Fattige og lavt uddannede sparer på varmen
Indtægt, uddannelsesniveau og vores forældres forbrugsvaner har betydning for, hvor meget vi skruer op for varmen i vores boliger. Og det er de lavt lønnede og lavt uddannede husstande, som er bedst til at spare på varmen.
Det viser en ny ph.d.-afhandling, hvor sociolog Anders Rhiger Hansen fra Aalborg Universitet København har undersøgt statistiske sammenhænge mellem varmeforbrug og forskellige sociale forhold i enfamilieshusstande i Danmark. Undersøgelsen er baseret på registermateriale, der omfatter 1,2 millioner observationer fordelt over to år.
Blandt konklusionerne i afhandlingen er bl.a., at husstande med voksne, der kun har en grundskoleuddannelse, bruger næsten fire procent mindre varme end akademikerhusstande – også når der er korrigeret for det forhold, at højt uddannede ofte bor bedre end lavt uddannede. På samme måde viser det sig, at husstande med en årsindkomst på 200.000 kroner bruger næsten fem procent mindre varme end husstande med den dobbelte årsindkomst.
”Nogle vil måske tro, at lavt uddannede har sværere ved at spare på varmen end højt uddannede, men det forholder sig lige omvendt”, siger Anders Rhiger Hansen, som 20. marts forsvarede sin ph.d.-afhandling på Aalborg Universitet København. I afhandlingen undersøger Anders Rhiger Hansen de statistiske sammenhænge mellem varmeforbrug og forskellige sociale forhold i enfamilieshusstande i Danmark.
Vaner handler om sociale relationer
Hvad er forklaringen? Er det simpelthen, at når man er fattig, så sparer man på alt, også på varmen?
”Økonomiske faktorer er en del af forklaringen, men nedarvede vaner spiller også en væsentlig rolle”, siger Anders Rhiger Hansen. Han har nemlig tillige undersøgt generationsforskelle og vist, at voksne personers varmeforbrugsmønstre i meget høj grad svarer til deres forældres varmeforbrugsmønstre.
”Dette indikerer, at indgroede varmeforbrugsvaner bliver nedarvet fra generation til generation, og at de nedarvede vaner har stor betydning senere i livet”.
Anders Rhiger Hansen forklarer, at børn helt kropsligt tilegner sig deres forældres vaner og praktiserer dem senere i livet, hvilket særligt gælder for de lavt uddannede. Og jo tættere de voksne og deres forældre bor på hinanden, des større er ligheden mellem varmeforbrugsvanerne.
“Dette kunne betyde, at ligheden med forældrenes vaner i høj grad også handler om vedligeholdelse af familierelationer og andre relationer eksempelvis til venner og naboer”, siger Anders Rhiger Hansen.
Den nye viden om hvordan sociale forhold styrer vores varmeforbrug, kan få stor samfundsmæssig værdi, fordi det giver bedre muligheder for at målrette energisparetiltag fra det offentliges side:
”Den sociologiske forskning viser, at der er andre mekanismer på spil ud over de økonomiske incitamenter, fx social status og hverdagens familieliv”, siger Anders Rhiger Hansen.
Kontakter
Ph.d. Anders Rhiger Hansen, arh@sbi.aau.dk, telefon 6167 2860
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Børn under 15 år skal kunne få professionelle sportskontrakter30.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
En forsker fra Aalborg Universitet udfordrer den gængse opfattelse af børn i elitesport og argumenterer for, at formaliserede kontrakter til unge atleter under 15 år faktisk kan beskytte dem bedre end dagens uregulerede system.
Du skal passe på både dine øjne og ører nytårsaften29.12.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Mange af os ved ikke, at vi skal være bedre til at passe på ørerne. Høreskader kan være alvorlige, men svære at opdage, og mange gange viser de sig først senere i livet.
Energifællesskaber reducerer CO2-belastning og udgifter – men juraen spænder ben for den fulde udnyttelse28.12.2025 07:58:00 CET | Pressemeddelelse
Aalborg Universitet har stået i spidsen for et stort europæisk energiprojekt, der viser, at lokale energifællesskaber kan skubbe den grønne omstilling i den rigtige retning. Men det kræver, at de lovgivningsmæssige barrierer bliver fjernet, siger AAU-professor Birgitte Bak-Jensen.
Kunstig intelligens og blodtryksmåling i hjemmet skal forebygge stroke hos de mest sårbare danskere26.12.2025 10:54:23 CET | Pressemeddelelse
Stroke er en af de hyppigste dødsårsager i Danmark. Med kunstig intelligens, sundhedsdata og teknologi i hjemmet vil forskere fra Aalborg Universitet forsøge at nå de borgere, der ellers aldrig når frem til lægen. Det sker i et tæt samarbejde med Netcompany og Hjernesagen.
Studerendes semesterprojekt sendes til Månen17.12.2025 08:41:01 CET | Pressemeddelelse
Máni-missionen, hvor satellit skal kortlægge mulige landingssteder på Månen, er en milepæl for dansk rumfart. Og Jonas, 24 år og studerende på Aalborg Universitet, har lavet udregninger, der skal få satellitten rundt i baner om Månen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
