Fast og enkel beskatning kan gøre feriepenge attraktive for alle
22.6.2020 06:02:00 CEST | Lederne | Pressemeddelelse
Siden et bredt flertal i Folketinget for en uge siden indgik aftale om, at tre af de fem ugers indefrosne feriepenge skulle udbetales til lønmodtagerne for at stimulere privatforbruget og dansk økonomi, har der været en del debat om udmøntningen af udbetalingen. Ikke mindst hvordan man sikrer, at det kan betale sig for lønmodtagere, der allerede betaler topskat eller ville nå over topskattegrænsen med udbetalingen af feriepengene, at få udbetalt pengene.
Derfor foreslår Lederne nu en enkel løsning, som én gang for alle sikrer, at det vil være attraktivt for alle at få udbetalt feriepengene. Det kan gøres ved, at alle de udbetalte feriepenge – uanset de enkelte lønmodtageres øvrige indkomst – beskattes med en fast sats på 40 procent.
- Hvis man indfører en fast skattesats på 40 procent for de udbetalte feriepenge, vil det kunne betale sig for både den ufaglærte, bankmanden og kontorchefen at tage imod pengene. Dermed får vi den fulde effekt af politikernes tanke med aftalen – nemlig at pengene kommer ud til borgerne for at sætte fut i dansk økonomi. Og samtidig vil det være enkelt at administrere, siger Henrik Bach Mortensen.
Han peger på, at den faste skattesats på 40 procent næppe vil være dyrere for statskassen. Isoleret set vil en sats på 40 procent betyde et tab af skatteindtægter på tre milliarder kroner i forhold til beskatning med topskattesats ved udbetaling her og nu. Men sagen er, at alle topskatteydere sikkert ville udskyde udbetalingen til pensionsalderen, så de slipper for skattesmækket, og det vil også føre til tre milliarder færre skattekroner.
- Med den faste sats på 40 procent vil alle sikkert hæve feriepengene og dermed sikre den størst mulige effekt på samfundsøkonomi og beskæftigelse. Derudover vil statskassen opnå en betydelig milliardforbedring med det samme, fordi skatterne vil komme i statskassen med det samme, ligesom skatteindtægterne vil stige i takt med stigningen i den økonomiske aktivitet, siger Henrik Bach Mortensen.
Kontakter
Henrik Bach MortensenDirektør
Tlf:2491 9957hmo@lederne.dkSøren KudahlPressechef
Tlf:2338 4211sku@lederne.dkInformation om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne og Tryg går sammen om at levere større medlemsfordele1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere tryghed. Mere værdi. Ledernes medlemmer får nu adgang til en attraktiv forsikringsløsning hos Tryg med ekstra gode vilkår, dedikeret rådgivning og målrettede fordele.
Lederne: Godt at Danmark igen har en regering – nu skal tiden gives tilbage til ledere og virksomheder2.6.2026 16:00:41 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har brug for politisk ledelse i en tid præget af geopolitisk uro, hårdere international konkurrence og store omstillinger. Derfor glæder Lederne sig over, at der nu er dannet en ny regering – og særligt over regeringens ambition om at kortlægge og reducere de administrative byrder for dansk erhvervsliv.
Fire ud af ti ledere overvejer nyt job – virksomheder skal konkurrere på mere end løn26.5.2026 10:18:11 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder risikerer at miste ledere, hvis samarbejdsklima og work-life-balance halter.
Jobfesten er et storbyfænomen18.5.2026 08:36:30 CEST | Pressemeddelelse
Jobfremgangen i Danmark er især koncentreret i og omkring de store byer, mens mange landkommuner halter bagefter. Det viser en ny analyse fra Lederne.
Ny rapport: God ledelse kan gøre kriser til en styrke13.5.2026 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Kriser er blevet et grundvilkår for dansk erhvervsliv. Ny rapport peger på syv steder, hvor man som leder kan overkomme usikkerhed og komme styrket ud af den.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum