Finanslov 2019: Regeringen vil skabe vækst i Afrika og udvikling i nærområderne
Grundet væksten i dansk økonomi, faldende udgifter til flygtningemodtagelse i Danmark samt efterreguleringen vokser det beløb, som regeringen vil investere i udviklingslandene, med godt 1,1 mia. kr. i forhold til finansloven 2018.
”Jeg glæder mig over, at regeringens stramme udlændingepolitik virker. Den betyder, at vi skal bruge færre penge på danske asylcentre og i stedet kan investere i en bæredygtig udvikling i nogle af verdens fattigste lande og hjælpe mennesker til et håb om en fremtid, der hvor de bor”, siger minister for udviklingssamarbejde Ulla Tørnæs.
Udgifterne til flygtningemodtagelse i Danmark, der kan opgøres som udviklingsbistand, er på finanslovforslaget for 2019 budgetteret til 494 mio. kr.- det laveste beløb afsat til flygtningemodtagelse siden 2010.
Regeringen har på finanslovsforslaget prioriteret et historisk stort beløb til humanitære indsatser i bl.a. flygtninges nærområder. På globalt plan er 68,5 mio. mennesker på flugt eller fordrevet fra deres hjem – det højeste antal nogensinde - og behovet for humanitær bistand i bl.a. nærområderne til konflikten i Syrien er massivt.
”Vi ved, vi kan hjælpe flere, når vi hjælper i nærområderne. Og når vi hjælper flygtninge og fordrevne i nærområderne, vil færre være fristet til at søge længere bort, f.eks. mod Europa. Derfor afsætter vi et rekordhøjt beløb – 2,6 mia. kr. - til humanitære indsatser i bl.a. nærområderne, ” siger Ulla Tørnæs.
Håndtering af irregulær migration og bekæmpelsen af dens grundlæggende årsager er et omdrejningspunkt på finanslovsforslaget for 2019. Regeringen øger bl.a. bevillingen til at fremme samarbejdet med oprindelseslande om udsendelse af afviste asylansøgere, og bistanden til Afrika øges. Regeringen afsætter 1,72 mia. kr. til bilaterale landeprogrammer i Afrika i 2019 og der afsættes 75 mio. kr. til den Europæiske Fond for Bæredygtig Udvikling under EU’s Eksterne Investeringsplan med en øremærkning til Afrika. Endvidere afsætter regeringen et rekordstort beløb til Danida Business Finance på 500 mio. kr. til investeringer i infrastruktur i bl.a. Afrika.
”For langt størstedelen af Afrikas befolkning er den største udfordring ikke kriser og konflikter, men hverdagen. For dem er jobs og økonomiske muligheder dér, hvor de bor, afgørende for vejen ud af fattigdom og økonomisk migration. Vi kan derfor kun forebygge fremtidige migrationsstrømme fra Afrika mod Europa, hvis der sker økonomisk vækst og skabes jobs på det afrikanske kontinent. Og den indsats skal Danmark bidrage til, også af sikkerhedspolitiske grunde,” siger Ulla Tørnæs.
På finanslovsforslaget har regeringen også afsat et rekordstort beløb på 715 mio. kr. til multilaterale indsatser til fremmer af kvinders seksuelle og reproduktive sundhed og rettigheder.
”Ligestilling og styrkelse af kvinders rettigheder er nøglen til fattigdomsbekæmpelse, og desværre er indsatsen blevet endnu vigtigere i lyset af den amerikanske administrations beslutning om at stoppe al støtte til seksuel og reproduktiv sundhed og rettigheder. Derfor styrker vi den danske indsats” siger Ulla Tørnæs.
Med finanslovsforslaget løfter regeringen også klimapuljen til 540 mio. kr. årligt – det højeste niveau nogensinde afsat på en finanslov. Dermed bidrager Danmark bl.a. til, at udviklingslandene kan leve op til forpligtelserne i klimaaftalen fra Paris.
”Med de 540 mio. kr. giver vi et massivt bidrag fra Danmark til at gennemføre Parisaftalen og sikre at udviklingslandenes energisystemer bliver mere bæredygtige. Vi byder ind med danske kompetencer, og det er der i høj grad behov for i udviklingslande, hvor klimaforandringerne nogle steder er med til at holde folk i fattigdom og hæmmer økonomisk vækst. Med 540 mio. kr. lægger vi op til at sætte ekstra tryk på indsatserne” siger Ulla Tørnæs.
Kontakter
Marie Dørup OlesenPresserådgiver
Tlf:+4561979020mardor@um.dkInformation om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Nu begynder det danske EU-formandskab, som skal levere på sikkerhed og konkurrenceevne1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag, tirsdag den 1. juli 2025, begynder det danske EU-formandskab, som vil vare frem til årsskiftet. Den danske regering har valgt to hovedprioriteter for formandskabet, som vi fra dansk side ser frem til at levere på – et mere sikkert Europa, herunder bedre styr på migrationen til EU og støtte til Ukraine, og et mere konkurrencedygtigt og grønt Europa.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.6.2025 14:26:52 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde torsdag den 26. juni 2025 kl. 09.00
Regeringen indgår bred aftale om ny udviklingspolitisk strategi20.6.2025 12:41:09 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen er sammen med Socialistisk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet enige om en ny udviklingspolitisk strategi.
Joint Actions to Further Counter the Shadow Fleet19.6.2025 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
We, the Foreign Ministers and government representatives of Belgium, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Iceland, Latvia, Lithuania, the Netherlands, Norway, Poland, Sweden, and the United Kingdom have met today to address the challenge posed by the Russian shadow fleet. We call for further joint and coordinated action to effectively address Russian attempts to circumvent international sanctions. Russia’s destabilising actions have strengthened our resolve to protect maritime security, safety, the marine environment and freedom of navigation in accordance with international law. We are particularly concerned about stateless vessels and falsely flagged vessels. Stateless vessels, including those falsely claiming to fly a flag, do not have a responsible flag state and are not entitled to rights under the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), including freedom of navigation. If vessels fail to fly a valid flag in the Baltic Sea and the North Sea, we will take a
Det danske EU-formandskab prioriterer sikkerhed og konkurrenceevne19.6.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Europaminister Marie Bjerre præsenterer på et pressemøde i Landstingssalen på Christiansborg regeringens prioriteter og program for det danske EU-formandskab, som begynder den 1. juli 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum