Flere gazeller end nogensinde i Furesø

Gazellerne springer omkring her i Furesø, hvor erhvervslivet den 2. februar flokkes i Galaksen for at ønske konkurrenter og kolleger godt nytår. Mens der bliver god mulighed for at se tilbage på et meget usædvanligt år i 2022, er det samtidig anledningen til at fejre de virksomheder, der har gjort det særlig godt i det forgangne år.
Her træder de 18 Gazeller frem som virksomheder, der har haft en kontinuerlig fremgang de seneste fire regnskabsår og en fordobling af omsætningen i den samme periode. Ikke alle virksomheder kan være med på scenen den 2. februar, men antallet alene er en god nyhed, mener Ole Bondo Christensen (A), formand for kommunens erhvervskontaktudvalg og borgmester i Furesø.
"Når 18 virksomheder kan opnå Gazelle-status i et så udfordrende år som 2022 er det virkelig en bedrift, der er værd at markere. Gazellevirksomheder tjener som inspiration. Det skal vi anerkende dem for. Set over én kam er det samtidig et udtryk for et sundt erhvervsliv her i Furesø, hvor 2022 jo også bød på en rekordhøj beskæftigelse. Begge dele kommer hele kommunen til gavn," siger Ole Bondo Christensen.
Gazellerne blev ikke markeret i 2021, hvor nytårskuren var corona-aflyst og blev erstattet af et erhvervstræf på Flyvestationen. Men før det har Dagbladet Børsen kåret 7 gazeller i 2018, 11 i 2019 og 13 i 2020.
Nogle gazeller lever 'stille, men godt' med titlen, mens det for andre er en vigtig markør og et godt signal til samarbejdspartnere. Det samme gør sig gældende for de omkring 200 virksomheder, der har meldt sig til nytårskuren den 2. februar, understreger Birgit Ritter, formand for Furesø Erhvervsforening.
"Nytårskuren er ikke kun for dem, der har haft succes i det forgangne år. Faktisk er det et fremragende sted at mødes og netværke med både konkurrenter, kolleger og samarbejdspartnere. Vi ser alle sammen tilbage på nogle meget omskiftelige år, hvor det har krævet sit at drive virksomhed. Hvis der er noget, alle kan have gavn af, er det at have et godt lokalt netværk, fordi det i sig selv kan føre til nye samarbejdsmuligheder og opgaver," siger Birgit Ritter.
Netop mulighederne for samarbejde er også afspejlet i programmet for nytårskuren, fortæller Mogens Brusgaard, formand for Furesø INDUSTRI.
"Noget af det, der for alvor har samlet virksomhederne i Furesø om en fælles dagsorden, er klimaindsatsen og den grønne omstilling. Det får vi sat rigtig godt på dagsordenen, først med et indspark af Dansk Erhvervs direktør, Brian Mikkelsen og herefter med en præsentation af det lokale klimapartnerkoncept, som en arbejdsgruppe fra Erhvervskontaktudvalget i samarbejde med Furesø kommune har udviklet. Så jeg glæder mig virkelig til årets nytårskur," siger han.
Tilmelding til nytårskuren på furesoe.dk/erhverv er åben til og med den 27. januar. Herefter kan tilmelding ske ved direkte henvendelse til Furesø Kommunes erhvervskonsulent, Helle Reinhold Christoffersen på hrn1@furesoe.dk
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Mogens Brusgaardnæstformand, Furesø ErhvervskontaktudvalgWexøe
Tlf:4070 1444mbr@wexoe.dkBirgit RitterFormand, Furesø ErhvervsforeningRitterhuset
Tlf:23100380birgit@ritterhuset.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder

Information om Furesø Kommune
Pressen er velkommen til at deltage i nytårskuren, der foregår den 2. februar fra 15-17.
Tilmelding gerne til Kommunikation (se kontaktboks) eller Helle Reinhold Christoffersen på hrn1@furesoe.dk
Program og praktisk info
Dato: 2. februar 2023
Tid: kl. 15.00 – 17.00 (dørene åbner kl. 14.30)
Forplejning: Vi skåler det nye år ind, og serverer en let forplejning.
Deltagere: Virksomheder, samarbejdspartnere og politikere
Sted: Galaksen, Bymidten 48, 3500 Værløse
Tilmelding: Deltagelse er gratis, men tilmelding nødvendig senest 27. januar.
Program
Kl. 15.00 Velkomst v/kommunaldirektør Nicolai Kragh Petersen
Kl. 15.05 Nytårstale 2023 v/borgmester Ole Bondo Christensen
Kl. 15.15 Prisoverrækkelse til Årets sociale virksomhed
Kl. 15.20 Hædring af årets gazeller 2022
Kl. 15.35 Netværk samt kaffe og kage
Kl. 15.55 Den grønne omstilling og betydningen for den enkelte virksomhed v/direktør Brian Mikkelsen, Dansk Erhverv
Kl. 16.15 Klimapartnersamarbejdet v/erhvervsforeningerne
Kl. 16.30 Netværk
Hils på
Furesø INDUSTRI
Furesø Erhvervsforening
Jobcenter Furesø
Erhvervshus Hovedstaden
Udbud og Indkøb
Klimapartner-samarbejdet
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Ny Plan- og Agenda 21-strategi i høring31.3.2023 09:55:53 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune skal være endnu mere grøn og bæredygtig. Det er hovedvisionen i Furesø Kommunes Plan- og Agenda 21-strategi ”Furesø på Forkant”, som byrådet netop har sendt i høring.
Furesø skal begrænse udgifterne for at holde budgettet i 202323.3.2023 10:11:25 CET | Pressemeddelelse
Økonomiudvalget drøftede den 22. marts en række initiativer, som skal sikre balance i budgettet i 2023. Baggrunden er stigende udgifter på energi, hjemmepleje og handicapområdet, som kommunen ikke bliver kompenseret for. Der bliver nu lavet en plan for, hvordan den svære økonomiske situation skal håndteres.
Hurtig byggesagsbehandling i Furesø16.3.2023 11:18:21 CET | Pressemeddelelse
Borgere og virksomheder får fortsat behandlet byggesager dobbelt så hurtigt i Furesø som i Nordsjælland i gennemsnit.
Furesø Kommune søger syv nye Klima-familier i almene boliger15.3.2023 13:49:28 CET | Pressemeddelelse
Borgere i almene boliger i Furesø Kommune kan nu blive klimafamilie og få en unik mulighed for at mindske deres klimaaftryk og spare penge. Det foregår fra maj til oktober 2023. Søg kommunen inden den 10. april.
Workshop om grønne byrum på den røde plads i Værløse Bymidte15.3.2023 09:16:35 CET | Pressemeddelelse
Den 23. marts kan borgere deltage i en workshop på Furesø Rådhus og komme med idéer til, hvordan vi yderligere kan styrke Værløse bymidte og forberede den til en fremtid med fortætning og flere boliger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum