Fodboldlinjen Randers vinder Danskernes Idrætspris

500 folkeskoleelever i Randers er beviset på, at matematik, fysik og fodbold sagtens kan kombineres, så længe børnene er villige til at stå tidligt op og arbejde for det. Og det tyder alt på, at mange unge er.
Netop det vokseværk, som Fodboldlinjen Randers har været igennem, er en af årsagerne til, at den lørdag aften blev hædret med Danskernes Idrætspris til DR’s store sportsshow SPORT 2019.
Fodboldlinjen Randers er en breddelinje for folkeskoleelever fra 5.-9. klasse, som gerne vil spille fodbold. Der er plads til eleven, der drømmer om at blive den næste Ronaldo, men også til ham eller hende, der bare vil lære at spille fodbold. Det begyndte for 10 år siden med 20 elever. I dag har fodboldlinjen udviklet sig til Nordens største med de 500 folkeskoleelever fra 14 forskellige skoler.
Bliver mere læringsparate
Udover at få børn og unge til at være aktive sammen på tværs af sociale skel og fodboldmæssige færdigheder, så giver flere lærere udtryk for, at eleverne er mere læringsparate, når de møder klokken 8 efter halvanden times fodboldtræning, hvilket også er med til at Fodboldlinjen Randers skulle vinde Danskernes Idrætspris. En pris, der er præsenteret af e-Boks i samarbejde med DIF og DR P4. Det er danskerne, der har stemt på de kandidater, de mente burde gå videre til finalen, derefter har DIF’s bestyrelse udvalgt en vinder:
”Det er ganske imponerende, at op imod 500 børn og unge fra 14 forskellige skoler står op om morgenen for at træne fodbold. Og det er vel at mærke ikke kun dem, der drømmer om en professionel fodboldkarriere. Initiativet henvender sig til alle og har således et tværgående socialt element,” siger formand for DIF, Niels Nygaard.
Fodboldlinjen Randers er blevet til som et samarbejde mellem erhvervsskole, ungdomsskole og folkeskolerne i kommunen, hvor eleverne deltager i fodboldlinjens tilbud to timer om ugen, som ligger ud over den almindelige skoletid. Skolerne tilrettelægger selv tidspunkterne, og de, der træner tidligt om morgenen, vælger det helt frivilligt.
Om Danskernes Idrætspris
DIF, e-Boks og P4 står bag Danskernes Idrætspris. Det er dommerpaneler i otte P4-distrikter, der har udvalgt tre regionale vindere fra hvert distrikt, der blev sendt videre til afstemning. De i alt 24 initiativer blev skåret ned til tre finalister via en afstemning blandt danskerne. Intet mindre end 12.755 danskere var inde på danskernesidrætspris.dk og stemme på deres favorit til prisen. Vinderen af Danskernes Idrætspris blev afsløret lørdag aften til DR’s sportsshow SPORT 2019 i Jyske Bank Boxen.
Tidligere vindere af Danskernes Idrætspris:
2018: LykkeLiga
2017: FC Thy Piger
2016: FC Prostata
2015: Odense Sportscentrum
2014: Svendborg Gymnastikforening og SG-Huset
Nøgleord
Kontakter
Niels NygaardFormand
Tlf:43262005 / 20737112nny@dif.dkSuzanne MeyerKommunikationskonsulent
Tlf:24266395sme@dif.dkBilleder
Links
Information om Danmarks Idrætsforbund
Om e-Boks
5 mio. danskere modtager hvert år post i e-Boks – den digitale postboks, som er tilgængelig fra en hvilken som helst computer eller smartphone over hele verden. Herudover er der yderligere 11 mio. borgere, der modtager posten digitalt i resten af Norden og andre lande. I 2018 blev 485 mio. dokumenter leveret via e-Boks. Blandt afsenderne er alle danske banker, alle landets kommuner og statslige styrelser, ATP, en række realkreditinstitutter, forsikringsselskaber, energiselskaber, fagforeninger og teleselskaber samt arbejdsgivere, som sender lønsedler til deres medarbejdere.
e-Boks er ligeligt ejet at Nets og PostNord.
Læs mere på www.e-boks.dk
Om DIF
DIF er landets største idrætsorganisation med flere end 1,9 millioner medlemmer, som dyrker 90 forskellige idrætsgrene i 9.200 idrætsforeninger landet over. Foreningsidrætten er en afgørende forudsætning for, at den danske befolkning er en af de mest idrætsaktive befolkninger på verdensplan. Ikke færre end 350.000 frivillige i DIF-idrætten sikrer hver uge – året rundt – gode og sunde idrætstilbud til danskerne.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Kender du Danmarks Sejeste Idrætslærer?3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De gør mere end at undervise i idræt – de former fællesskaber og styrker elevernes trivsel. Nu åbner DIF Skole OL og Dansk Skoleidræt for indstillinger til prisen Danmarks Sejeste Idrætslærer 2025.
De mindste børn er markant mere aktive i idrætsforeninger2.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Skræddersyede tilbud til de mindste har gjort, at børn starter tidligere i idrætsforeningerne. Der er dog fortsat en ulighed i deltagelsen, der ifølge DIF kalder på bedre samarbejde på tværs af foreninger og kommunale institutioner.
Danmarks bedste holdkammerat er fra Horsens, Toreby-Sundby eller Aalborg31.10.2025 09:22:23 CET | Pressemeddelelse
Blandt 180 stærke indstillinger er der udvalgt 3 finalister, der skal kæmpe om hæderen og den velfortjente hyldest til Sport 2025 i Herning i januar måned.
Danske atleter jagter OL-deltagelse29.10.2025 06:46:53 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 29. oktober er der 100 dage til vinter-OL i Milano Cortina 26. I løbet af vinteren begynder den danske vinter-OL-trup for alvor at tage form.
Boldklubben Røde Stjerne er blandt de nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne, Lyngby Svømmeklubs Breddestab og Høje Taastrup Bokseklub er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
