Fødende får nu klimavenlig lattergas på Hvidovre Hospital
9.2.2023 09:47:12 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Siden 2021 har Hvidovre Hospital tilbudt fødende smertelindring med lattergas. Det var ellers i en periode på 10 år ikke muligt, da afdelingen var bekymret for, om lattergassen kunne være usundt for personalet. Det har vist sig ikke at være tilfældet, og derfor kunne man igen fra 2021 tilbyde lattergas. Det blev fejret med et par års forsinkelse på grund af corona.
Gassen fungerer som en både mild og driftssikker smertelindring til de fødende, og giver færre bivirkninger end mange andre typer bedøvelse.
"Vi ved, at lattergas er den rigtige type smertelindring for mange fødende, og derfor mener jeg også, at behandlingsformen skal være til rådighed, uanset hvilken fødeafdeling man er på. Derfor er jeg rigtigt glad for, at lattergassen er tilbage på Hvidovre Hospital," siger formand for sundhedsudvalget i Region Hovedstaden Christoffer Buster Reinhardt (K), der samtidig er meget tilfreds med, at lattergassen med det nye anlæg nu er langt mere klimavenlig:
"En fire-timers fødsel har ca. samme CO2-aftryk som at køre 1.500 km i bil, så vi sparer rigtigt meget på klimaregnskabet."
Lattergas er en heftig klimasynder
Med det nye anlæg bliver Hvidovre Hospital det første hospital i Danmark til at nedbryde lattergassen centralt, før den ledes ud i atmosfæren.
Det gør en mærkbar forskel for hospitalets samlede klimabelastning, forklarer Jannick Rasmussen, der er fagleder i Region Hovedstadens Center for Ejendomme:
"Lattergas er en højpotent drivhusgas, der påvirker klimaet godt 300 gange så meget som CO2. Derfor har det været vigtig for os at se på, om vi med installationen kunne gøre noget for begrænse udledningen på det her område, og det har vi kunne med en destruktor-enhed."
Lattergas optages ikke i kroppen, så når patienten udånder gassen igen, ledes den til destruktoren via slangen i masken, forklarer Jannick Rasmussen:
"Destruktor-enheden virker lidt ligesom en bils katalysator, der nedbryder den brugte lattergas til miljøneutrale stoffer. Den gas, der i sidste ende ledes ud, indeholder derfor ikke gasser, der går ud over klimaet."
Faktaboks
- Fødeafdelingen på Hvidovre Hospital er det sted i landet, hvor flest danskere kommer til verden hvert år, og nu er det igen muligt at tilbyde lattergas i behandlingen på hospitalet.
- Som det første hospital i Danmark nedbryder Hvidovre Hospital lattergassen centralt, før den ledes ud i atmosfæren.
- Lattergas (N2O) er en højpotent drivhusgas, der kan have en stor negativ effekt på den globale opvarmning. For at kunne sammenligne gasser omregnes de til CO2-ækvivalanter, og her svarer 1 kg lattergas (N2O) til 298 kg CO2.
- En fire-timers fødsel med anvendelse af lattergas og oxygen brugt ved behov har ca. samme CO2-aftryk som at køre 1.500 km i bil.
- En ny kortlægning viser, at det samlede klimaaftryk fra medicinske gasser i Region Hovedstaden udgør godt 6.000 tons CO2-ekvivalenter – Det svarer til over 10% af det samlede klimaaftryk fra hospitalernes energiforbrug.
- På Hvidovre bliver der årligt brugt cirka 2 tons lattergas, hvilket ville svare til en CO2 udledning på 600 tons. Men takket være destruktoren er det tal nu tæt på nul.
For yderligere information
- Pressevagten i Region Hovedstaden på tlf.nr.: 70209588
- Du kan også læse om regionens arbejde med grøn omstilling på siden om Grønne og ansvarlige hospitaler: https://www.regionh.dk/klima-og-miljoe/groenne-og-ansvarlige-hospitaler/Sider/default.aspx
Billeder
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi12.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
EU er i gang med at forberede sin nye regulering af cirkulær økonomi, Circular Economy Act, der skal styrke markedet for genanvendte materialer og mindske Europas afhængighed af nye råstoffer. Nu opfordrer Region Hovedstaden og en række europæiske metropolregioner EU til, at byggeriet får en langt mere central og forpligtende rolle i loven.
Snus, stress og for meget skærm: Ny rapport klarlægger borgernes sundhed i Region Hovedstaden5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom færre tænder en cigaret, så er der flere, som bruger nikotinposer. Flere føler sig stressede, og mange fortæller om dårlig og for lidt søvn. Sundhedsprofilen tegner et billede af helbred og sundhed i Region Hovedstaden og viser igen, at sundheden er ulige fordelt.
Region H forlænger kvalificeret ansættelsesstop for speciallæger25.2.2026 12:10:02 CET | Pressemeddelelse
Der skal være flere læger, der hvor patienterne er sygest. Det kvalificerede ansættelsesstop for speciallæger på hospitaler i Region Hovedstaden ser ud til at virke og bliver nu forlænget til udgangen af 2026.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
