Fængselsforbundet hilser genåbningen af Møgelkær Fængsel velkommen
Tre år efter lukningen åbner fængslet ved Horsens Fjord igen.
Justitsminister Nick Hækkerup (S) oplyser i dag, at Møgelkær Fængsel forventes at åbne til juni med plads til 66 afsonere.
Fængselsforbundet har siden lukningen i 2018 arbejdet for fængslets genåbning. Derfor er forbundsformanden glad for justitsministerens udmelding.
"Det er en rigtig god nyhed. Vi skal selvfølgelig bruge det, når vi har et helt fængsel, som står klar til brug," siger Bo Yde Sørensen.
Formanden understreger, at Kriminalforsorgen i de seneste tre år har været ramt at et historisk overbelæg. Derfor er det oplagt at genåbne fængslet.
"Vi har længe har peget på muligheden for at bruge Møgelkær igen. Jeg håber dog, at der er tilstrækkeligt med mandskab til at dække vagterne, for betjentmanglen er jo som bekendt et stort problem – også i Midt- og Nordjylland."
Stædig kamp for genåbning
Områdetillidsrepræsentant i Midt- og Nordjylland Hanne Munk Degn hilser også genåbningen velkommen.
"Forbundet har både lokalt og centralt kæmpet en stædig kamp for, at bygningerne ikke skulle stå tomme. Først blev der indrettet skole i dele af fængslet, og nu kommer der også fængsel. Vi er glade for, at det nu er lykkedes," siger Hanne Munk Degn.
Hun mener dog, at det var en fejl, at fængslet blev lukket i 2018: "Det skulle aldrig have været lukket med det store overbelæg, som der var dengang," siger hun.
Kontakter
Kommentarer til pressen: Forbundsformand, Bo Yde Sørensen
Tlf:72 55 99 98bys@faengselsforbundet.dkBilleder
Links
Information om Fængselsforbundet
Fængselsforbundet har cirka 3.500 medlemmer og repræsenterer fængselsbetjente, transportbetjente, institutionsmedarbejdere, værkmestre og uniformerede ledere i Kriminalforsorgen i Danmark, Grønland og på Færøerne. Desuden repræsenterer forbundet fiskerikontrollører i Fiskeristyrelsen. Vi er uafhængige af partipolitik og fokuserer alene på at forbedre vores medlemmers arbejdsliv.
Følg pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fængselsforbundet
Fængselsbetjent Karsten Pedersen blev ramt af PTSD11.12.2025 07:00:00 CET | Nyhed
”Jeg føler mig som en soldat, der blev sendt på slagmarken uden hjelm og vest. Og når jeg blev ramt, skulle jeg selv sætte plaster på”
PTSD-konference i dag på Christiansborg11.12.2025 06:00:00 CET | Aktuelt
Fængselsforbundet, Politiforbundet, FOA og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F arrangerer i dag konference på Christiansborg, som belyser problemstillingen ved at arbejde i et højrisikojob.
Voldsomme magtanvendelser presser kollegaerne på Ellebæk Fængsel8.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Underbemandingen i Udlændingecenter Ellebæk sætter magtanvendelserne på spidsen. Tillidsrepræsentanten er bange for, at flere kollegaer snart knækker.
Horserød Fængsel er i knæ3.12.2025 09:18:33 CET | Nyhed
Bemandingssituationen i Horserød Fængsel er nu så kritisk, at både relationsarbejde, sikkerhed og den generelle drift er i fare.
35 millioner kroner til Fængselsforbundets medlemmer2.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fængselsforbundet og Danmarks Fængsler har i dag aftalt fordelingen af 35 milllioner kroner til det uniformerede personale i fængslerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
