Folkekirkens Nødhjælp og bage-Beate laver verdens længste træstamme af overskudsvarer
2.9.2021 11:35:23 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

20 kilo marcipan, 40 kilo tørkager og 8 kilo marmelade. Det er blot nogle af de ingredienser, der lige nu ser ud til at blive en del af verdens længste træstamme.
Kagen skal laves af den bageglade aalborgenser Beate Stengaard, der i 2019 deltog i DRs ”Den store bagedyst”. Sammen med Folkekirkens Nødhjælp har hun som mål at lave verdens længste kage ud af overskudvarer. Det vil sige varer, som mange supermarkeder og leverandører ofte kasserer på grund emballagefejl, overproduktion eller fordi ”bedst-før-datoen” er overskredet. Men varer, som ingenting fejler.
”Vi vil gerne invitere til et kæmpe kagebord i Aalborg for at sætte fokus på de 700.000 tons madvarer, der hvert år bliver smidt ud i Danmark. Madspild er en stor belastning for klimaet, både herhjemme og globalt. Men det er også med til at skabe ulighed i verden, hvor 800 millioner mennesker sulter,” lyder det fra Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Bæredygtig supermarkedskæde gavner verdens fattigste
Netop derfor valgte Folkekirkens Nødhjælp i 2016 at gå ind i kampen mod madspild og åbnede Wefood, Danmarks første supermarked med overskudsvarer. I dag er der seks butikker i Danmark, hvor den nyeste butik ligger på Godsbanen 10 i Aalborg.
Den store træstamme vil blive lavet af varer fra blandt andet Salling Group og Odense Marcipan og blive serveret foran den nye butik i Aalborg den 27. september klokken 14.00.
Til at skære kagen for vil blandt andet være fødevareminister Rasmus Prehn (S), udviklingsminister Flemming Møller Mortensen (S) og Karin Salling, næstformand for Købmand Herman Sallings Fond, der i 2019 donerede 3,41 millioner kroner til etableringen af flere Wefood-butikker. De får hjælp af repræsentanter fra Y’s Men Region Danmarks regionsledelse, som det næste år vil donere en del af overskuddet fra regionens 150 klubbers aktiviteter til Wefood Aalborg og sørge for, at den nye butik kommer godt fra start.
Derudover står Aalborgs borgmester, Thomas Kastrup-Larsen (S), klar til at skære og dele kage ud til alle fremmødte. Borgmesteren ser frem til en festlig dag i bæredygtighedens tegn.
"Naturligvis skal Aalborg være med til at deltage i kampen mod madspild. Derfor er det også vigtigt, at aalborgenserne nu får adgang til en Wefood-butik, så vi kan være med til at mindske madspild til gavn for miljøet," lyder det fra borgmester Thomas Kastrup-Larsen.
En hel uge med særligt fokus på madspild
Fejringen af Wefood Aalborg og det store kage-rekordforsøg foregår samme uge som Danmarks Nationale Madspildsdag. Folkekirkens Nødhjælp har valgt at dedikere hele ugen til kampen mod madspild og sult i verden. Det sker blandt andet gennem oplysningskampagner, en række events samt gode tilbud i landets seks Wefood-butikker.
Læs mere om Wefood her: https://wefood.noedhjaelp.dk/
For yderligere information kontakt: Christina Pedersen, presserådgiver i Folkekirkens Nødhjælp, E: chpe@dca.dk, M: 28744669
Nøgleord
Billeder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Kunstneren bag årets Giv en Ged-plakat er afsløret27.10.2026 09:32:03 CET | Pressemeddelelse
Sune Christiansen lagde penslen væk i 22 år. Nu står han bag årets Giv en Ged-plakat, der markerer kampagnens 20-års jubilæum.
Selv om lande forsvinder i havet, skal de bestå som stater25.9.2026 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Små ø-stater skal bevare deres suverænitet og plads i FN, selv om havet opsluger deres land. Folkekirkens Nødhjælp hilser ny FN-erklæring velkommen, men efterlyser penge til at beskytte de truede samfund, før det er for sent.
Jonas Nøddekær markerer 25-års jubilæum med et forsvar for idealerne15.9.2026 08:15:08 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær udgiver debatbogen Idealer i en kynisk tid – et modsvar til krig og kaos. Et personligt opråb om Danmarks og Europas ansvar i en verden, hvor rå magt vinder frem.
Næsten hver anden dansker ville skifte job, hvis der blev krig8.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse: 45 procent af danskerne ville være villige til at lade sig omskole til humanitære opgaver som nødhjælp og minerydning, hvis Danmark kom alvorligt under pres. Erfaringer fra Ukraine viser, hvor afgørende det er.
Folkekirkens Nødhjælp modtager store donationer til nødhjælpsarbejdet i Nepal4.9.2026 13:03:49 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har indsamlet 2,4 millioner kroner, siden katastrofen ramte Nepal. Midlerne kommer fra Grundfos Fonden, der har doneret 760.000 kroner, Danida, der har bidraget med 640.000 kroner, og private danske bidragydere, som tilsammen har doneret en million kroner. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær udtrykker stor taknemmelighed for opbakningen til indsatsen i Nepal: ”Jeg er meget taknemmelig for den store generøsitet, vi har mødt fra både Grundfos Fonden, Udenrigsministeriet og private bidragydere. Det viser, at vi er rigtig mange, der ønsker at hjælpe i denne akutte situation. Og hver en krone gør en forskel.” Midlerne går til Folkekirkens Nødhjælps nødhjælpsindsats i Nepal. Katastrofen har allerede kostet mere end 1.250 mennesker livet, og over 5.500 mennesker er fortsat meldt savnet. ”Chancen for at finde mennesker i live falder time for time. Derfor arbejder vi på højtryk sammen med myndighederne for at sikre, at de akutte redningsaktioner kan genn
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




