Finanslov skyder under målet

Skuffede forventninger. Det er det umiddelbare indtryk af Finanslov 2022, hvis man spørger FOAs formand Mona Striib.
”Regeringen viste fornuft, mod og rettidig omhu ved at modstå opfordringerne til at skære i økonomien i anledningen af pandemiens udfordringer. Dermed undlod de at gentage finanskrisens fejltagelser. Det skal de have ros for. Det er derfor Danmark er kommet bedre gennem krisen end de fleste andre lande. Nu er det vigtigt, at de holder fast i den erkendelse og det mod. Og det er desværre ikke det vi ser med finanslovsforslaget,” siger Mona Striib.
Kommunerne er i forvejen udfordret af sommerens økonomiaftale, som tvinger mange til at skære på velfærden i budgetterne for 2022. Og FOA frygter, at den stramme økonomi særligt vil ramme det specialiserede socialområde, som i forvejen er presset.
”Flere og flere danskere lever med psykiske, fysiske eller sociale vanskeligheder. Og antallet af mennesker, der efterspørger hjælp af kommunen, stiger markant. Hvis området ikke får den nødvendige støtte, er det igen de allersvageste, det går ud over,” fastslår Mona Striib.
Hun opfordrer regeringen til at komme i gang med at lempe budgetloven, som hun peger på, er med til at forhindre den nødvendige fleksibilitet i den offentlige økonomi, og dermed stopper de fornødne investeringer i velfærden.
”Hvis vi for eksempel investerer i forebyggelse i sundhed, som vi ved kan betale sig økonomisk, så kan det ikke lade sig gøre nu, fordi man ikke i bare et enkelt år må overskride budgetlovens underskudsgrænse. Vi har brug for, at økonomien kommer ud af den nuværende helt unødvendigt stramme spændetrøje. Det kan ske ved at hæve grænsen lidt for, hvor stort et offentligt underskud må være de enkelte år. Samtidig bør vi give kommunerne større frihed gennem flerårige budgetrammer og ved at lempe straffen for de kommuner og regioner, der overskrider grænserne,” foreslår Mona Striib.
”Regeringen har sammen med KL, Ældresagen og FOA sat gang i et vigtigt arbejde med at sætte en ny retning for ældreplejen, samtidig ligger der en opgave i fastholde den ekstra hygiejne indsats, som vi har haft så gode erfaringer med under corona, og vi skal have gennemført beslutningen om minimumsnormeringer. Alt det står der meget lidt om i Finansloven. Nemlig slet ingenting. Og det er for dårligt.”
På positivsiden fremhæver FOA, at regeringen i sit finanslovsforslag lover at sætte fokus på at sikre flere og billige boliger, navnlig i de store byer.
”Vi kan ikke have et Danmark, hvor de mennesker der leverer den nødvendige pleje og omsorg i de store byer, ikke selv har råd til at bo i dem,” understreger Mona Striib.
Nøgleord
Kontakter
Mona StriibForbundsformand
46 97 23 12
Billeder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Højrisikofag kræver bedre vilkår for PTSD-ramte11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra FOA, Fængselsforbundet, Politiforbundet og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F
Samfundets sårbare mangler pædagogisk uddannede10.12.2025 08:56:11 CET | Pressemeddelelse
Ikke kun børn i dagtilbud har brug for flere voksne med en pædagogisk uddannelse. Det samme gælder på det specialiserede socialområde, hvor 4 ud af 10 ansatte mangler relevant uddannelse.
FOA: Behersket bifald til regeringens sosu-skoler i udlandet9.12.2025 12:28:53 CET | Pressemeddelelse
Selv om ideen om danske sosu-skoler i udlandet ikke er groet i FOAs baghave, ser regeringens konkrete planer fornuftige ud. Men der mangler stadig svar på, hvad man egentlig stiller de kommende udenlandske kollegaer i udsigt, når de kommer til Danmark, påpeger fagforbundet.
Forlig styrker politiets jagt på velfærdskriminelle4.12.2025 14:28:30 CET | Pressemeddelelse
FOA roser det nye politiforlig. I det afsættes midler til at gå hårdere efter skruppelløse kriminelle, som udnytter botilbud og andre sociale tilbud til skattesnyd, hvidvask og anden kriminalitet.
FOA kalder ny rapport om hvidvask på bosteder for rystende24.11.2025 12:33:59 CET | Pressemeddelelse
Private sociale tilbud til samfundets sårbare mistænkes i udbredt grad for hvidvask og skattesnyd, viser ny rapport fra Hvidvasksekretariatet. Afsløringen kalder med høj klar stemme på politisk handling, mener FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

