Flere krav til ventilation kan løse virusproblem
7.3.2023 13:09:04 CET | TEKNIQ | Pressemeddelelse

Det er en ganske klar melding fra en række af forskere: Coronasmitte bliver spredt gennem luften, og hvis det skal blive bedre, så er der behov for at forbedre luftskiftet i skolerne blandt andet. Sådan lyder det i et fælles debatindlæg fra 20 forskere, som TEKNIQ Arbejdsgiverne ikke kunne være mere enig i.
- Smittespredning er et problem, hvor mange mennesker er samlet på et sted – for eksempel i klasseværelserne. Flere undersøgelser har løbende vist, at mekanisk ventilation virker, men desværre ser vi også alt for ofte, at der ikke bliver investeret i de rette løsninger ude i kommunerne, siger Maria Rizzo, chefkonsulent i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der organiserer cirka 4.100 virksomheder i installationsbranchen og metalindustrien.
Forskerne fra Statens Serum Institut og en række danske universiteter slår blandt andet fast, at smitte kan blive hængende lang tid i luften og trænge ned i luftvejene. De såkaldte ”aerosoler” kan dog få kamp til stregen med god ventilation, som forskerne lægger op til at prioritere - ikke kun i skolerne - men også i institutioner, sundheds- og plejesektoren samt arbejdspladser. Det er vigtigt – ikke kun i forhold til coronasmitte – men også i forhold til kommende epidemier og pandemier, lyder det.
TEKNIQ Arbejdsgiverne efterlyser handlig for at få skred i det arbejde.
- Der er behov for, at kommunerne prioriterer indeklimaet i deres bygninger. Vi foreslår konkret, at der sættes maksimalt krav til CO2-indholdet alle eksisterende kommunale bygninger. Den ekstra udgift er godt givet ud i form af færre sygedage blandt både skolebørn, medarbejdere og beboere på plejehjem, hvor et smitteudbrud kan have alvorlige konsekvenser. Samtidig ved vi, at velventilerede rum øger trivslen generelt og giver skoleeleverne de bedste forudsætninger for at lære noget i løbet af skoledagen, siger Maria Rizzo.
Forskerne nævner blandt andet et italiensk studie, der tyder på, at nyinstalleret mekanisk ventilation i klasseværelserne kan mindske coronasmitte.
Sidste år viste Masseeksperimentet på landets skoler, at koncentrationerne af CO2 i de målte klasselokaler var over det anbefalede niveau på 1000 ppm i mere end halvdelen af tilfældene. I næsten hver femte lokale var niveauet dobbelt så højt som anbefalet. Dengang pegede undersøgelsen, som blandt andre DTU stod bag, også på behovet for et velfungerende ventilationssystem med både indsugning og udblæsning.
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder
Information om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer en stor del af virksomhederne i det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere og har en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Organisationer: Arbejdsmarkedet skal kunne rumme flere19.3.2026 06:47:00 CET | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Danske Handicaporganisationer går nu sammen for at sætte fokus på de mange danskere, der i dag står uden for arbejdsfællesskabet. Der er hårdt brug for alle, der kan og vil bidrage, hvis vi skal sikre fremtidens velfærd og vækst, lyder det fra de to organisationer.
TEKNIQ: Mindre bøvl og flere hænder sikrer fremtidens velfærd16.3.2026 15:41:50 CET | Pressemeddelelse
Venstres netop fremlagte 2030-plan leverer nødvendige svar på, hvordan vi sikrer fremtidens velfærd. Det kan styrke erhvervslivets fundament, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Organisationer: Formueskatten er en regning til dem, der skaber job og vækst12.3.2026 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Formueskatten sender regningen til familieejede virksomheder, der har deres livsværk bundet i mursten, inventar og udstyr. Erhvervsorganisationen TEKNIQ og brancheorganisationen HORESTA advarer nu om konsekvenserne.
TEKNIQ: Mindre bøvl og lavere skat giver plads til vækst10.3.2026 12:39:55 CET | Pressemeddelelse
Venstre viser med nyt udspil den nødvendige vilje til mere digitalisering, skattelettelser og et opgør med bøvl for virksomheder, som samlet set vil sikre fremdrift, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Løsningen er flere kolleger, ikke lavere pensionsalder10.3.2026 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder i det tekniske erhvervsliv mangler kolleger. Men mens politikerne diskuterer tidligere tilbagetrækning, arbejder medarbejderne i erhvervslivet allerede markant mere end gennemsnittet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

