Folkekirkens Nødhjælp fik samlet godt 4,5 millioner ind digitalt
Under to dage før den årlige dør-til-dør-indsamling den 8. marts sadlede Folkekirkens Nødhjælp om på grund af corona-virussen. I stedet for den traditionelle landsindsamling, hvor frivillige stemmer dørklokker til fordel for verdens fattigste, blev indsamlingen gennemført via mobiltelefoner og nettet.
Efter en uges digital indsamling er resultatet på godt 4,5 millioner kroner, der skal gå til klimahjælp til verdens fattigste.
”Det er et imponerende resultat, når man tænker på omstændighederne. Vi havde i praksis 1,5 døgn til at sadle om, men det lykkedes med opbakning fra vores mange frivillige, der blev en stor del af kampagnen,” siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Halvdelen af normalen
Selv om danskerne i stor stil bakkede op om indsamlingen via sociale medier, sms’er, MobilePay og hundredvis af digitale egenindsamlinger på Facebook, så er resultatet kun omkring halvdelen af, hvad en dør-til-dør-indsamling normalt plejer at indbringe.
”Selvom vi jubler over det flotte resultat, så er virkeligheden, at vi i den grad kommer til at mangle resten af de penge, vi kunne have indsamlet til verdens fattigste ved en fysisk indsamling,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Årets landsindsamling har fokus på klimahjælp til verdens fattigste. For eksempel træplanting, klimavenlige huse, opsamlingssøer, diger, tørkeresistente afgrøder og anden klimasikring.
For yderligere presse:
Pressechef Poul Kjar, 41865975, pkja@dca.dk
Journalist Lasse Emil Kristiansen, 50604015, lekr@dca.dk
Nøgleord
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Midtjyderne er danmarksmestre i sorte sokker under træet24.11.2025 07:55:00 CET | Pressemeddelelse
Halvdelen af de danske mænd har fået sorte sokker i julegave – men ingen steder er sokkegaven så udbredt som i Midtjylland.
Halvdelen af danske mænd får sorte sokker i julegave24.11.2025 07:55:00 CET | Pressemeddelelse
I dag er der præcis en måned til juleaften, og vi skal i gang med at finde på noget at ønske os. Én ting vil med sikkerhed finde vej til mange mænds ønskesedler.
Folkekirkens Nødhjælp: Fodbold-VM i fare15.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Klimaforandringerne er en trussel, der nu også rammer fodboldens verden
Når geden får superkræfter: Esben Pretzmann laver årets ‘Giv en ged’-plakat13.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilleren og billedkunstneren er gået sammen med Folkekirkens Nødhjælp om årets plakat, hvor humor og superkræfter møder næstekærlighed.
Folkekirkens Nødhjælp styrker indsatsen i verdens største humanitære katastrofe31.10.2025 09:50:39 CET | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp åbner et nyt kontor i Sudan i kystbyen Port-Sudan, der skal sikre afgørende nødhjælpsindsatser i verdens største humanitære krise.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
