FOLKEOPLYSNINGSPOLITIK I HØRING
3.7.2019 13:30:38 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Politikken vil være i offentlig høring frem til torsdag den 8. august 2019 kl. 12:00. Med inputs fra borgere og andre samarbejdspartnere vil vi tilrette politikken, inden den bliver endeligt vedtaget af Byrådet. Der er i politikken udvalgt en række indsatser for folkeoplysningen, som vi især ønsker at sætte fokus på i politikkens arbejdsperiode.
Lene Madegaard formand for Folkeoplysningsudvalget udtaler:
”Vi er i Folkeoplysningsudvalget meget tilfredse med det stykke arbejde der med hjælp fra en række foreninger og interesseorganisationer er blevet til første udkast af den nye Folkeoplysningspolitik. En politik hvor vi især har arbejdet med, at være mere handlingsorienteret og få konkretiseret en række konkrete indsatser som der skal arbejdes med i den kommende periode. Folkeoplysningspolitikken bliver nu sendt i offentlig høring. Vi ser frem til i de kommende år, at kunne benytte Folkeoplysningspolitikken konstruktivt til at fremme folkeoplysningsområdet i Guldborgsund Kommune.”
DINE MULIGHEDER
Hvis du har bemærkninger til Folkeoplysningspolitikken, har du flere muligheder.
Du kan sende en mail til tbf@guldborgsund.dk eller et brev til
Guldborgsund Kommune Center for Borger & Branding Fritid Parkvej 37 4800 Nykøbing F.
Mærk kuverten ”Folkeoplysningspolitik”
Kontaktperson
Eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Formand for Folkeoplysningsudvalget
Lene Madegaard
Tlf: 20 26 71 92
Link til folkeoplysningspolitikken:
Nøgleord
Kontakter
Kontaktperson
Eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Formand for Folkeoplysningsudvalget
Lene Madegaard
Tlf: 20 26 71 92
Billeder

Vedhæftede filer
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
1.000 pophits, gospel, italiensk DJ og meget mere til Kulturnat i Nykøbing F23.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 2. oktober bliver Nykøbing F. fyldt med musik, kunst og kreative oplevelser, når Kulturnatten igen forvandler byens gader, torve og pladser til scener. Publikum kan blandt andet danse til en lydcollage med mere end 1.000 pophits, opleve en italiensk DJ på Torvet og møde Marie Carmen Koppel.
3 forfattere, 3 dage, 450 skoleelever – fokus på læseglæden i Guldborgsund17.9.2026 14:28:37 CEST | Pressemeddelelse
Hovedbiblioteket har haft besøg af tre af landets stærke børne- og ungdomsforfattere
Politikerne stiller op til Foreningernes dag10.9.2026 15:10:00 CEST | Pressemeddelelse
De to udvalg for Kultur, fritid og folkesundhed samt Landdistrikter, bosætning og medborgerskab deltager med deres egen stand for at tale med borgere og aktører.
Bibliotek og Borgerservice samles i Nysted2.9.2026 14:14:26 CEST | Pressemeddelelse
Fra 5. oktober 2026 kan borgerne møde både bibliotek og borgerservice i Det Gamle Pakhus i Nysted
Faciliteter i landdistrikterne får et løft: 339.000 kroner til lokale fællesskaber1.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire projekter i Grænge, Stubbekøbing og Øster Toreby får tilsammen 339.000 kroner fra Landdistriktspuljen. Pengene går til nyt tag, en mastekran, toiletforhold og en ny tribune. Fælles for projekterne er, at de skaber bedre rammer for et aktivt hverdagsliv og stærke lokale fællesskaber.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
