Flere udenlandske investeringer til grøn vækst i Danmark
17.2.2020 22:00:00 CET | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
”Den nye strategi er en vigtig del af min grønne udenrigspolitik. En udenrigspolitik, der bidrager til dansk velfærd og arbejdspladser i hele landet. Vi vil i højere grad arbejde for at tiltrække investeringer og løsninger, der bidrager til, at vi når vores klimamål. Ved at tiltrække grønne investeringer til Danmark kan vi bidrage til, at fremtidens grønne løsninger udvikles og anvendes her og dernæst kan eksporteres globalt. Danmark skal være en grøn stormagt, som udbreder løsninger til hele verden. Klimakrisen kræver handling nu.”
Strategien lanceres på Bornholm, hvor Jeppe Kofod besøger ACDC-projektet, som er et samarbejde mellem Nissan, Vestas, DTU, Circle Consult og Bornholms Energi & Forsyning.
Projektet har blandt andet til formål at udvikle en ny teknologi til ladestandere, der skal hjælpe med effektivt at styre opladningen af elbiler. Projektet understøtter samtidig en smart integration af elbiler, der kan fortrænge CO2 i transportsektoren, og som skal sikre, at elbiler kan understøtte øget brug af vedvarende energi.
Udenrigsminister Jeppe Kofod siger:
”ACDC-projektet er et godt eksempel på, hvad vi vil med den nye strategi. Det har potentialet til at øge produktivitet og innovation i dansk erhvervsliv, det kan understøtte og accelerere den grønne omstilling, og det fremmer vækst og udvikling i hele Danmark. Projektet viser også, at succesfuld tiltrækning af udenlandske investeringer afhænger af et tæt samspil mellem Invest in Denmark samt kommuner, vidensinstitutioner og andre lokale aktører.”
ACDC-projektet er kommet til Bornholm i et samarbejde mellem Invest in Denmark, Copenhagen Capacity, Bornholms Regionskommune og Bornholms Energi & Forsyning. Projektet har desuden modtaget EUDP-støtte via Energistyrelsen.
Fakta: Den nationale investeringsfremmeindsats er forankret hos Invest in Denmark, der er en del af Udenrigsministeriet. Invest in Denmark tiltrækker viden, teknologi, kapital og arbejdspladser til Danmark i samarbejde med offentlige og private partnere som Copenhagen Capacity, danske kommuner, universiteter mv. Det har skabt stor værdi og ført til mere end 15.000 arbejdspladser i Danmark gennem de seneste 10 år.
For yderligere presse:
Presserådgiver Kristian Frey Jensen, 41532639
Links
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren besøger Montenegro for at støtte landets EU-kandidatur8.7.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forlængelse af NATO-topmødet i Ankara rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Montenegro.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn30.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 30. juni kl. 14.00.
Danmark og Nefco støtter nye kommunale projekter i Mykolaiv-regionen i Ukraine26.6.2026 09:20:57 CEST | Pressemeddelelse
En ny række investeringer støttet af Danmark skal genoprette kritisk infrastruktur og forbedre kommunale ydelser i lokalsamfund i Mykolaiv-regionen i det sydlige Ukraine. Initiativerne bidrager også til en grøn og robust genopbygning af Ukraine.
Ny evaluering: Særlig type bistand kan styrke det multilaterale system og fremme nordiske værdier23.6.2026 13:30:45 CEST | Nyhed
I en tid, hvor verden er i opbrud, og det multilaterale system og udviklingssamarbejdet er under pres, er bistand til trustfonde et godt værktøj, konkluderer ny fællesnordisk evaluering, der dog anbefaler, at bistanden til de mange trustfonde prioriteres og koordineres bedre.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn23.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 23. juni kl. 15.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
