Folkekirkens Nødhjælp frygter weekendens landsindsamling – ramt af corona for andet år i træk
12.3.2021 06:00:00 CET | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

I kælderen hos Folkekirkens Nødhjælp står 10.000 røde indsamlingsbøsser og samler støv. De skulle tages i brug på søndag, hvor flere end 15.000 frivillige plejer at gå på gaden og samle ind til verdens fattigste. Men for andet år i træk sætter corona en stopper for den traditionsrige dør-til-dør-indsamling, og det kan få store konsekvenser for organisationens arbejde.
”Det er med stor bekymring, at vi går weekendens indsamling i møde. Vi kan under normale omstændigheder samle op mod 10 millioner kroner ind ved en fysisk indsamling. Penge, som gør en stor forskel i verdens udsatte områder. Men det bliver desværre nok umuligt at nå det beløb på digitale platforme, og derfor kan det ikke undgåes at gå ud over vores aktiviteter ude i verden,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Birgitte Qvist-Sørensen.
For præcis et år siden blev den danske corona-nedlukning skudt i gang med aflysningen af Folkekirkens Nødhjælps landsdækkende dør-til-dør-indsamling. To dage før indsamlingen skulle løbe af stablen, modtog de mange frivillige rundt på indsamlingsstederne den triste nyhed, at de ikke kunne stemme dørklokker, fordi pandemien var kommet til Danmark.
Siden dengang har mange danske organisationer oplevet de hårde konsekvenser af at måtte aflyse dør-til-dør-indsamlingerne, der er en økonomisk livsnerve for mange humanitære organisationers arbejde. Et samlet overblik over resultaterne for de corona-ramte landsindsamlinger i 2020 viser et fald på 40 procent til landets velgørende og humanitære organisationer.
En opgørelse over de otte største danske organisationers landsdækkende indsamlinger viser en nedgang fra 98,9 millioner kroner i 2019 til 59,6 millioner kroner i 2020, hvor coronaen ramte Danmark.
”Sidste år var afblæsningen af vores fysiske indsamling den første aflysning af en større begivenhed i Danmark. Det gjorde ondt på de frivillige, der havde forberedt sig i månedsvis – og indsamlingsresultatet på 5 millioner kroner var cirka halvdelen af, hvad vi plejer at samle ind,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Flere organisationer har oplevet deres indsamlingsresultat i 2020 blive reduceret til en brøkdel. Andre er sluppet billigere, fordi de har gennemført en fysisk indsamling i løbet af sommerhalvåret, hvor samfundet åbnede op igen. De landsdækkende indsamlinger, der er blevet afholdt digitalt siden Danmark begyndte at lukke ned igen i slutningen af 2020, har vist dårlige takter.
”Sidste år var der en nyhedsinteresse i aflysningen af vores indsamling i begyndelsen af marts, og vi blev faktisk positivt overrasket over den digitale opbakning, selvom resultatet selvfølgelig ikke kunne måle sig med en dør-til-dør-indsamling. I år er vi så bare endnu en organisation, der må søge trøst i digitale virkemidler. Og det er alvorligt. For hver krone vi ikke får samlet ind, så går der en krone mindre til indsatsen for mennesker i nød,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Generalsekretæren fastholder dog håbet og troen på et godt resultat, når hun ser, hvordan de mange frivillige i hele landet kommer med kreative påfund i deres utrættelige kamp for at fange danskernes digitale opmærksomhed.
Nøgleord
Billeder


Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp samlede 12,5 millioner ind8.3.2026 17:56:01 CET | Pressemeddelelse
Dagens resultat overgik forventningerne med 1,5 million kroner, oplyser Folkekirkens Nødhjælp efter dagens store landsindsamling.
Midt i valgkamp - partier fra begge fløje samler ind til nødhjælp7.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nødhjælp har ingen farve. Det viser flere politikere og folketingskandidater fra begge fløje, når de søndag går på gaden for at samle ind i forbindelse med Folkekirkens Nødhjælps årlige landsindsamling. Det sker er midt i en valgkamp, hvor besparelser i udviklingsbistanden fylder i debatten.
Valgstrid skaber rekordstor opbakning til nødhjælpsindsamling5.3.2026 06:14:00 CET | Pressemeddelelse
Mens politikerne diskuterer milliardbesparelser på udviklingshjælpen, sender tusindvis af indsamlere fra Folkekirkens Nødhjælp et klart signal: Vi må ikke vende verden ryggen.
10 år med Wefood – verdens første madspildssupermarked26.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvert tredje minut i ti år er en indkøbskurv fyldt med overskudsvarer fra Wefood blevet solgt. Det svarer til 3.036 tons mad- og drikkevarer, der er reddet fra skraldespanden – til gavn for kunderne, klimaet og nogle af verdens mest udsatte mennesker.
Højspændt verden får tusindvis på gaden til indsamling19.2.2026 13:42:15 CET | Pressemeddelelse
Globale trusler og nedskæringer på udviklingsbistanden får flere til at melde sig til Folkekirkens Nødhjælps landsindsamling 8. marts.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
