Flere indvandrerkvinder skal i job
26.6.2019 15:18:19 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
Et nyt projekt skal få flere kvinder med indvandrerbaggrund i job. Arbejdsmarkedsområdet i Haderslev er ved at lægge sidste hånd på en ansøgning til Styrelsen for International Rekruttering og Integration. Styrelsen har udmeldt en ny pulje til en ”styrket indsats for at få flere kvinder med indvandrerbaggrund i beskæftigelse.
”Vi er rigtig glade for, at der kommer fokus på netop denne målgruppe. I Danmark skal alle bidrage, hvis de kan - og vi vil rigtig gerne have flere indvandrerkvinder i arbejde, så de kan bidrage til samfundet, men lige præcis indvandrerkvinder kræver en særlig indsats. Derfor er det rigtig godt, at vi nu får mulighed for at søge om midler, der er dedikeret til dette område”, siger Jon Krongaard, formand for Beskæftigelses- og Integrationsudvalget.
Det vurderes, at 250 kvinder med indvandrerbaggrund er i målgruppen for projektet. For de fleste af dem gælder det, at de taler dårligt dansk, har været på offentlig forsørgelse i mange år ligesom en del af dem heller ikke har en uddannselse.
Der vil i ansøgningen blive lagt vægt på, at man i projektet skal arbejde på tværs af serviceområderne og i tæt samarbejde med andre lokale projekter.
Der bliver ansøgt om projektmidler til en halv projektlederstilling, en beskæftigelsessagsbehandler med børnefaglig erfaring og en beskæftigelsessagsbehandler med en sundhedsmæssig baggrund.
Hvis der gives tilsagn til projektet, forventes det at starte i september og løbe indtil udgangen af 2022.
Kontakter
Jon KrongaardFormand for Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
Tlf:30 15 22 62jkro@haderslev.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Alle partier bag budget, der skal styrke velfærden i Haderslev Kommune24.9.2026 18:53:58 CEST | Pressemeddelelse
Alle 10 partier i Haderslevs Kommunalbestyrelse er med i budgetforlig, der fokuserer på velfærd og fremtidsudvikling i hele kommunen.
Royal Run kommer til Haderslev i 202717.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang bliver Haderslev en af de fem værtsbyer for Royal Run. Den 17. maj 2027 samles tusindvis af deltagere og tilskuere til en folkefest fyldt med bevægelse, fællesskab og oplevelser i hjertet af Sønderjylland.
Haderslev Kommune indgår klimasamarbejde med efterskoler31.8.2026 12:47:13 CEST | Pressemeddelelse
For tredje gang er Haderslev Kommune udvalgt af Bloomberg Philanthropies' Youth Climate Action Fund, som inviterer unge til at komme med idéer til klimaprojekter. I år har kommunen indgået et strategisk samarbejde med to efterskoler og en ungdomsskole, hvor kommunen skal støtte op om de unges idéudvikling.
Luther roser og frimærker26.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med markeringen af 500 – års jubilæet for Reformationen i Haderslev i 2026, kan Historie Haderslev præsentere to mindre udstillinger; én i Baghuset, Ehlers Samlingen, Slotsgade 20 og den anden på Kløvervej 87B, Haderslev.
17.425 borgere skal hjælpe Haderslev Kommune med at udvikle landdistrikterne13.8.2026 13:58:14 CEST | Pressemeddelelse
Alle borgere over 14 år i kommunens landdistrikter inviteres til at dele deres erfaringer, ønsker og behov i en ny spørgeskemaundersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
