FOA: Skru op for pædagogisk efteruddannelse
Selv om kommunerne burde sende langt flere af de ansatte i børnehaver og vuggestuer på efteruddannelse for at sikre det kvalitetsløft, forældre og regering ønsker, sker det modsatte, konstaterer ny rapport.

Det går den stik modsatte vej af, hvad det bør, når man ser på kommunernes efter- og videreuddannelse af pædagogisk personale. På bare få år er der sket et markant fald i andelen af pædagoger, pædagogiske assistenter og pædagogmedhjælpere, der deltager i efteruddannelse. En udvikling, der spænder ben for den ellers stærke samfundsdagsorden, at vi med minimumsnormeringerne ikke alene vil have flere hænder i landets dagtilbud, men at det også er bydende nødvendigt med en højere kvalitet.
”Regeringens børneplan lyder, at vi både skal have mere personale og mere uddannet personale i dagtilbuddene. Det sidste får vi ikke ud af det blå. Det kræver, at der ansættes flere med en pædagogisk uddannelse, men det kræver absolut også, at vi uddanner de mange dygtige ansatte, der allerede har valgt et arbejdsliv med børn,” siger formand for Pædagogisk Sektor i FOA Kim Henriksen.
Udmeldingen fra ham kommer i forlængelse af offentliggørelsen af en ny undersøgelse fra Danmarks Evalueringsinstitut EVA.
Af den fremgår, at andelen af pædagoger, der inden for de seneste tre år har deltaget i formel efteruddannelse, er faldet fra hver tredje i 2015 til færre end hver femte i 2018. For pædagogiske assistenter og pædagogmedhjælpere er der i de samme år sket et fald fra hver fjerde helt ned til hver tiende. Samtidig er der milevid forskel på, i hvor stor udstrækning den enkelte kommune sender de ansatte på efteruddannelse.
Men netop det at uddanne erfarne pædagogmedhjælpere til pædagogiske assistenter er vejen til at sikre, at minimumsnormeringerne også følges ad med et fagligt løft, pointerer Kim Henriksen.
”Vi har tusinder af dygtige og dedikerede pædagogmedhjælpere, som på mindre end et år kan få en teoretisk overbygning på deres flerårige erfaring blive faglærte pædagogiske assistenter. Det kan give et stort kvalitetsløft på rekordtid. Ingen kommune kan tale om et kvalitetsløft uden også at tale om efter- og videreuddannelse,” siger Kim Henriksen.
Han henviser til, at pædagogmedhjælpere over 25 år med mere end to års erfaring kan tage den ellers godt tre år lange uddannelse på bare 42 uger. Omregnet til fuld tid er der lige nu svarende til 7.500 pædagogmedhjælpere i alderen 25-60 år, som vil kunne tage uddannelsen.
Lige nu udgør de pædagogiske assistenter i gennemsnit 8 procent af de ansatte i landets daginstitutioner. For FOA er ambitionen, at andelen skal firdobles, så de kommer til at udgøre 35 procent, mens pædagogmedhjælperne udgør 5 procent og pædagoger 60.
”EVA offentliggjorde tidligere på året en undersøgelse, der viste, at kun 19 pct. af vores børnehaver har den kvalitet, vi ønsker. 6 pct. havde ligefrem en dårlig kvalitet. Flere ansatte, flere uddannede, og mere efteruddannelse er derfor alle nødvendige greb, i en indsats for øget kvalitet i dagtilbud,” siger Kim Henriksen.
Nøgleord
Kontakter
Kim HenriksenSektorformand
Tlf:31 62 32 33 /46 97 23 47kihe@foa.dkBilleder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 175.000 medlemmer fordelt på 38 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, men vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOAs medlemmer er helt parate til covid19-vaccinen7.1.2021 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ansatte i ældreplejen, dagtilbud, på sygehuse og i servicefag er klar til at blive vaccineret mod corona, viser undersøgelse blandt FOA-medlemmer. De er endnu mere vaccine-villige end danskerne generelt.
FOA efter drab: Utilstedeligt med farligt alenearbejde6.1.2021 18:25:00 CET | Pressemeddelelse
Knivdræbt medarbejder arbejdede alene. Redegørelse rejser kritik fra FOAs forbundsmand.
Vi venter stadig på vendepunktet1.1.2021 18:20:54 CET | Pressemeddelelse
10 måneder i kamp mod corona har slidt hårdt på de ansatte i frontlinjen, desværre er slaget ikke vundet endnu. De næste måneder kræver en særlig indsats, mener fagforbundet FOA
Drab på bosteds-ansat er et wake-up call31.12.2020 12:23:39 CET | Pressemeddelelse
Fagforbundet FOA opfordrer til, at socialpsykiatrien opprioriteres, efter at en 29-årig ansat på et bosted for voksne i Fårevejle i Nordvestsjælland i går blev dræbt af knivstik af en beboer.
Pædagogisk personale bør rykke op i vaccinekøen30.12.2020 11:04:50 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har forlænget corona-restriktionerne, men holder dagtilbuddene åbne. Det betyder ifølge FOA, at myndighederne må revurdere hele vaccine-strategien, så dagtilbudsområdets medarbejdere får tilbudt vaccinen tidligere end først planlagt.
FOA og Handicapformidlingen indgår overenskomst for handicaphjælpere29.12.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En af landets største aktører på handicapområdet, virksomheden Handicapformidlingen, har skrevet under på overenskomst med FOA.
Millioner skal styrke nytænkning på ældreområdet17.12.2020 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Ældretopmødet satte fokus på at styrke og udvikle ældreplejen. Nu går parterne på området sammen om at bevilge millioner til udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum