Flemming Møller Hansen bliver Coops ejendomsdirektør
12.11.2021 08:52:18 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Ejendomschef Flemming Møller Hansen er udnævnt til ejendomsdirektør i Coop.
Flemming Møller Hansen er 43 år og har arbejdet i Coop i knap 24 år. Han begyndte sin karriere som uddeler i SuperBrugsen i 1998 og har siden haft stillinger som hhv. regionschef i fakta, projektchef og udviklingschef i Coop Ejendomme, indtil han i 2019 blev ejendomschef.
Udnævnelsen sker på baggrund af den række flotte resultater, som Flemming Møller Hansen har leveret, siden han tiltrådte som ejendomschef. I den tid har han stået i spidsen for at udvikle helt nye ejendomsprojekter og gennemføre Coops butiksporteføljestrategi og ejendomsstrategi om i højere grad at eje de ejendomme, hvorfra Coop driver sine butikker.
Resultaterne tæller bl.a. købet af et større tocifret antal butiksejendomme over hele landet, sammensætning af et nyt og udvidet byg- og projektudviklingsteam og opbygningen af en pipeline af ejendomsviklingsprojekter i milliardklassen, ikke mindst Coop Byen - en ny bæredygtig bydel for foreningsliv og fællesskab med plads til 4.500 indbyggere placeret ved Coops hovedsæde i Albertslund.
Som ejendomsdirektør vil Flemming Møller Hansen fortsat være ansvarlig for at gennemføre Coops omfattende Butiksporteføljestrategi, som omfatter et trecifret antal udvidelser, flytninger og nye butikker til Coops kæder samt værdioptimering af Coops Ejendomsportefølje.
Yderligere information:
Ejendomsdirektør Flemming Møller Hansen, 6038 1241
Investerings- & Finansieringsdirektør Anders Boll, 5159 4562
Billeder
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Lille ny københavnsk chokoladeproducent kommer ud i 300 butikker27.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det, der begyndte i små lokaler på Nørrebro, når nu ud til millioner af danskere. Under et halvt år efter sejren ved Irma-prisen på Coops hovedkontor i september 2025 er Gleans prisvindende træstamme rykket ind i Irmas sortiment, og ud på hylderne i Kvickly og SuperBrugsen samt udvalgte Brugsen-butikker landet over.
Lille århusiansk fødevareproducent kommer ud i knap 300 butikker24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den århusianske fødevarevirksomhed Nocla har med en innovativ tilgang til fødevareproduktion skabt en moderne dansk og økologisk fortolkning af en klassisk sojasauce. Produktet hedder Shoyu, og det er Noclas første i detailleddet, der nu, som en del af Irma-vareserien, rykker ind på hylderne i SuperBrugsen, Kvickly og udvalgte Brugsen-butikker landet over.
Coop sænker priserne på over 200 mejeri-varer10.2.2026 08:55:00 CET | Pressemeddelelse
Sammen med Thise Mejeri investerer Coop i prisfald på økologisk mælk
Åbningsdag for ny 365discount ved Diget nærmer sig2.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 6. februar kl. 07.00 åbner den splinternye 365discount ved Diget i Glostrup. Der vil være gaveposer til de første 50 kunder i køen og gratis kaffe til alle fra 06.15 – 09.30.
I dag starter Coops nye medlemsbonus: 5% på alt frisk frugt & grønt27.1.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag får Coops mere end to millioner medlemmer 5 % bonus på alt frisk frugt og grønt i SuperBrugsen, Kvickly, 365discount og Brugsen – en af de hidtil største bonusforhøjelser i Coops historie.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

