FN’s Verdensdag for Vand: Danske drikkevands- og spildevandselskaber arbejder for sundhed, sikkerhed og miljø
21.3.2023 06:00:00 CET | Danva | Pressemeddelelse
Danmark har en lang tradition for at beskytte og forvalte vandressourcerne på en bæredygtig måde, og dette er en nødvendighed for at sikre en bæredygtig fremtid for kommende generationer. Derfor er det også vigtigt at sætte fokus på dette emne på FN’s Verdensdag for Vand.
DANVA, Dansk Vand- og Spildevandsforening, repræsenterer mere end 100 medlemsvirksomheder, som arbejder for at levere rent drikkevand og behandle spildevand på en bæredygtig og sikker måde. Danske drikkevands- og spildevandselskaber investerer hvert år milliarder af kroner i at sikre, at borgerne har adgang til sundt og rent drikkevand, og at spildevandet bliver renset og genanvendt på en sikker og bæredygtig måde.
DANVAs direktør, Carl-Emil Larsen, udtaler: "Vi er stolte af det arbejde, vores medlemsvirksomheder udfører hver eneste dag for at sikre sundhed, sikkerhed og miljøbeskyttelse i Danmark. De danske drikkevands- og spildevandselskaber er nogle af de bedste i verden, og vi vil gerne benytte FN's Verdensdag for Vand til at sætte fokus på den vigtige rolle, de spiller i samfundet."
Danske drikkevands- og spildevandselskaber arbejder i disse år på at fremskynde forandringer ved at reducere deres klimaaftryk og udvikle mere bæredygtige løsninger til at håndtere vandressourcerne. Dette omfatter bl.a. at genanvende spildevand som ressource til produktion af energi og gødning, samt at reducere vandspild og energiforbrug ved at optimere processerne i drikkevands- og spildevandsanlæggene.
”FN’s Verdensdag for Vand er en mulighed for at sætte fokus på vigtigheden af at beskytte og forvalte vores vandressourcer på en bæredygtig måde. Danske drikkevands- og spildevandselskaber er med til at sikre, at vi kan nyde sundt og rent drikkevand og samtidig beskytte miljøet. Lad os på denne dag takke og anerkende deres vigtige arbejde”, afslutter Carl-Emil Larsen.
Læs mere om, hvilke aktiviteter DANVAs medlemmer laver i anledning af FN’s verdens dag 2023:
- I Silkeborg kan man hos Silkeborg Forsyning komme på rundvisning og deltage i debat.
- Hos Novafos i Allerød, Ballerup, Egedal, Frederikssund, Furesø, Gentofte, Gladsaxe, Hørsholm og Rudersdal kommuner kan forbrugere kommer til rundvisning på vandværker.
- Også på Frederiksberg kan forbrugere komme på besøg på et vandværk
- I Horsens kan man hos Samn blive klogere på vand ved at besøge nogle af anlæggene i byen.
Yderligere information om FN’s verdens dag for vand
På Verdensvanddag 2023 handler det om at fremskynde forandring for at løse vand- og sanitetsproblemet.
Du kan gøre en forskel ved at ændre den måde, du bruger, forbruger og styrer vand i dit liv.
For mere information om FN's Verdensdag for Vand se mere på worldwaterday.org.
Se også:
https://www.kun3tingiditlokum.dk/
https://www.dn.dk/vi-arbejder-for/biodiversitet/vilde-haver/giftfri-have/
https://mst.dk/natur-vand/vand-i-hverdagen/grundvand/kilder-til-forurening/
Nøgleord
Information om Danva
DANVA er interesseorganisationen for alle, der arbejder professionelt med vand og spildevand. Foreningen er en selvstændig nonprofit forening, finansieret af medlemmerne og ved indtægtsdækket virksomhed.
DANVAs mission er, at:
- Forene alle vandkredsløbets aktører i samarbejde om bæredygtige løsninger.
- Forstærke alle, der sikrer forbrugernes tillid til vand, effektiv drift og en høj forsyningssikkerhed.
- Fortælle alle om værdien og effekten af danske vandløsninger, der skaber liv og sundhed.
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Gør drikkevand til valgets hovedtema: Massivt flertal kræver handling26.2.2026 16:30:00 CET | Pressemeddelelse
En helt ny undersøgelse fra denne uge op til statsministerens valgudskrivelse viser, at 95 pct. af danskerne kræver vores drikkevand beskyttet. DANVA opfordrer politikere og vælgere til at gøre drikkevandet til et hovedtema ved det kommende folketingsvalg.
DANVA: Nyt totalberedskab er nødvendig anerkendelse af vandforsyningen som kritisk infrastruktur20.2.2026 12:06:07 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag præsenteret et markant taktskifte for Danmarks beredskab. Med oprettelsen af et nationalt vandkatastrofeberedskab og en økonomisk indsprøjtning anerkendes vandforsyningen nu endelig som den kritiske infrastruktur, den er. DANVA roser initiativet og kalder det et nødvendigt og længe ventet kursskifte.
Vandeksperter fra Odense på mission i Ukraine6.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Krigen i Ukraine har lagt store dele af den kritiske infrastruktur i ruiner og afskåret millioner af mennesker fra adgang til sikkert drikkevand. Med dansk statsstøtte og ekspertise fra VandCenter Syd i Odense står byen Mykolaiv nu overfor omfattende genopbygning og introduktion til nye og mere moderne måder at drive og fremtidssikre vandforsyningen.
Vandforkæmper vinder stor pris14.1.2026 14:24:43 CET | Pressemeddelelse
Bo Lindhardt hædres for vedholdende indsats for robust drikkevand og for at samle vandforsyninger og forskning i InSa-Drikkevand.
Forbyd forurening af drikkevand og spar milliarder12.1.2026 17:30:00 CET | Pressemeddelelse
DANVA roser Miljøministeriets nye analyse af regulering af drikkevand. Den gør det klart, at Danmark står over for et grundlæggende økonomisk valg: Enten handler vi nu og indfører et nationalt forbud mod forurening af vores drikkevand – eller også accepterer vi en milliardregning for en fremtid, hvor drikkevand skal renses, industriens konkurrenceevne svækkes, sundhedsudgifterne stiger, og forsyningssikkerheden udfordres.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
