FINANSLOV: Endelig viser regeringen grønne, økologiske ambitioner for landbruget
6.12.2020 14:10:00 CET | Økologisk Landsforening | Pressemeddelelse

Med finansloven for 2021 på plads kan Danmark fortsætte sin globale, økologiske førerposition og sætte fart på den grønne og bæredygtige omstilling af hele fødevaresystemet. Fonden for Økologisk Landbrug stod overfor et markant fald, som ville udhule fondens værdi. Det fald er der rettet op på, og der er afsat midler til køkkenomlægning og styrket innovationsindsats.
Der er afsat en økologiindsats på Finansloven for 2021 på 20 mio. kr. årligt i en fire-årig periode til Fonden for Økologisk Landbrug og 25 millioner i en fire-årig periode til køkkenomlægning, innovation mv. som skal udmøntes i en senere aftale.
- Regeringen og dens støttepartier viser, at de ser økologi som en vigtig del af fremtidens landbrugs- og fødevaresystem i Danmark. Det er glædeligt og nødvendigt, hvis vi skal nå det fælles mål om at fordoble økologien i Danmark inden 2030 og dermed skabe en langt mere bæredygtig fødevareproduktion, siger Helle Borup Friberg, direktør i Økologisk Landsforening.
Fondens midler er bl.a. forudsætningen for, at Danmark gennem de seneste mange år har opnået et verdensmesterskab i salg af økologiske fødevarer, og at det er lykkedes at fordoble det økologiske areal på mindre end 10 år. Et arbejde, som gav dansk økologipolitik FN’s Policy Award i 2018.
- Skiftende regeringer har i samarbejde med erhvervet investeret i markedsudvikling gennem forbrugerinformation, events og eksportfremme. Samtidigt er der arbejdet med kompetenceudvikling rettet mod såvel landbrug som de professionelle køkkenener og innovation og forskning har haft høj prioritet. Alt det skal vi opretholde, hvis vi skal sikre en bæredygtig omstilling af landbruget, siger Helle Borup Friberg.
Men vi er ikke i mål endnu. Økologisk Landsforening ser økologien som en vigtig del af løsningen for fremtidens landbrug, og det er vigtigt at få skabt rammerne og incitamentsstrukturen for den nødvendige omstilling. Derfor ser Økologisk Landsforening et stort behov for en grøn skattereform, der også er målrettet landbruget.
Hvis økologien skal blive et konkurrencedygtigt alternativ til det konventionelle system, skal der investeres lige så meget i økologi og indsigt i de biologiske systemer bag økologi, som der er investeret i at udvikle det konventionelle landbrug til det, det er i dag. Forskningsbevillinger skal blive flerårige, som de var tidligere, og der er behov for større stabilitet for at have det rette grundlag for forskning og udvikling, siger Per Kølster, formand for Økologisk Landsforening.
Økologien viser vej til et fødevaresystem, der er langt mere bæredygtigt end det, vi kender i dag. Det er der behov for nu og i fremtiden, så vi understøtter mere natur i det åbne land, dyrevelfærd, rent drikkevand, lavere klimaaftryk, og mere grønt og mindre madspild i køkkenerne.
For yderligere info:
Marendine Ladegaard, pressemedarbejder, Økologisk Landsforening, 2016 4434
Billeder
Information om Økologisk Landsforening
I Økologisk Landsforening arbejder vi for en verden, der tænker og handler økologisk – til glæde for mennesker, dyr og vores jord.
Følg pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Økologisk Landsforening
Michael Kjerkegaard fortsætter som forperson for Økologisk Landsforening6.3.2026 16:28:14 CET | Pressemeddelelse
For kort tid siden blev Michael Kjerkegaard genvalgt som forperson for Økologisk Landsforening. Det skete på foreningens generalforsamling.
Klimarådets anbefalinger taler for mere økologi26.2.2026 11:01:29 CET | Pressemeddelelse
Læs Økologisk Landsforenings landbrugs- og fødevarepolitiske chef Sybille Kyeds kommentarer til Klimarådets statusrapport og dennes anbefalinger til EU’s landbrugsstøtte efter 2027.
Det er synd og skam, at det ikke går bedre med kostrådene24.2.2026 12:38:55 CET | Pressemeddelelse
Økologisk Landsforenings direktør Rasmus Prehn var fødevareminister, da kostrådene blev lanceret i 2021. Se hans kommentar til ny undersøgelse om kostrådene.
Øko-vækst i danske nærmarkeder lover godt11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport: Markedet for økologiske fødevarer vokser i Europa – især i Tyskland og andre danske nærmarkeder. Det er godt nyt for danske eksportvirksomheder.
Ny international økologirapport kalder på politisk handling i Danmark10.2.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark har i mange år været verdens førende økologination, men nu har Schweiz overtaget tronen, viser ny rapport. Økologisk Landsforening kalder på handling fra politikerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
