Færøske elever vil optimere landbruget med uld i jorden - vinder 2. plads ved DM i Entreprenørskab
20.4.2023 15:58:01 CEST | Fonden for Entreprenørskab | Pressemeddelelse

Kulde og frost er ikke de bedste vækstbetingelser for kartofter og andre afgrøder, og det har fået tre piger til at arbejde med en idé om at give planter og afgrøder på Færøerne bedre betingelser om vinteren. Ved at komme overskudsuld i jorden får moderplanterne den varme og beskyttelse, der skal til for at gro.
Idéen er så god, at eleverne Jenny Maria Briansdottír, Miriam Blåbjørg Poulsen og Durita Feilberg Lamhauge torsdag blev belønnet med en andenplads i konkurrencen Next Level - også kendt som DM i Entreprenørskab for 7.-10. klasse - der blev afviklet på det 750 år gamle slot Koldinghus i Danmark.
- Det havde vi slet ikke forventet. Vi er meget glade, siger Jenny Maria Briansdottír efter finalen, hvor de tre piger pitchede deres idé foran dommere fra erhvervslivet og derefter igen foran de 23 andre deltagende finalehold fra hele landet.
Gennem skoleåret har eleverne arbejdet med innovation og entreprenørskab gennem programmet Next Level. Her har de lært at tænke kreativt, generere idéer og derefter at føre dem ud i livet.
- Vi har lært at man skal turde gå med den idé, man brænder for og at man skal være meget sælgende, når man pitcher, siger Miriam Blåbjørg Poulsen.
Om projektet sagde dommerne:
- Holdet har en idé, som er nem at realisere og skalere
- De har testet idéen hos mange forskellige målgrupper og eksperter
- Produktet har mange positive sideeffekter og de er allerede langt i processen
Uld i jorden kan også bruges i tørre områder, fordi den kan være med til at holde på fugten. Desuden indeholder uld mineraler, som gøder jorden og dermed giver gode vækstbetingelser for næste sæsons afgrøder.
Næste skridt for eleverne bliver at få sat rullen Wull, der skal placere ulden i jorden, i produktion.
Vinder af konkurrencen blev gruppen Tesig fra Scienceefterskolen Nordborg Slot med en idé om et batteri, der kan opbevare overskydende vind- og solenergi, mens tredjepladsen gik til elever fra Skorpeskolen i Hellebæk, der kom med et brætspil, der kan lære yngre elever om bæredygtighed.
Med andenpladsen fulgte 6000 kroner.
Kontakter
Christian VintergaardAdm. direktør
Tlf:28754191christian@ffefonden.dkChristine Brasch BækholmPresse og kommunikation
Tlf:30229262christine@ffefonden.dkHenrik ThiseProgramleder
For Projekt Edison & Next Level
Billeder
Information om Fonden for Entreprenørskab
Om Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet.
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesteren i entreprenørskab for studerende er fundet2.6.2026 17:41:17 CEST | Pressemeddelelse
24 teams fra hele landet havde kvalificeret sig til DM i entreprenørskab 2026 på Axelborg i København 2. juni i et samarbejde mellem Dansk Erhverv og Fonden for Entreprenørskab.
Danmarks Entreprenørskabsfestival kommer til Herning – samarbejdet skal skabe handlekraftige skoleelever11.5.2026 08:32:27 CEST | Pressemeddelelse
Herning Kommune og Fonden for Entreprenørskab indgår samarbejde om at samle elever, lærere, iværksættere og rollemodeller, erhvervsliv og politikere og mange flere for at fejre idérigdom, mod og handlekraft. Det sker til Danmarks Entreprenørskabsfestival, som afholdes i Sportscenter Herning den 18. november 2026.
DM i entreprenørskab: Nu er vinderne er fundet og klar til EM5.5.2026 23:03:50 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet for ungdomsuddannelser 2026 i Industriens Hus tirsdag den 5. maj. 41 hold fra 23 ungdomsuddannelser fra var mødt op til finalen, hvor vinderkonkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Unge iværksættere indtog Koldinghus: Fremtidens løsninger blev født ved Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab21.4.2026 18:06:49 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af elever, lærere, dommere og gæster fyldte i dag salene på Koldinghus, hvor finalen i 7.-10. klassernes Danmarksmesterskab i entreprenørskab.
Dansk medtech-startup modtager stort Youth Startup Investment Potential-legat29.1.2026 17:11:24 CET | Pressemeddelelse
Den danske startup MultiBiopsy har netop modtaget det prestigefyldte Youth Startup Investment Potential-legat på 100.000 kroner, som uddeles af Fonden for Entreprenørskab og Chr. Augustinus Fabrikker til unge virksomheder med særligt stærkt vækst- og investeringspotentiale. Legatet skal give virksomheden momentum i udviklingen af en ny banebrydende teknologi til forbedring af kræftdiagnostik. MultiBiopsy udvikler avanceret biopsiteknologi, der gør det muligt at udføre sikrere, mere præcise og mere effektive biopsier – særligt målrettet lungekræft. Virksomhedens løsning reducerer risikoen for komplikationer ved biopsiindgreb, øger sandsynligheden for at opnå et entydigt prøvesvar – også fra meget små tumorer – og mindsker behovet for genbiopsier. Det giver bedre beslutningsgrundlag for læger og mulighed for tidligere diagnose, hvor behandlingen har størst effekt. Co-founder af MultiBiopsy William Vindal Ludvigsen peger på, at det område, de arbejder med, har høje krav til produktudvikli
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



