt medarbejderne eller i ledelsen.
Det er ikke overraskende, siger formand for Børn og Skole, Muhammed Bektas, og uddyber:
”Vi kan se en sammenhæng mellem forældrenes oplevelse af kvaliteten i deres dagtilbud og vores udfordringer med at rekruttere uddannede pædagoger. Derfor er det rigtigt godt, at dagtilbudsområdet i Furesø arbejder aktivt for at fastholde vores dygtige pædagoger, støtter vores dygtige pædagogmedhjælpere og pædagogiske assistenter i at videreuddanne sig, og fortæller kolleger i andre kommuner, at Furesø er en attraktiv kommune at arbejde i som pædagog.”
Undersøgelse drøftes i forældrebestyrelser og i politisk udvalg
Brugertilfredshedsundersøgelsen udtrykker forældrenes aktuelle oplevelse af deres barns dagtilbud. Resultatet for den enkelte dagtilbud vil derfor blive drøftet i de enkelte forældrebestyrelser med fokus på, hvordan dagtilbuddet sammen med forældrene kan løfte kvaliteten i deres dagtilbud.
Næstformand i Børn og Skole Anders Medum Groth udtaler:
“Nu skal vi i gang med den lokale dialog i forældrebestyrelserne, så forældrenes perspektiver på dagtilbuddets resultater kommer mere i spil. Vi har en vigtig opgave foran os, med at løfte forældrenes oplevelse af deres dagtilbud og sikre at det enkelte barn bliver set.
Også politisk vil resultaterne af brugertilfredshedsundersøgelsen blive drøftet på et af de første møder efter sommerferien, hvor udvalget skal drøfte, hvordan man fra politisk side kan være med til at understøtte kvaliteten på tværs af hele dagtilbudsområdet.
Kontakt:
- Muhammed Bektas (A), formand for Børn og Skole, medlem af Kultur, Fritid og Idræt, 4267 5512, mbe1@furesoe.dk
- Anders Medum Groth, næstformand i Børn og Skole, medlem af Natur og Klima, medlem af Børn og Ungeudvalget, mdg1@furesoe.dk, 2213 9798
Fakta om brugertilfredshedsundersøgelsen
Danmarks Statistik har gennemført brugertilfredshedsundersøgelsen i alle dagtilbud i Danmark i perioden oktober 2021-februar 2022.
1.058 forældre til børn i dagtilbud i Furesø kommune har svaret – det er knapt halvdelen af forældrene.
I spørgeskemaet er tilfredsheden på de enkelte spørgsmål målt på en skala fra 1 til 5 ved fem svarkategorier: ”meget utilfreds” (1), ”utilfreds” (2), ”hverken eller”, (3) ”tilfreds” (4) og ”meget tilfreds” (5)
Spørgeskemaet blev oversat til engelsk, arabisk, tyrkisk, urdu og somali med mulighed for at vælge det ønskede sprog på både internetbesvarelse og telefoninterview.
Spørgsmål er grupperet i temaer, med underspørgsmål ift.:
- Aktiviteter
- Leg og grupper
- Sprog, forståelse og tryghed
- Børnene imellem
- Samarbejdet med personalet
Resultatet af brugertilfredshedsundersøgelsen viser følgende:
Landsgennemsnittet for samlet tilfredshed er 4,3, og generelt er tilfredsheden højere i Jylland end i resten af Danmark. Gennemsnittet for alle dagtilbud i Furesø er 4,1, og dermed placerer Furesø Kommune sig på niveau med omegnskommunerne, som har følgende resultater:
- Fredensborg 4,3
- Gentofte 4,3
- Lyngby-Taarbæk 4,3
- Rudersdal 4,2
- Herlev 4,2
- Hillerød 4,2
- Allerød 4,1
- Ballerup 4,1
- Gladsaxe 4,1
- Frederikssund 4,1
- Albertslund 4,1
- Egedal 4,0
- Hørsholm 3,9
Find og læs mere om brugertilfredshedsundersøgelsen her: https://im.dk/arbejdsomraader/kommunal-og-regionaloekonomi/landsdaekkende-brugertilfredshedsundersoegelser-btu/brugertilfredshedsundersoegelsen-af-dagtilbud
Kontakter
Muhammed Bektas (A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Anders Medum Groth
Næstformand i Børn og Skole
Medlem af Natur og Klima
Medlem af Børn og Ungeudvalget
Tine GramVelfærdsdirektør
Center for Dagtilbud, Skole og Forebyggelse, Center for Børn og Voksne, Center for Sundhed og Seniorliv
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø Kommune opfylder mål for genanvendelse af affald30.6.2025 15:05:05 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har et år før tid nået mål for reel genanvendelse af husholdningsaffald. Desuden er tendensen, at mængden af affald fra husholdninger ikke længere stiger.
Furesø Kulturskole lancerer Kulturpakker til kommunens dagtilbud og skoler23.6.2025 10:47:42 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole blev en realitet i 2024, da Farum Billedskole blev lagt ind under Furesø Musikskole, og har siden kunnet tilbyde en bred vifte af hold og aktiviteter for børn og unge indenfor kunstneriske og musiske fag. Nu lancerer Kulturskolen et nyt program med tilbud til skoler og dagtilbud under navnet Kulturpakker.
Faglighed og omsorg i højsædet: Kvalitet og nærvær i Børnehuset Vingesus19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Børnehuset Vingesus i Furesø Kommune starter relationen mellem barn og dagtilbud ikke ved lågen – den begynder hjemme i stuen. Her møder pædagoger og forældre hinanden for første gang, og et spirende tillidsbånd bliver skabt. Det er ikke bare en gestus – det er en grundsten i den pædagogiske tilgang, hvor tryghed, respekt og ægte nysgerrighed på barnet er i centrum.
Lokale unge vil få flere unge til at stemme i Furesø18.6.2025 13:57:13 CEST | Pressemeddelelse
Støtte fra Furesø Kommune, Nordea-fonden og Tuborgfondet har gjort det muligt at ansætte fire lokale unge, som vil hæve valgdeltagelsen blandt unge i Furesø Kommune. De har allerede store planer.
Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde om grøn trepart17.6.2025 10:31:55 CEST | Pressemeddelelse
Nordsjællands Landboforeninger, den lokale grønne trepart og Furesø Kommune inviterer lokale lodsejere til møde den 26. juni om mulighederne for at omlægge landbrugsjord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum