Fire nye millionærer i weekenden
3.8.2020 09:13:50 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Efter trækningen i Lotto lørdag aften kunne hele fire danskere kalde sig millionærer. To af dem deler hovedpræmien og kan således se frem til at få sat 3.000.000 kroner ind på kontoen i løbet af de kommende uger. Den ene spiller er fra Taarnby Kommune og har et Plusabonnement og har købt en 10 rækkers Lynlotto. Den anden har spillet systemet 36 r med joker for 190 kroner. Sidstnævnte vinder har været ekstra heldig og havde desuden 14x 6 rigtige til 34.118 kr. samt 21x5 rigtige til 2.457 kr. Den samlede gevinst bliver således 3.036.575.
Vinderkuponen er købt hos Føtex i Lautrupcentret i Ballerup.
Der var desuden to vindere af millionærgarantien, hvor man bliver millionær, selvom man har 0 rigtige. Her har den ene købt sin kupon i SuperBrugsen på Brønshøj Torv, og personen havde tilmed fire rigtige og får således 50 kroner oveni.
Den anden har et Plusabonnement og er fra Rødovre Kommune.
Danske Spil ønskerne alle vinderne stort tillykke.
Vindertal: 1,8,9,11,18,31,34
Tillægstal: 7
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Jackpot! Heldig dansker vinder 63 millioner i Eurojackpot3.4.2026 22:40:00 CEST | Pressemeddelelse
En dansker fra Valby løber fredag aften med førstepræmien i Eurojackpot – det giver helt vanvittige 63 millioner kroner – skattefrit.
Danske Spil: ”Det kan slet ikke gå anderledes!”3.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste X Factor-udsendelse før finalen kommer ikke til at byde på overraskelser af nogen art – det forudsiger Danske Spils ekspert på emnet.
Julen varer lige til påske: Glemte millionkupon fra Jule Lotto i månedsvis3.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I månedsvis kørte en kvinde fra Sydjylland rundt med en kupon fra Det Store Jule Lotto i handskerummet i sin bil. Uden at vide, at den var en million kroner værd.
Påsken får igen mindst 27 garanterede millionærer – Det Store Påske Lotto vender tilbage1.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne tog sidste år godt imod Det Store Påske Lotto, og millionregnen vender nu tilbage. For anden gang i historien forvandler Danske Spil 2. påskedag til en vaskeægte millionfest med hele 27 garanterede millionærer.
Danske Spil genfinder optimismen: ”Det lugter af VM!”31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er kun 90 minutter mellem det danske fodboldlandshold og en deltagelse ved VM-slutrunden til sommer – og ifølge Danske Spil, så er udsigterne blevet en hel del bedre, end da der var 180.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

