Før påske: Mere liv i sommerhusområderne efter corona

Mange sommerhusområder har fået nye, ivrige ejere på grund af de mange sommerhuskøb under corona.
Så snart solen titter frem i weekenden, summer det af liv omkring ishuse og caféer med weekendgæster, der er i sommerhus, er meldingen fra Homes sommerhusmæglere flere steder i landet.
De tidligere ejere gennem mange år brugte måske efterhånden sommerhuset mindre og mindre. Så mange nye sommerhusejere betyder mere liv i sommerhusene nu end før corona – også uden for højsæsonen, fortæller boligmarkedsanalytiker i Home, Henrik Hauthorn Jensen.
- Historisk mange har købt sommerhus, og nyt er spændende, og nye sommerhusejere er typisk ivrige brugere, der ofte har gang i projekter og forbedringer af deres nyerhvervelse, så de er meget i huset, siger Henrik Hauthorn Jensen fra Home.
Så selv om påsken af mange regnes for starten på sommerhus-sæsonen, så er der altså allerede godt med liv før påske i mange sommerhuse.
Mange af de nye sommerhusejere har fokus på, at huset kan bruges hele året, lyder det fra Homes sommerhusmæglere.
- På fremvisningerne bliver der fx spurgt til opvarmning og isolering, og efter købet har mange planer om at opgradere huset til brug i de kolde måneder, siger Henrik Hauthorn Jensen.
Fakta: Det vilde sommerhus-boom - udbud, salg og priser
• Sommerhus-salget er også kommet godt i gang i 2022, og i årets første 12 uger er der solgt næsten 50 % flere sommerhuse end i årene inden Corona (2015-2019).
• Gennemsnitsprisen for et sommerhus på 80 kvm. er 1,74 mio. kr. Det er 418.000 kr. mere end for to år siden
• Priserne er steget hele 32 % siden marts 2020, hvor corona ramte Danmark
• Det seneste år er sommerhusene steget 10,4 % i pris, og fra februar til marts er stigningen på 1 %.
• Der står cirka 4000 sommerhuse til salg – det er godt en halvering i antallet på to år, og det er under en tredjedel af udvalget i marts 2016.
Kilde: Boligsiden, tal for hele landet
Støtter lokale handlende
De mange nye ejere skaber mere aktivitet og omsætning i sommerhusområderne.
Ejerskifte på huse og sommerhuse giver altid arbejde til håndværkere, køkkenfirmaer, møbelhandlere, byggemarkeder osv. samtidig med, at husejerne ofte også selv er aktive og maler, renoverer, laver nye terrasser mv.
- Vores folk i sommerlandet fortæller også om de nye sommerhusejere, at de er gode til at støtte op om de lokale handlende i nærheden af sommerhuset. De bestræber sig på at købe ind lokalt frem for at handle i supermarkedet tæt på hjemmet. Så også her er der noget omsætning, der flyttes fra byerne ud i sommerhusområderne, lyder det fra Homes markedsanalytiker.
Mere liv i hverdagene
Hjemmearbejde og videomøder, som har vundet indpas på arbejdsmarkedet under corona, er også med til at puste ekstra liv i sommerhusområderne i hverdagene – både blandt ’gamle’ og nye sommerhusejere.
- Flere har fået mulighed for et mere fleksibelt arbejdsliv, hvor man arbejder hjemme et par dage om ugen. Det betyder, at man kan tage i sommerhus fx onsdag aften, arbejde effektivt herfra et par dage - og så blive weekenden over. Det fungerer for mange og gør, at sommerhusene bliver brugt mere – også selv om flere er mere tilbage på deres fysiske arbejdsplads, lyder det fra Henrik Hauthorn Jensen.
Selvfølgelig er hjemmearbejdet på et mindre niveau end under nedlukningerne, nu hvor ’arbejdet kalder’ på kontoret igen for flere. Men ifølge Home er der bestemt tale om et skifte i brugsmønster især i sommerhusområder tæt på de store byer og mest udtalt øst for Storebælt.
Nøgleord
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkBilleder
Links
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 130 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Store investeringer: Her er de mest populære boligforbedringer16.6.2025 07:19:05 CEST | Pressemeddelelse
Top 5 ’bolig-upgrade’: Se her, hvad køberne kaster sig over i deres nye hjem. I snit bruger de over 250.000 kr.
'Grøn bølge' på boligmarkedet i maj4.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligbrief fra Home og Danske Bank viser fremgang i fremvisninger, handler og priser sammenlignet med maj sidste år
Nu starter udlejning af 160 lejligheder i Postbyen21.5.2025 07:25:09 CEST | Pressemeddelelse
København: De første lejligheder er allerede reserveret efter få dage i markedet, oplyser Home-mægleren, der står for udlejningen for Danica Ejendomme
Odense: Privat P-plads solgt på rekordfart13.5.2025 07:13:10 CEST | Pressemeddelelse
Parkeringsplads under TBT Tower i Odense C, er solgt til én af flere interesserede købere, oplyser Home. Se prisen her
Boligkøbere bruger flere penge på deres nye hjem7.5.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
En stigning på næsten 50.000 kr. – flere bruger mellem 100.000 og 250.000 kr. Vi bygger 'rede' i usikre tider
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum